ŚWIĘTO LICZBY Pi
„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”.
Dnia 14 marca 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIĘTO LICZBY Pi. Uczniowie klasy szóstej przestawili historię poszukiwań rozwinięcia dziesiętnego liczby π, wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi” oraz zaprezentowali osoby związane z matematyką urodzone w Dniu Liczby Pi. Tego dnia też nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkurs dla uczniów klas 4 – 6 na plakat pt. „Święto Liczby Pi”. Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Koch, drugie Agata Siwińska, a trzecie Nikola Kozicka.
Dorota Mądry
SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS 4 – 6 Z LEŚNIKIEM
Dnia 11.03.2016 roku odbyło się spotkanie uczniów klas 4–6 z panem Wojciechem Wojtasińskim, leśnikiem z Nadleśnictwa Miradz. Pan Wojtasiński przybliżył nam zagadnienia związane z prowadzeniem gospodarki leśnej i ochroną przyrody oraz zaprezentował na ten temat film.
DZIEŃ KOBIET POŁĄCZONY Z WIOSENNYM POKAZEM MODY
8 marca odbył się apel z okazji Święta Kobiet. Uczniowie klasy I pod opieką p. M. Zawadzkiej wystąpili w programie artystycznym . Wiersze , piosenki, tańce i kwiaty dedykowane były wszystkim kobietom i kobietkom. Po występie pierwszaków odbył się ,, Wiosenny Pokaz Mody” zorganizowany dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I –III. Inicjatorkami tej imprezy były panie z Rady Rodziców. Dzieci przechadzały się po czerwonym dywanie w rytm muzyki. Oceniane były brawami i kwiatami. Natomiast uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z makijażystką, która mówiła jak dbać o skórę i bezpiecznie używać kosmetyków do makijażu.
Obchody Szkolnego Dnia Życzliwości
Dnia 29 lutego obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Celem obchodów było ukierunkowanie wrażliwości uczniów na akceptację drugiego człowieka takim, jakim jest; na zrozumienie bliźniego, a nie pochopne ocenianie; na bycie życzliwym, uprzejmym i pomocnym.
Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zostali obdarowani tematycznymi plakietkami, a odwiedzający w tym dniu szkołę rodzice, otrzymywali losy z pokrzepiającymi życiowo mottami.
Samorząd uczniowski zorganizował Plebiscyt na Najbardziej Życzliwego Kolegę lub Koleżankę. Laureatami plebiscytu zostali:
Marcel Kamiński z kl. I
Kacper Hejman z kl. IIa
Filip Gościak z kl. IIb
Krzysztof Tabaczka z kl. III
Filip Ruszkiewicz z kl. IV
Monika Szyszka z kl. V
Miłosz Dobrochowski z kl. VI
Wszystkim uczniom zaproponowano udział w tworzeniu wspólnego drzewka życzliwości. Każdy uczestnik mógł pochwalić się, w jaki sposób i komu okazuje życzliwość lub mógł zapisać postanowienia, co do poprawy swojego zachowania w relacjach z drugim.
„Z angielskim za pan brat”
W środę odbyło się spotkanie w języku angielskim dla klas IV-VI pt.: „Z angielskim za pan brat”, przygotowane i przeprowadzone przez nauczyciela j. ang. Mariolę Szałer. Miało ono na celu poszerzenie znajomości funkcji językowych oraz rozwijanie umiejętności reagowania na wypowiedzi ustne. Uczniowie mieli również możliwość utrwalić środki językowe, tj. słownictwo, gramatykę i fonetykę. Uczniowie klas IV-VI odegrali role w różnych sytuacjach dnia codziennego, takich jak: u lekarza, w sklepie odzieżowym, przygotowanie listy na zakupy do sklepu spożywczego, pytanie o drogę do różnych miejsc w mieście oraz pytanie o godzinę.
