Rok szkolny 2024/2025 rok szkolny 2023/2024 rok szkolny 2022/2023 Rok szkolny 2021/2022 Rok szkolny 2020/2021 Rok szkolny 2019/2020 Rok szkol.2018/2019 Rok szkol.2017/2018 oddział A oddział B oddział C opieka przedszkolna O szkole

Przedszkole

Rok szkolny 2020/2021

Piknik "Lato 2021"

Dnia 21.06 oddziały przedszkolne powitały "Lato 2021" piknikiem. Rozpoczęliśmy śniadaniem na trawie. Następnie gry i zabawy w grupach, plac zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do sal. 

Piknik odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

DZIEŃ DZIECKA

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

            Janusz Korczak

Dzień rozpoczął się filmem edukacyjnym pod tytułem „Dzień Dziecka”, dzięki któremu dzieci poznały swoje prawa. Zwróciły uwagę między innymi na „Prawo do zabawy”. Postanowiono więc,  spędzić ten dzień na zabawie. Były  ulubione zabawy w kącikach zainteresowań, gry planszowe, kolorowanki, zabawy taneczne przy ulubionych utworach muzycznych. Dzieci uczestniczyły w animacjach zorganizowanych przez GOKiR w Jeziorach Wielkich. Bawiły się na boisku z wykorzystaniem piłek. Korzystały ze sprzętu znajdującego się na placu zabaw. Obdarowane zostały słodyczami oraz upominkami, które ogromnie je ucieszyły. Dzień upłynął pod hasłem „Dzieciaki górą”. Spędziły go aktywnie i wesoło. Zgodnie stwierdziły, że było „Super”. Szczęśliwe oraz trochę podekscytowane wracały do domu.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

 

DZIEŃ MATKI

W ten piękny Dzień Matki chcę złożyć Ci najserdeczniejsze  życzenia Mamo – długich lat w zdrowiu, szczęściu spełnienia wszystkich marzeń i cudownych chwil w życiu. Kocham Cię Mamo! Pod tymi życzeniami podpisują się

Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie.

                                                

 

Z WIZYTĄ NA ŁĄCE

 

   Dzieci z oddziału przedszkolnego 5 latków, w dniu 11.05.2021r. wraz ze swoją panią, wybrały się z wizyta na pobliską łąkę.

Przyroda jest nieograniczonym źródłem wiedzy. Oddziałuje na nas barwą, kształtem, zapachem, dźwiękiem. Nie można nauczyć się przyrody wyłącznie w sali przedszkolnej, w zamkniętej przestrzeni.

Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem do odkrywania i zgłębiania tajników najbliższego otoczenia przez dzieci, dlatego też przedszkole powinno wyposażyć je w elementarne wiadomości na temat przyrody, jej znaczenia w życiu człowieka i zwierząt, a także sukcesywnie wprowadzać podstawowe elementy ochrony środowiska naturalnego.

Zajęcia w terenie to wspaniała okazja do poznawania świata i uczenia się. Zdobyte na takich zajęciach wiadomości trwale zapadną w pamięci dzieci, gdyż poparte są ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami. Zajęcia są także szansą poznania dzieci z innej strony, dostrzec ich ukryte talenty.

Przedszkolaki podczas wizyty prowadziły obserwacje, nasłuchiwały odgłosów przyrody, zgromadziły pojedyncze okazy różnych roślin.

   Wracając do sali dzieci dzieliły się spostrzeżeniami a na ich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie.

                                   

 Wojtasik Agnieszka

 

KONKURS „MOJA SKARBONKA”

W kwietniu dla dzieci z zerówki  zorganizowano konkurs polegający na wykonaniu skarbonki. Inspiracją był udział w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców”, gdzie temat zajęć brzmiał  „W świecie ekonomii”.

Dzieci dowiedziały się:

Czym są pieniądze i jaką rolę odgrywają w życiu człowieka?

Skąd rodzice biorą pieniądze?

Co to jest zachcianka, a co nazywamy potrzebą? 

Głównym założeniem konkursu było zachęcenie przedszkolaków do oszczędzania pieniędzy na wcześniej wybrany cel.                                                                            

W konkursie wzięły udział wszystkie dzieci z oddziału.                                               

Dnia 26.04.2021r. nastąpiło podsumowanie konkursu.                                              

Oto wyniki:

I miejsce – Kacper Drzazgowski, Casper Zalewski, Jakub Fołda, Antoni Chojnacki

II miejsce – Sergiusz Drzazgowski, Kinga Paluszyńska, Gabriela Wawrzyniak

III miejsce – Anastazja Łukaszewska, Mikołaj Jabłoński

Ponadto udział wzięli – Nadia Kaszuba, Zuzanna Dulska, Wojciech Rachuba, Małgorzata Kurczewska, Mateusz Kosmalski, Nikola Spiliszewska, Kacper Wyrębski

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Gratuluję!

