LAURKA DLA MAMY
Dnia 21 maja 2016 w kościele w Wójcinie odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Po mszy świętej, którą odprawił ksiądz Stefan Łątka wszyscy chętni uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny pod kierunkiem Doroty Olejniczak i Arlety Dereckiej oraz wychowawców klas, począwszy od dzieci z przedszkola, aż do klasy szóstej. Na koniec uroczystości pełnej wzruszeń były życzenia, laurki i kwiatki dla mam.
MUR CHIŃSKI
Klasa 6 brała udział w turnieju matematycznym pt. „Mur chiński”. Uczniowie pracowali w grupach. Losowali pytania za 1, 2 lub 3 punkty, dotyczące skali, prędkości, drogi, czasu, pól i obwodów figur płaskich. Grupa za poprawną odpowiedź otrzymywała odpowiedniej wielkości klocek, z którego budowała „MUR CHIŃSKI”.
Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ
Dnia 18 maja 2016 roku uczniowie klasy piątej udali się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wójcinie. W czasie spotkania obejrzeliśmy sprzęt ratowniczy i wóz strażacki. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o zasadach pracy strażaków. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć specjalistyczne narzędzia pomocne w akcjach gaśniczych oraz wypadkach komunikacyjnych. Dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie, które uświadomiło nam jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaków.
Wych. klasy-Arleta Derecka
Dnia 17 maja 2016r. (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami w ramach wywiadówek klasowych.
W dniach 9- 11 maja 2016 roku odbyła się wycieczka szkolna w Karkonosze. W wycieczce uczestniczyło 27 uczniów z klas IV- VI. Wycieczkowicze rozpoczęli zwiedzanie we Wrocławiu udając się do zoo, gdzie byli w Afrykarium. Następnie spacerkiem przeszli przez Ogród Japoński i obejrzeli Halę Stulecia. Dalej udali się do oddalonego o 70 km zamku w Książu.Jest to największy zamek na Śląsku. Pierwszy dzień zakończył się przyjazdem do Karpacza, na miejsce noclegu. W drugim dniu uczestnicy wraz z przewodnikiem wędrowali górskim szlakiem za zamek Chojnik. Tam zapoznali się z historią zamku oraz legendami z nim związanymi oraz weszli na taras widokowy na szczycie Zamku. Po zejściu z Chojnika kontynuowano wędrówkę do wodospadu Szklarki, Chaty Walońskiej, Leśnej Huty. Zwiedzanie zakończyło się przy skale zwanej Chybotkiem /na zdjęciu/. Trzeciego dnia po zwiedzeniu Świątyni Wang odbyła sie wycieczka górska do Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie podziwiano grupy skalne Pielgrzymy i Słoneczniki. Szczególne podziękowania uczestnicy kierują do organizatora wycieczki p. Doroty Mądry, która włożyła dużo pracy w jej przygotowanie. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: Dorota Olejniczak. Mariola Szałer i Agnieszka Wojtasik.
Dnia 10 maja 2016 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w wycieczce do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W siedzibie NPT w Kruszwicy odbyła się bardzo ciekawa lekcja przyrody. Następnie dzieci zwiedziły Rysiówkę. Z wieży widokowej podziwiały piękno parku. Wspaniale się bawiły i miło spędziły czas. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.
Dnia 5 maja br. grupa dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła jednostkę straży pożarnej w Wójcinie. Strażacy opowiedzieli o trudnej i niebezpiecznej pracy. Pokazali wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Następnie każde dziecko mogło usiąść za kierownicą wozu, przymierzyć kask strażacki, a także polewać wodą.
Dziękujemy strażakom za efektywnie spędzony czas oraz za ciekawe informacje.
Dnia 4. 05. 16 r. uczniowie kl. IV i VI odwiedzili Nadleśnictwo Miradz, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrody poza budynkiem szkoły. Pod przewodnictwem p. W. Wojtasińskiego przeszli ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. Uczniowie poznali budowę lasu, ciekawe pomniki przyrody oraz wygląd i nazwy wielu roślin.