Spotkanie przebiegało według określonego planu, na początku uczniowi odegrali przykładowe dialogi w w/w sytuacjach: Amelia Drzazgowska, Marta Szałer, Amelia Koch i Oliwia Szpulecka- odegrały dialog u lekarza; Paweł Korzycki, Mateusz Drzazgowski, Amelia Koch i Oliwia Szpulecka -w sklepie odzieżowym; Mikołaj Waszak i Hubert Kawczyński- przygotowywali listę na zakupy do sklepu spożywneczego, a Agata Hyży, Dominka Dzwoniarkiewicz, Filip Konieczka i Katarzyna Lewandowska tłumaczyli drogę na pocztę, na dworzec kolejowy, na posterunek, do kościoła, itd.
Julia Karaszkiewicz, Zuzanna Kluczyńska i Filip Konieczka prezentowali słownictwo oraz użyte struktury gramatyczne w przedstawionych dialogach.
Następnie, nauczycielka j. ang. zaprosiła wszystkich uczniów II etapu edukacyjnego do wspólnej zabawy w języku angielskim. Uczniowie musieli wykonać szereg zadań używając wyłącznie języka obcego. Zastosowano następujące ćwiczenia: odtwarzanie rozmów na bazie przedstawionego dialogu; tworzenie dialogów, w których uczniowie mogli zmieniać elementy informacji (drills) oraz dialogi inicjowane „na żywo” przez nauczyciela. Pojawiły się także ćwiczenia rozwijające sprawność mówienia: opis materiału wizualnego, dryl powtarzany w parze, luka informacyjna.
W celu uatrakcyjnienia spotkania użyto różnorodnych pomocy dydaktycznych: plansze przedstawiające określony kontekst, mapę miasta, plakaty, tablicę interaktywną, flashcards, karty wyrazowe, kolorowe pudełka z zadaniami, rekwizyty, kostiumy. Zastosowano wiele metod i technik dostosowanych do możliwości rozwojowych uczniów: podejście komunikacyjne, podejście kognitywne, dryl językowy- technika charakterystyczna dla metody audiolingwalnej, ćwiczenia z zakresu metody TPR (Total Physical Response)- reagowania całym ciałem.
„Warunkiem efektywnej komunikacji językowej jest wyrażanie i rozumienie przekazu, co wymaga poprawnego użycia słownictwa, fonetyki i struktur gramatycznych”.
Dzięki sołtysowi wsi Wójcin pani Halinie Płachcińskiej wzbogaciliśmy się o nowe stroje dla uczniów. Pani Sołtys w ramach współpracy z naszą placówką w lutym 2016r. ufundowała koszulki opatrzone nadrukami z nazwą szkoły. Otrzymaliśmy 15 sztuk granatowych koszulek. Jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszymy się, że będziemy mogli ubrać się w nie na występy.
21 LUTEGO OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
,,Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale na co dzień ze względu na jego bogactwo, różnorodność i piękno. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego"
Pod takim hasłem w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Ten dzień miał na celu zwrócenie szczególnej uwagi wśród młodzieży na staranne dobieranie słów, pogłębienie zainteresowania pięknem i kulturą języka ojczystego.
W obecnej dobie masowej emigracji z jednej strony, a z drugiej dynamicznego rozwoju elektronicznych mediów, zmieniających nasz sposób komunikacji, Rada Języka Polskiego, jak i inne instytucje kulturalne i edukacyjne w Polsce prowadzą kampanie promujące polszczyznę.
Jedną z nich jest „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Na stronie kampanii zobaczyliśmy między innymi pomysłowe teledyski, mające służyć przekonaniu, że warto pracować nad swym językiem ojczystym.
Druga kampania „Język polski jest ą-ę” skupia się na niezwykle ważnym obecnie zjawisku ubożenia polskiej pisowni spowodowanym komunikacją elektroniczną – zanikaniu polskich znaków diakrytycznych. Na stronie kampanii ciekawie zaprezentowano, poprzez znane polskie piosenki, co stałoby się, gdyby język polski był wymawiany tak, jakby znaków diakrytycznych nie było. Warto też odwiedzić stronę ,,Dbajmy o nasz język!” Strona o poprawności językowej i kulturze wypowiedzi.