Konkurs zorganizowała Danuta Myślińska

 

Wielkanocny zajączek

    Święta wielkanocne to jeden z najradośniejszych i najbardziej kolorowych okresów w roku. Choć poprzedzone smutkiem, postem i zadumą, niosą w sobie wiele radości i nadziei, zwiastują pełnię życia. Mają swój niepowtarzalny zapach, smak oraz atmosferę. Wielkanoc jest jak kolorowa wiosenna przygoda, przesycona aromatami kwiatów, połączonych z zapachem wanilii, pieczonego ciasta i pachnącego czystością domu. Jest  nośnikiem wielu rodzinnych wartości i tradycji, o których nie wolno nam zapomnieć.

   Dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole przez cały tydzień poznawały świąteczne zwyczaje i tradycje, sadziły wiosenne kwiaty, siały pachnącą rzeżuchę i owies oraz przygotowywały wielkanocne ozdoby i stroiki. Cały tydzień przepełniony był świąteczną atmosferą.    Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

 Uwieńczeniem tygodnia była wizyta wielkanocnego zajączka, który obdarował dzieci upominkami i słodkimi niespodziankami ufundowanymi przez rodziców.

  Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

                                        Wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych

 

WIELKANOC

ŚWIETNIE SIĘ BAWIMY I PIĘKNE OZDOBY TWORZYMY

 

Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu, dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i nie mamy problemu z określeniem swojej tożsamości narodowej. Najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze są tradycje związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Na kilka dni przed świętami dzieci z zerówki wykonały stroiki. W trakcie pracy dzieci poznały zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającą się Wielkanocą oraz symbole wielkanocne.

Ponadto:

-Wprowadzono nastrój oczekiwania na święta.

- Rozbudzono poczucie przynależności do rodziny, społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.

- Zachęcono do pomagania w przygotowaniach świątecznych.

Niespodzianką był list od zajączka, w którym to on prosił dzieci o wykonanie stroików i obdarowanie nimi bliskich oraz osoby samotne w sąsiedztwie. Zostawił również koszyk z materiałami, które wykorzystano do wykonania stroików. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy, wykazując się inwencją twórczą. W efekcie powstały pomysłowe, piękne stroiki wielkanocne . Zostaną nimi obdarowani bliscy oraz osoby samotne. Przekazanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego przy współpracy i zaangażowaniu rodziców. Dzieci  cieszyły się z efektów własnej pracy. Mam nadzieje, że kolorowe ozdoby niepowtarzalne i robione własnoręcznie będą cieszyły obdarowane osoby.

Przekazuję również życzenia od zajączka:

Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!

D. Myślińska

 

 

 

POWITANIE WIOSNY

22.03.2021r.

 

Według kalendarza  wiosna rozpoczyna się 21 marca. Zgodnie z tradycją w tym dniu dorośli i dzieci topią słomiane kukły, czyli marzanny, które są uosobieniem mijającej zimy. Obyczaj nakazuje przejść z taką kukłą w pochodzie. Na koniec kukłę się podpala i wrzuca do rzeki. Dzieci doszły do wniosku, że zanieczyściłyby w ten sposób środowisko. Ustaliły więc, że rozbiorą marzannę  na części i wyrzucą do kosza. Pięknym, i do dzisiaj jeszcze w niektórych rejonach kultywowanym, jest zwyczaj chodzenia z gaikiem. Dzieci przedszkolne przystroiły gałązki we wstążki, kwiaty, motyle i inne ozdoby. Z tak przystrojonymi gałązkami chodziły wokół szkoły i śpiewały wiosenne piosenki. Ponieważ wiosna kojarzy się z kolorem zielonym, więc przedszkolaki ubrały się na zielono.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów dla dzieci.

 

                                                                      Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

 

WSPÓŁPRACA

Z PORADNIĄ PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNĄ

 

W ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno –Pedagogiczną rodzice dzieci uczęszczających do „zerówki” otrzymali materiały edukacyjno-informacyjne.

Pakiet zawiera między innymi:

- Biuletyn mówiący o przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w szkole

- Biuletyn zawierający ćwiczenia i zabawy stymulujące rozwój mowy u dzieci

- Biuletyn wyjaśniający, co to takiego „bullying”

- Biuletyn opisujący 15 zasad bezpieczeństwa w sieci

- Informacje o zajęciach z terapii ręki i warsztatach z sensoplastyki

- Poradnik „O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii”

- Opracowanie na temat „Miłość, a elektroniczna fascynacja. Co warto wiedzieć o nawiązywaniu znajomości w sieci?”