Święto Konstytucji 3 maja
Dnia 29 kwietnia 2016r. odbył się apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja. „To wielkie dla wszystkich Polaków wydarzenie, bo odegrało ogromną rolę w historii naszego kraju”, takich słów użyła Agata Siwińska witając publiczność i zapraszając na występ. Uczniowie klasy V i VI (Dominika Dzwoniarkiewicz- przewodnicząca sejmiku, Agata Hyży, Katarzyna Lewandowska, Mikołaj Świderski, Maciej Leszczyński i Marek Koniszewski) wzięli udział w sejmiku uczniowskim, na którym próbowali odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące uchwalenia konstytucji 3 maja 1791r. Podczas tego występu miała też miejsce scenka prezentująca to wydarzenie historyczne, w której król Stanisław August Poniatowski (Filip Konieczka) uroczyście przysięgał uchwalić nową konstytucję w obecności posłów (Julia Siwińska i Szymon Siwiński). Ponadto uczestnicy sejmiku wyjaśnili znaczenie takich pojęć jak: Wolność, Naród i Ojczyzna. Wiersz A.Słonimskiego pt: „Polska” zarecytowała Zuzanna Kluczyńska. Pieśni patriotyczne tj. „Żeby Polska”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo w sercach naszych” oraz piosenkę „Kocham Cię, Polsko” zaśpiewał zespół „Jutrzenka”(D. Dzwoniarkiewicz, A. Hyży, A.Siwińska, K. Lewandowska, J. Siwińska, Z. Kluczyńska, Amelia Drzazgowska, Marta Szałer, Amelia Koch, Oliwia Szpulecka, Martyna Łojewska, Monika Szyszka, Julia Karaszkiewicz, Kinga Kuklińska). Apel przygotowały nauczycielki Mariola Szałer i Dorota Mądry.
Dnia 26 kwietnia 2016 roku /wtorek/ zapraszamy wszystkich uczniów do sprzedaży i zakupów towarów, które są nam zbędne, a inni chętnie by je nabyli. Uzyskane środki przeznaczymy na wspólne cele klasowe lub szkolne.
Dnia 22 kwietnia 2016 r. z okazji Dnia Ziemi w szkole odbyły się rozgrywki międzyklasowe o tytuł ,,Przyjaciela przyrody". Dzieci rywalizowały w dwóch grupach wiekowych. W każdej grupie zadaniem uczniów było: wykonanie strojów z różnych materiałów, zaprojektowanie plakatu promującego Dzień Ziemi, rozwiązanie testu wiedzowego. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oglądały bajkę edukacyjną, rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe i słuchowe oraz każdy oddział posadził wiosenne kwiaty. Obchody Dnia Ziemi przygotował nauczyciel przyrody p. A. Wojtasik. Wszyscy uczniowie pracowali i bawili się pod okiem wszystkich nauczycieli, którzy również aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Dnia 9 kwietnia 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich odbył się 54 półfinały OMKF pod hasłem „Dolny Śląsk – zapraszamy w Sudety”. W konkursie udział wzięło 13 zawodników, którzy startowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia. Z naszej szkoły udział brali następujący uczniowie: Paweł Korzycki, Mateusz Drzazgowski, Amelia Koch, Agata Siwińska, Katarzyna Lewandowska i Filip Konieczka. Organizatorzy zaprosili również wielu gości i sympatyków tego konkursu. Wśród gości znaleźli się: Zbysław Woźniakowski – wójt gminy Jeziora wielkie, Waldemar Kawiński – przewodniczący Komitetu młodzieżowego Okręgu Bydgoskiego PZF, Grażyna Błażejuk – pracownik Poczty Polskiej, Aneta Rutkowska – pracownik Poczty Polskiej, regionalny koordynator ds. filatelistyki, Winicjusz Krzymiński – lokalny filatelista, Włodzimierz Kwieciński – emerytowany nauczyciel, Krzysztof Zwoliński – dyrektor GOKiR w Jeziorach Wielkich, Alicja Ossowska – dyrektor szkoły, Agnieszka Wojtasik i Małgorzata Lewandowska – nauczycielki oraz opiekunowie ekip miejscowych kół filatelistycznych: Tadeusz Ciałkowski, Kazimierz Konieczka i Ewaryst Kubiak. W konkursie Filip Konieczka zajął drugie miejsce, a Amelia Koch trzecie. Zwyciężczyni konkursu Gabriela Butkowska z Jezior Wielkich będzie reprezentowała gminę w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 26-29 maja 2016r. w Krzeszowie.
Dnia 19 kwietnia 2016r. /wtorek/ w godz.: 17.00-18.00 zapraszamy rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-VI do szkoły na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami pn "Drzwi otwarte".
15 uczniów z klas II-III bierze udział w projekcie „UMIEM PŁYWAĆ” finansowanym prze Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zajęcia rozpoczęły się w marcu i potrwają do 11 maja 2016r. . Uczniowie dowożeni są na basen do Mogilna w każdą środę. Celem jest nabycie i rozwinięcie podstawowych umiejętności pływackich. Nasi uczniowie z dużym zapałem podjęli wyzwanie i pilnie uczestniczą w zajęciach, a co za tym idzie robią postępy w nauce pływania.
Przed nami Święta Wielkiej Nocy
z tej okazji składam
w imieniu własnym oraz współpracowników
najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
radosnych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w gronie rodzinnym.