Przygotowaliśmy łamańce językowe (każdy mógł się sprawdzić), ciekawe hasła i przykłady zabawy z językiem polskim. Pojawiły się ciekawostki i wiadomości dotyczące naszego języka ojczystego. Ukoronowaniem dnia był quiz językowy, podczas którego uczniowie odpowiadali na różnorodne pytania. Całości wydarzeń towarzyszył nastrój zabawy.
Obchody tego święta zainicjowała i przeprowadziła w klasach 3-6 nauczycielka języka polskiego Arleta Derecka.
Informujemy, że dnia 17 lutego 2016 roku (środa), od godziny 17.00 do godziny 18.00 będą „DRZWI OTWARTE”, a w klasie 6 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców nt. warunków przebiegu sprawdzianu w kwietniu 2016 roku.
Z inicjatywy wychowawczyni klasy 2a Doroty Olejniczak i dzięki współpracy z rodzicami realizowano w dniach 8-12 lutego 2016r. projekt edukacyjny pn „Tydzień kolorów”. Projektem objęci byli uczniowie klas I-III. Cele projektu to - spotkania z ludźmi różnych zawodów, poznanie ich pracy, kształtowanie zachowań społecznych: witanie i przedstawianie się, umiejętność prowadzenia rozmowy, zadawania pytań. Gośćmi byli rodzice lub członkowie rodzin uczniów. Każde spotkanie miało inne hasło i kolor. Przebiegało według zaplanowanego scenariusza, na który składały się zadania, zabawy, piosenki, prace plastyczne oraz zagadki i konkursy. W poniedziałek obowiązywał kolor biały i odbyło się spotkanie z pielęgniarkami; p. Mileną Komosińską i Moniką Balcerską-Kołodziejczyk. Panie opowiadały o pracy pielęgniarki i zaprezentowały swoje narzędzia pracy np. termometr i aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego oraz materiały opatrunkowe. Podczas rozmowy z gośćmi uczniowie mówili jak dbać o swoje zdrowie. W kolejnych dniach odbyły się spotkania z leśnikiem p. Marcinem Szymczakiem, strażakiem p. Patrykiem Maciejewskim oraz rolnikiem p. Aleksandrą Frąckowiak, p. Lechosławem Nawrotkiem i ogrodnikiem p. Anną Masłowską. Ostatni dzień projektu przebiegał pod hasłem: Tęczowe pożegnanie”, podczas którego dokonano podsumowania tygodnia kolorów. W tym dniu obowiązywały kolory tęczy. Uczniowie wzięli udział w pokazie mody i przynieśli przedmioty stosowne do swojego stroju np. parasol, piłkę, kubek. Na zakończenie urządzono wystawkę prac plastycznych wykonanych przez uczniów, a wychowawcy klas: M. Zawadzka, D. Olejniczak, M. Lewandowska i R. Podhorodecka dokonali oceny aktywności uczniów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Na podstawie Ustawy o systemie oświaty, zmiany z dnia 6 grudnia 2013 art. 6 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 7) informuję, że rekrutacja do oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie na rok szkolny 2016/2017 rozpocznie się z dniem 14 marca 2016 i będzie trwała do 31 marca 2016roku.
Rodzice dzieci już uczęszczających do oddziałów przedszkolnych składają dokumenty o kontynuacji w terminie od 29 lutego do 11 marca 2016 roku.
Zapisów będą mogli Państwo dokonać w sekretariacie szkoły od 9.00 do 12.00 wypełniając zgłoszenie lub wniosek o przyjęcie do szkoły (dokumenty te dostępne są w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły ).
Dyrektor szkoły
Alicja Ossowska
W dniu 9 lutego 2016r. przypada Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), obchodzony w Polsce po raz trzeci. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma celu by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych. W naszej szkole z tej okazji odbywają się pogadanki, uczniowie oglądają i rozwiązują problemy korzystając ze stron poświęconych bezpieczeństwu w Sieci, wykonują plakaty na ten temat. Zapraszamy was również do odwiedzania stron:
Przypominamy, że na stronie www.helpline.org.pl możemy znaleźć pomoc w zakresie:
– Cyber przemoc czyli czym jest i jak się przed nią bronić
– Niebezpieczne kontakty – pamiętajmy, ze nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie
– Uzależnienie od Internetu, Komputera – jak rozpoznać ten problem i z nim walczyć?
