XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie trwający w tym roku w dniach 17-25.09.2016r. przebiegał pod hasłem mody „BISKUPIN ARCHEO-FASCHION WEEK”. W dniu 21 września 2016 roku grupa 39 uczniów z klas III – VI zwiedzała Biskupin. Program festynu był bardzo bogaty i każdy mógł wybrać coś dla siebie. W wielu miejscach odbywały się warsztaty / lepienie z gliny, robienie ozdób z koralików, tkackie/ i pokazy np. farbowania materiałów, wyrobu mydła, bicia monet, wykuwania zapinek, szycia ubrań itp. Na wielu stanowiskach dominowała moda. Uczestnicy wycieczki mogli oglądać na scenie głównej pokazy mody i posłuchać historii mody na przestrzeni wieków. W jednej z chat można było się ubrać w dawne stroje, z czego skorzystali nasi uczestnicy. Jak co roku tłumy uczestników ściągnęły pod scenę, aby oglądać walki przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej. Ciekawym punktem programu była inscenizacja chrztu Mieszka I. Na festynie nie zabrakło też muzyki i występów tanecznych prezentowanych przez zespoły m. In. Comhlan, Percival i inne. Jak zwykle uczestników wycieczki przyciągały ciekawe pamiątki, nawiązujące do dawnych epok, które były chętnie nabywane. Zazwyczaj chłopcy kupowali miecze, tarcze, hełmy, łuki. Natomiast dziewczyny uwielbiały ozdoby np. wisiorki, pierścionki, bransoletki itp. W naszej wycieczce uczestniczyła również grupa członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Panie wraz z nami uczestniczyły w programie wycieczki i wyraziły swoją radość z możliwości zobaczenia Biskupina niekiedy po wielu już latach przerwy. Wycieczkowiczami opiekowały się: Alicja Ossowska, Elżbieta Mochańska, Marlena Bargowicz oraz pomagali rodzice: Milena Komasińska i Dariusz Nalazek. Organizatorem wycieczki była Dorota Olejniczak.
Czytanie na trawie
W dniach 13-14 września w ramach upowszechniania czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci odbyło się spotkanie plenerowe pod nazwą ,,Czytanie na trawie”. Uczniowie klas IV-VI czytali powieści, a młodsze dzieci ulubione bajki i baśnie. W otoczeniu zieleni, w promieniach słońca oddanie się ulubionej lekturze to prawdziwa przyjemność. Zachęcamy!
Informujemy, że dnia 15 września 2016 roku (czwartek), o godzinie 17.00 odbędą sie zebrania rodziców poszczególnych klas.
Dnia 09 września 2016r. odbył się wyjazd do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który mieści się w Kruszwicy. W ramach lekcji przyrody poza budynkiem szkoły przeprowadzone zostało zajęcie dla uczniów klasy 6. Dzięki ciekawej lekcji poprowadzonej przez pracownika NPT uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji na temat fauny parku, Uczniowie mogli zobaczyć okazy ptaków, ryb i ssaków, które można spotkać na terenie parku. Była również możliwość wejścia na Mysią Wieżę, skąd uczniowie zobaczyli piękno Jeziora Gopło. Wyjazd przygotowała p. A. Wojtasik - nauczyciel przyrody przy współpracy z p. A. Derecką - wychowawcą kl. 6.
"Narodowe Czytanie" to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W ramach tej akcji dnia 7 września 2017r. uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami spotkali się na wspólnym poznawaniu powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Na wstępie uczniowie zapoznani zostali z twórczością Sienkiewicza oraz genezą powstania ww. powieści. Centralnym punktem było czytanie przez nauczycielki: Arletę Derecką, Dorotę Mądry i Mariolę Szałer fragmentów tego dzieła. Każdy uczeń mógł również otrzymać w swoim zeszycie z języka polskiego pamiątkowy stempel.
Dnia 1 września 2016r. o godz. 8.30 Mszą Św. w Kościele w Wójcinie rozpoczął się nowy rok szkolny 2016/2017. Naukę w szkole i oddziałach przedszkolnych podjęło 190 dzieci. Po Mszy Św. w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego. Przybyło wielu gości m. in. wicemarszałek województwa kujawsko- pomorskiego Dariusz Kurzawa, wizytator kuratorium oświaty Melania Kranc, sekretarz gminy Jeziora Wielkie Grażyna Leśniewska, radny powiatowy Andrzej Siwek, radna gminy Jolanta Toda, sołtys Wójcina Halina Płachcińska, przyjaciel szkoły Szczepan Dąbrowski, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Iwona Hejman. Podczas przemówienia dyrektor szkoły Alicji Ossowskiej rodzice i uczniowie dowiedzieli się o zamierzeniach w nowych roku szkolnym oraz przyjęli życzenia owocnej pracy, aby cieszyć się sukcesami podczas wręczania świadectw. Wiele ciepłych życzeń usłyszeliśmy z ust zaproszonych gości. Ważnym przeżyciem dla uczniów klasy I było ślubowanie, które złożyło 13 uczniów na sztandar szkoły. Po tej ceremonii uczniowie udali się do klas, aby spotkać się z wychowawcami.