Dyrektor szkoły
Alicja Ossowska
SZKOLNY PRZEGLĄD TALENTÓW 2016
Z okazji Dnia Wiosny - 21 marca 2016r. obył się Szkolny Przegląd Talentów zorganizowany przez samorząd uczniowski. Uczniowie zaprezentowali osiem występów w czterech kategoriach: śpiew, taniec, gimnastyka i kabaret. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele wysiłku i starań, aby wypaść jak najlepiej.
Martyna Szymczak i Kinga Szydłowska z kl. IIb zaśpiewały piosenkę Margaret „Smak radości”, a Katarzyna Lewandowska z kl. VI zaprezentowała się w piosence pt.”Mam trzynaście lat”. Monika Szyszka, Natalia Kozicka i Oliwia Szpulecka z kl. V wykonały układ taneczny do piosenki Meghan Trainor „All about that Bass”, a Agata Hyży, Julia Siwińska i Dominika Dzwoniarkiewicz z kl. VI zatańczyły układ własny disco-dance. W tej kategorii można było podziwiać także Kacpra Ziółkowskiego z kl. III i jego taniec hip- hop do utworu KaeN „Ojcze Nasz”.
Swoje popisy gimnastyczne zaprezentowały Hanna Wróblewska i Oliwia Różańska z kl. III, a grupa chłopców z kl. V – Maciej Leszczyński, Stanisław Erdmann i Szymon Michalak rozbawili publiczność scenką kabaretową.
Laureatami plebiscytu i jednocześnie zdobywcami pucharów „Mam Talent 2016”zostali:
1. Oliwia Różańska
2. Katarzyna Lewandowska
3. Kacper Ziółkowski
W konkursie przyznano także nagrodę publiczności. Otrzymali ją Maciej Leszczyński, Stanisław Erdmann i Szymon Michalak.
Wszyscy uczestnicy plebiscytu dostarczyli widowni wielu miłych wrażeń, w sam raz komponujących się z nadejściem upragnionej wiosny.
NASTAŁA UPRAGNIONA WIOSNA
Przedszkolacy i uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę, paląc 21 marca zwyczajową kukłę, symbolizującą zimę. Budzącej się do życia przyrodzie towarzyszyły wesołe promyki słońca i roześmiane buziaki dzieci, co widać na załączonych fotografiach.
Dnia 18 marca 2016 r. w Lubostroniu ogłoszono wyniki XVIII Eliminacji Wojewódzkich Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Z naszej szkoły po odbiór nagrody był uczeń klasy IIb – Filip Gościak. Filip zajął IV miejsce. Gratulujemy.
Dnia 20 marca 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury i rekreacji w Jeziorach Wielkich odbył się XIX Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej im. Ks. Władysława Matuszczaka. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach: kl. I-III. IV- VI i gimnazjum. W pierwszej kategorii z naszej szkoły brały udział uczennice klasy IIa: Roksana Komosińska, Martyna Leszczyńska, Anna Nalazek i Zofia Szymczak. Uczennice zaśpiewały piosenkę: Święty uśmiechnięty. W kategorii klas IV- VI wystąpiły: Dominika Dzwoniarkiewicz i Agata Hyży w piosence „Ramiona szeroko otwarte”, Katarzyna Lewandowska zaśpiewała „Pasję miłości”, Agata Siwińska „Pioseneczkę”, Julia Siwińska „Wybieram Cię” oraz zespół wokalny „JUTRZENKA” wykonał piosnkę „Zaufaj Panu” . W zespole śpiewały: Agata Hyży, Zuzanna Kluczyńska, Katarzyna Lewandowska, Julia Siwińska, Dominka Dzwoniarkiewcz, Agata Siwińska, Amelia Koch, Oliwia Szpulecka, Monika Szyszka, Amelia Drzazgowska, Marta Szałer, Kinga Kuklińska i Julia Śmiłowska. Komisja konkursowa przyznała I miejsce Katarzynie Lewandowskiej i wyróżnienie Agacie Siwińskiej. Pozostali uczestnicy z naszej szkoły otrzymali podziękowania za udział w konkursie. W przerwie konkursu wystąpił zespół wokalny JUTRZENKA z repertuarem piosenek religijnych. Uczniów do konkursu przygotowała Dorota Olejniczak.
SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS IV-VI Z FILATELISTĄ
Dnia 16 03.2016 r. miało miejsce spotkanie uczniów klas IV-VI z filatelistą panem Kazimierzem Konieczką. Pan Konieczka opowiedział o swej wieloletniej pasji, pokazał ciekawe zbiory znaczków, zachęcał do udziału w konkursach filatelistycznych, które mają w naszej szkole długą tradycję. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z zakresu filatelistyki oraz otrzymaliśmy drobne upominki związane z tematyką spotkania.