– Nieuprawniony dostęp opowiada o tym jak chronić się przed włamaniami oraz kradzieżami w sieci
– Szkodliwe treści wskazują na treści rasistowskie, pornograficzne i co zrobić gdy takie treści znajdziemy online
– Bezpieczny komputer – czyli poradnik o tym jak chronić swój komputer przed niebezpiecznymi programami i osobami w Internecie
– Komputerowy słownik, czyli indeks zwrotów używanych online
– Bezpieczny Ty, czyli jak chronić swoją prywatność w sieci
– Muzyka w sieci – jak i gdzie odnaleźć wiarygodne i legalne źródła do słuchania oraz ściągania muzyki.
źródło: https://bloginib.wordpress.com
W ramach trwających ferii zimowych 21 stycznia 2016 r. w Restauracji „Jezioranka” w Proszyskach odbyło się integracyjne spotkanie noworoczne dla najmłodszych mieszkańców 2 sołectw z terenu gminy Jeziora Wielkie: Nowej Wsi i Proszysk. Dzieci z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w plastycznych konkursach dotyczących uzależnień. Za pomocą różnych technik, na kolorowych plakatach zaprezentowały szkodliwy wpływ nałogów na zdrowie człowieka. Konkursy przeprowadziły p. A. Wojtasik i M. Lewandowska.
"Aktywnie i wesoło z dziadkami”
W dniu 18 stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie babć, dziadków i dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków. Było to spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Goście zaproszeni zostali przez wnuków do aktywnej zabawy przy muzyce. Dziadkowie oraz wnuczęta uczestniczyli w quizie wiedzowym. Dzieci złożyły babciom i dziadkom wierszowane życzenia a następnie wręczyły upominki i laurki. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców przedszkolaków.
Więcej zdjęć można obejrzeć w albumie fotograficznym.
,,Dobre rady na odpady”
Dnia 5 lutego 2016 r. odbył się apel na temat ,,Selektywnej zbiórki odpadów”. Zwrócono uwagę na zagrożenia nadmierną ilością śmieci i potrzebie segregacji. Uświadomiono rolę recyklingu. Zapoznano uczniów, jak poprawnie segregować śmieci, aby można było poddać je ponownej obróbce. Zwrócono uwagę na kolorystykę pojemników i worków ułatwiających selekcję odpadów. Spotkanie miało na celu zachęcenie uczniów do segregacji śmieci zarówno w szkole, jak i w domu oraz uświadomienie potrzeby selekcji i recyklingu. Pogadankę przeprowadził nauczyciel przyrody – p. A. Wojtasik.
Drużyna piłkarska naszej szkoły w nowych strojach.
Dnia 4 lutego 2016r. w oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.
Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Podczas spotkania odbyły się wspólne zabawy, tańce - przebierańce, dziadkowie z zawiązanymi oczami szukali swoich pociech, potem wnuczęta próbowali odszukać dziadków.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci, zarówno dzieci, jak i dziadków!
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania WSZYSTKIM RODZICOM, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości.