OGŁOSZENIE
1 września 2016 roku będzie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godzinie 8.30 w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Wójcinie.
Informuję, że w dniu rozpoczęcia roku szkolnego tj. 01.09.2016r. (czwartek) dowóz dzieci z poszczególnych miejscowości wygląda następująco:
Nowa Wieś |
7:55 |
Przyjezierze |
8:05 |
Wysoki Most |
8:15 |
Gaj |
8:20 |
|
|
Proszyska |
7:45 |
Pomiany |
7:50 |
Kożuszkowo |
8:00 |
Wola Kożuszkowa |
8:05 |
Lenartowo |
8:10 |
Siedlimowo |
8:15 |
Powrót przewidziany około godziny 11:00 – 11:15.
24 czerwca 2016 roku wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły oraz przybyli rodzice uczestniczyli w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. Następnie wszyscy udali sie do szkoły. Tam pani dyrektor po krótkim przemówieniu wraz z wychowawcami wręczyła uczniom klas I-VI dyplomy lub nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce. Uczniowie klasy III, krótkim występem artystycznym zaprosili wszystkich na wypoczynek i wakacje. Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów każdej klasy ze swoją wychowawczynią i otrzymaniem świadectw, a uczniowie klasy szóstej otrzymali jeszcze zaświadczenia OKE z wynikami sprawdzianu szóstoklasisty.
Dnia 23 czerwca 2016 roku grupa 8 harcerzy 39 DH im. Władysława Sikorskiego w obecności rodziców i zaproszonych gości złożyła Przyrzeczenie Harcerskie. Odtąd druhny: Dominika, Agata, Katarzyna, Julia oraz druhowie: Filip, Szymon, Paweł, Mateusz są pełnoprawnymi członkami ZHP. Uroczysta zbiórka rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu harcerskiego, powitaniem gości oraz gawędą drużynowej pt „Małe ziarenko piasku”, nawiązującą do symboliki krzyża harcerskiego. Następnie kandydaci do Przyrzeczenia otrzymali zadania, które starali się wykonać jak najlepiej. Zadania dotyczyły znajomości Prawa Harcerskiego. Rotę Przyrzeczenia: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu", harcerze złożyli przed kamieniem pamiątkowym poświeconym Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919, a odebrała ją drużynowa phm. Dorota Olejniczak. Świadkami Przyrzeczenia byli zaproszeni goście i rodzice. Po wręczeniu książeczek i przypięciu krzyży harcerze otrzymali pamiątki i udali się do stołówki szkolnej na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przy wspólnym stole śpiewano piosenki i dzielono się uwagami z całorocznej pracy w drużynie. Dzień był bardzo upalny, dlatego nie odbyło się zaplanowane ognisko. Stołówka szkolna okazała się najlepszym miejscem biesiadowania.
Choćbyśmy byli obecni na wielu przyrzeczeniach, każde z nich będzie wyjątkowe, musimy pamiętać, że dla tego, który je składa jest to zawsze pierwsze i jedyne JEGO Przyrzeczenie.
Drużynowa
Dnia 22 czerwca 2016 roku na sali OSP w Wójcinie miało miejsce uroczyste pożegnanie uczniów klasy szóstej. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pani dyrektor i wręczniem stypendiów wójta oraz nagród książkowych za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe przyszłym absolwentom. Pani dyrektor podziękowała także rodzicom, którzy działali w radzie oddziałowej. Następnie nastapiło przekazanie sztandaru nowym członkom pocztu sztandarowego. Uczniowie klasy szóstej przygotowali prezentację o swoim dorastaniu w naszej szkole i balladę pożegnalną. Na koniec części oficjalnej uczniowie klasy piątej, krótkim występem artystycznym pożegnali swoich kolegów i koleżanki. Następnie uczniowie, przybyli rodzice szóstoklasistów, nauczyciele, pracownicy naszej szkoły i zaproszeni goście zasiedli do wspólnego, słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów klasy 6.
Dnia 21 czerwca 2016 roku uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w lekcji przyrody w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, prowadząnej przez panią przewodnik tego parku. Najpierw uczniowie płynęli promem po Jeziorze Gople, następnie udali się ośrodka edukacji ekologicznej-Rysiówki na Półwyspie Potrzymiech. Tam uczestniczyli w prezentacji multimedialnej dotyczącej parku oraz licznych grach i zabawach o tematyce przyrodniczej. Wyjazd zakończył sie wspólnym pieczeniem kiełabek przy ognisku. Organizatrorem wycieczki była pani Agnieszka Wojtasik.
AUTOBUS 1
Pomiany - 7.55
Kożuszkowo - 8.00
Wola Kożuszkowa - 8.05
Lenartowo - 8.10
Siedlimowo - 8.15
Wola Kożuszkowa (las) - 8.20
AUTOBUS 2
Nowa Wieś - 7.55
Przyjezierze - 8.00
Wysoki Most - 8.10
Gaj. 8.20
Dnia 10 czerwca 2016 r. dzieci z klas I – III były na wycieczce w Myślęcinku. Zwiedziły OGRÓD ZOOLOGICZNY, AKWARIUM I TERRARIUM, ŚCIEŻKĘ Z DINOZAURAMI. Największą jednak atrakcją cieszyły się zabawy w Parku Rozrywki - Zaginiony Świat. Były tam kolorowe karuzele, dmuchane zamki i smok, basen z piłkami, kolejka z wagonikami oraz gabinet luster. Dzieci zakupiły pamiątki i zadowolone wróciły do domu. To była wspaniała wyprawa.
Więcej zdjęć w naszej galerii.
Dnia 12 czerwca 2016r. uczennica kl. 6 Katarzyna Lewandowska wzięła udział w VI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Wilczynie. Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa i Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie. Kasia pomyślnie przeszła przez eliminacje i wystąpiła w finale konkursu zajmując II miejsce w kategorii szkół podstawowych /kl. IV- VI/. Kasia należy do szkolnego zespołu wokalnego JUTRZENKA. Jest jedną z najlepszych wokalistek w zespole. W tym roku szkolnym osiągnęła wiele sukcesów, zwyciężając m. in. w gminnym konkursie piosenki religijnej oraz w festiwalu piosenki harcerskiej. Kasia lubi śpiewać i pragnie dalej rozwijać swój talent muzyczny.
D.Olejniczak
W sobotę dnia 4 czerwca 2016r. druhny: Dominika Dzwoniarkiewicz, Agata Hyży, Katarzyna Lewandowska i Julia Siwińska pod opieką drużynowej phm. Doroty Olejniczak pojechały do Słaboszewka k/Dąbrowy, aby wziąć udział w II Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Wesołe Nutki”. Celem festiwalu była prezentacja dorobku gromad zuchowych i drużyn harcerskich oraz ich aktywizacja w zakresie wzbogacania repertuaru harcerskiego, promowanie piosenki turystycznej i harcerskiej oraz kultury osobistej i artystycznej. W konkursie wzięło udział około 40 uczestników z gromad i drużyn działających w Hufcu ZHP w Mogilnie. Impreza odbywała się w pięknej scenerii parku i dworku należącym dawniej do rodziny Zdziechowskich w Słaboszewku. Organizatorzy Komenda Hufca ZHP w Mogilnie oraz Wójt Gminy Dąbrowa zapewnili wspaniałą oprawę. Uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku oraz posmakować grochówki harcerskiej, a potem zasiąść na ławkach w parku, aby wysłuchać piosenek harcerskich i turystycznych śpiewanych przez zuchy i harcerzy. Po zakończeniu przeglądu komendantka Hufca hm. Barbara Bultrowicz ogłosiła wyniki konkursu. W kategorii zespoły: zdobyliśmy I miejsce i puchar Komendantki. Również w kategorii soliści Katarzyna Lewandowska wyśpiewała I miejsce. W radosnych nastrojach wróciliśmy do domów. Kolejny puchar będzie pamiątką sukcesów harcerzy z naszej szkoły.
Ogłoszenie
Dnia 16.06 2016r.o godzinie 17:30 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie odbędzie się zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci , które będą uczęszczały do oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2016/2017.
Zapraszamy
NOC BIBLIOTEK
Biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Wójcinie 4 czerwca 2016 włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Tegoroczne hasło akcji to Wolno czytać! Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca.