wych. W. Maciejewska
Dnia 2 lutego 2016r. zostaliśmy zaproszeni przez p. przewodniczącą Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet „Malwa” p. Emilię Różańską do sali OSP na przedstawienie jasełkowe pt. „Bajkowe jasełka”. Panie: Emila Różańska i Lilja Stefańska przygotowały w okresie Świąt Bożego Narodzenia z dziećmi w wieku szkolnym jasełka. Oprócz Józefa, Maryi, pastuszka w jasełkach wystąpiły postaci bajkowe: Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Pinokio, Smerfetka, Pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, Calineczka, Kopciuszek, Stary Rybak oraz chór aniołów i narrator. W przedstawieniu wystąpili: Marta Lewandowska, Dawid Kamelski, Marcin Andruszczak, Stanisław Erdmann, Julia Żelazowska, Piotr Winiecki, Olga Krysińska, Artur Siwiński, Sandra Jabłońska, Martyna Palmowska, Oliwia Różańska, Anna Nalazek, Oliwia Andruszczak, stary Rybak, Katarzyna Lewandowska, Dominika Dzwoniarkiewicz, Agata Hyży i Sandra Różańska. Panie ze Stowarzyszenia przygotowały również piękny wystrój sceny, którą stanowiła stajenka wyścielona sianem, a w tle było niebo pełne gwiazd. W stajence znalazło się miejsce dla wszystkich przybyłych postaci z bajek. Podczas przedstawienia rozbrzmiewały śpiewy piosenek na melodię znanych kolęd, które śpiewały dziewczęta z kl. VI przebrane za anioły. Dzisiejszy występ sprawił, że jeszcze raz mogliśmy przeżyć czas Świąt i zastanowić się nad przesłaniem tych jasełek, które zachęcały do czynienia dobra, życia w zgodzie, do zrezygnowania ze złych nawyków, nałogów i zachowań, do dzielenia się z innymi tym, co mamy, do pomagania słabszym, do zrezygnowania z chciwości i umiaru we wszystkim, co czynimy. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych ” Malwa” za zaproszenie i życzymy wielu ciekawych inicjatyw w dalszym działaniu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Społeczność Szkolna
Złoto i srebro w „Pluszowym Misiu”
Podczas ferii, dnia 20.01.16r. dwie uczniowskie drużyny naszej szkoły brały udział w Turnieju Rekreacyjno- Sportowym „Pluszowy Miś” . Drużyna uczniów starszych w składzie: Winiecki Piotr, Lewandowska Marta, Erdmann Stanisław zajęła I miejsce, a drużyna młodzików w składzie: Ziółkowski Kacper, Podhorodecki Michał i Toda Dominik wywalczyła drugie miejsce. Ich zmagania możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.
PRZEDSTAWIENIE „Cinderella – nowoczesna wersja”
W przedstawieniu pt: „Cinderella- nowoczesna wersja” wystąpiła młodzież z klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie:
KOPCIUSZEK- Julia Siwińska
MACOCHA- Zuzanna KLUCZYŃSKA
SIOSTRA 1- Dominika Dzwoniarkiewicz
SIOSTRA 2- Agata Hyży
WRÓŻKA- Katarzyna Lewandowska
OJCIEC- Marek Koniszewski
CHŁOPAK- Piotr Winiecki
Piosenki śpiewały:
Agata Siwińska, Katarzyna Lewandowska, Julia Siwińska, Dominika Dzwoniarkiewicz, Agata Hyży, Zuzanna Kluczyńska
Wszystkie występujące osoby należą do Teatralnego Koła Języka Angielskiego. Uczniowie zostali przygotowani pod kierunkiem Marioli Szałer. Dekorację wykonała Dorota Mądry i M.Szałer. Kostiumy i rekwizyty przygotowali rodzice. W organizacji tego spotkania pomogła p. dyrektor Alicja Ossowska wraz z nauczycielami.
W przedstawieniu wykorzystano największe hity z list przebojów: „Ain’t Nobody”- Felix Jaehn, „Someone”- Sound & Grace, „Ghost Town”- Adam Lambert, „Fading like a flower”- Roxette, „Lean on”- Major Lazor, “We wanna dance”- A.Stan, “Heartbeat”- Margaret, “Love me like you do”- Ellie Goulding. Układ taneczny do piosenki „Lean on” przygotowała Agata Hyży, wykonała go razem z Julią Siwińską i Dominiką Dzwoniarkiewicz.
Inscenizację wystawiono dla zaproszonych gości: pana wójta, radnych gminy, sołtysów, rodziców, pensjonariuszek DPS z Siemionek.
Po występach pani dyrektor zaprosiła gości na poczęstunek.
Następnego dnia przedstawienie zostanie wystawione dla społeczności szkolnej.
Dnia 04.01.16r. po powrocie z zimowej przerwy świątecznej Samorząd Uczniowski przeprowadził apel w związku z 97 rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego. Po odczytaniu referatu, w hołdzie dla zbiorowego patrona naszej szkoły, zapłonął znicz pod tablicą pamiątkową.