Impreza rozpoczęła się od spotkania z Grzegorzem Strękiem ze Strzelna. Lokalny poeta, autor kilku tomików wierszy oraz bajek dla dzieci. Laureat Fundacji Popierania Kultury Polskiej Polcul w Warszawie. Przed młodzieżą szkolną lokalny poeta zaprezentował autorską bajkę pt. Ania w czerwonym kapturku. Na potrzeby przedstawienia przygotował jedyne w swoim rodzaju kukiełki i scenografię, którą było teatralne okienko na wykonanie którego wykorzystał ramę starego obrazu. Całości dopełniała niezwykła bajka opowiedziana w zabawny sposób przez autora.
Następnie dzieci oraz goście rozwiązywali zagadki, krzyżówki i quizy ze znajomości bajek i baśni. Zabawa w tropicieli baśni dostarczyła wielu emocji, gdyż uczestnicy imprezy szukali ukrytych w zakamarkach szkoły książek w całkowitych ciemnościach, korzystając jedynie z przyniesionych latarek…Kolejnym punktem programu było wspólne głośne czytanie baśni Ch.H. Andersena,,Słowik”, a na koniec wykonano ilustrację do wylosowanej baśni.
Noc Bibliotek zapoczątkowała akcję Bookcrossing-Uwolnij książki!, która polega na zostawianiu przeczytanych książek, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty),powstała po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing to oryginalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych, bo książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.
Pomysłodawczyni i organizatorka - Arleta Derecka
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka pod hasłem Dzień Sportu. Chętni uczniowie wszystkich klas mogli uczestniczyć w Turnieju Tenisa Stołowego, klasy 4 – 6 rozgrywali mecze piłki nożnej, a uczniowie klas młodszych brali udział w różnych konkurencjach sportowych.
Dnia 31 maja 2016r. 13 Drużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” im. Mikołaja Kopernika w Strzelnie i Komenda Hufca ZHP im. Jana Kilińskiego w Mogilnie zorganizowały VI Powiatowy Harcerski Bieg Patrolowy o puchar Komendantki Hufca ZHP w Mogilnie. Miejscem rozpoczęcia i zakończenia biegu był teren strzelnicy myśliwskiej w Leśnictwie Kurzebiela k/Miradza. W biegu uczestniczyło siedem 6-osobowych patroli: zuchów, harcerzy młodszych, starszych i wędrowników. Trasa biegu prowadziła przez teren leśny na odcinku ok. 4 km. Na tej trasie wyznaczono 5 punktów kontrolnych. Zadaniem patroli były odszukanie tych punktów oraz wykonanie zadań z zakresu: ogólnej wiedzy harcerskiej, samarytanki, terenoznawstwa, przyrodoznawstwa, wykazanie się sprawnością fizyczną, pionierką oraz wiedzą związaną z realizacją odznaki „Mikołaj Kopernik – Nasz Patron”. Patrole starowały, co 8 minut. Nasz patrol w składzie: Dominka Dzwoniarkiewicz, Agata Hyży, Katarzyna Lewandowska, Julia Siwińska, Filip Konieczka i Mateusz Drzazgowski /opiekun phm Dorota Olejniczak/ wyruszył na trasę jako piąty z kolei. Trasę wyznaczały znaki patrolowe narysowane na ścieżkach lub ułożone z patyków. W tym roku punkty były ukryte dość daleko w lesie i prawie niewidoczne. Bywało, że musieliśmy długo ich szukać. Na każdym punkcie staraliśmy się wykonywać zadania jak najlepiej. Po zakończeniu biegu zostaliśmy zaproszeni na ognisko, gdzie mogliśmy skosztować kiełbasek i harcerskiej grochówki oraz napić się gorącej kawy i herbaty. Był też czas na śpiewanie harcerskich piosenek. Po powrocie ostatniego patrolu nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Podczas rywalizacji żadna z drużyn nie wie, jaki wynik mają inne patrole i nie jest w stanie ocenić swoich szans. Wyniki ogłasza komisja i są one zawsze niespodzianką. Nasz patrol zajął I miejsce i otrzymał puchar z rąk Komendantki hm Barbary Bultrowicz. Jeszcze długo będziemy przeżywali niezapomniane chwile podczas tego biegu. Dziękujemy Druhowi Arkadiuszowi Przybyszewskiemu za wspaniałą organizację.
D. Olejniczak
CAŁE ŻYCIE JEST SZKOŁĄ
25 maja społeczność naszej szkoły obchodziła Święto Szkoły.
W obecności pocztu sztandarowego i po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor Alicję Ossowską rozpoczęła się okolicznościowa akademia. Podczas uroczystości na ręce pani dyrektor oraz sekretarza gminy Grażyny Leśniewskiej wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy złożyli raport z przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej szkoły, która wypadła wzorowo. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pn. Całe życie jest szkołą.