- Opracowanie pod tytułem „Alkohol to zawsze ryzyko”

Materiały okażą się zapewne bardzo przydatne  i wyjaśnią wiele zagadnień.

 

 

DOBRE SPOSOBY NA MIKROBY

Z HIGIENĄ ZA PAN BRAT
STOP KORONAWIRUS

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w kraju dzieci 5-letnie i dzieci z zerówki realizowały interwencję opracowaną przez Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Cel ogólny:

- Ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-COV-2

Cele szczegółowe:

- Wzrost poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki Covid-19

- Ukształtowanie właściwych nawyków w obszarze higieny osobistej.

- Przestrzeganie wytycznych, zaleceń MZ.

- Ukształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Przebieg zajęcia:

- Zabawa  muzyczno –ruchowa  „Mydło lubi zabawę”.

- Ćwiczenia analizy słuchowej i czytanie globalne wyrazów związanych z tematem.

- Rozmowa na temat „Musimy się chronić”.

- Rozwiązywanie zagadek.

- Zabawa ruchowa „Umyj rączki”.

- Lepienie wirusa z plasteliny.

- Ćwiczenia w prawidłowym myciu rąk.

Dzieci utrwaliły wiedzę na temat dbania o higienę osobistą, stosują się do zaleceń sanitarnych na czas epidemii.

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 27.01.2021r. odbył się BAL KARNAWAŁOWY dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Głównym celem było przybliżenie zwyczajów związanych z karnawałem oraz stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych do wykonania. Wychowawczynie stworzyły przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci mogły pokonywać  nieśmiałości. Po uroczystym powitaniu uczestników, nastąpiła prezentacja strojów nagradzana gromkimi brawami. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach i konkursach. Oto niektóre z nich:

Zabawy

- Figury lodowe

- Korowód postaci bajkowych

- Zgaduj zgadula, w której ręce kula

- Rysujemy bałwana

- Zabawa dydaktyczna rozwijająca percepcję wzrokową „Takie same maski”

- „Muzyczna loteryjka””

- Zabawa matematyczno-plastyczna „7 balonowych  zwierzaków”

- Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest balonik?” – posługiwanie się określeniami   dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni

Konkursy

- Taniec na bibule

- Zwinne palce

- Taniec z serpentyną

- Balon w górze

Dzieci 5 letnie wykonały korony, a dzieci z zerówki otrzymały pamiątkowe medale karnawałowe.

Wszystkie zabawy przeprowadzone zostały z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie przepięknych strojów.

Rodzice 5 latków ufundowali słodki poczęstunek.

„Zerówka” dziękuje Pani Iwonie Dokładnej za ofiarowane słodycze.

                                                       

                                                             Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych      

 

DLA BABCI I DZIADKA

Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku i na stałe weszły w nasze kalendarze. Są to Święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnukowie mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie robiony upominek, piosenka, wierszyk – na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie. Również w naszej szkole panie wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych 3-4 latków, 5 latków i zerówki zadbały, aby Dzień Babci i Dziadka stał się wspaniałą okazją do pielęgnowania rodzinnych więzi i uczuć. Dzieci , pod czujnym okiem swoich pań, przygotowały upominki, laurki z życzeniami oraz nauczyły się wierszyków, piosenek aby w ten sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

Wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Dnia 17.12.2020r. przedszkolaki  spotkały się z harcerzami. Dzieci z przejęciem słuchały gawędy drużynowej, po czym wychowawczynie odpaliły ogień do lampionów. Nastąpiło również wzajemne przekazanie życzeń. Uroczystość odbyła się na powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dziękujemy drużynowej i harcerzom za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

 

SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE 

W oddziałach dzieci przedszkolnych 3 - 6 - latków odbyły się spotkania świąteczne połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Nie zabrakło upominków ufundowanych przez Rodziców. A wszystko zakończono życzeniami bożonarodzeniowymi.


Dziękujemy

„RAZEM NA ŚWIĘTA”

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych wraz z dziećmi i rodzicami wzięli udział w akcji „Razem na Święta” organizowanej przez MEN.

Celem jest niesienie pomocy innym, budowanie wspólnot,  umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.

W ramach akcji wykonano kartki świąteczne z życzeniami, które przekazane zostaną sąsiadom, osobom samotnym oraz mieszkańcom DPS w Siemionkach.

Ze względu na stan epidemii, przekazanie kartek będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dzieci były ogromnie zaangażowane w projektowanie i wykonywanie kartek. Mamy nadzieję, iż sprawią one obdarowanym wiele radości.

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT

 

 

Mikołajki

 

Dnia 04.12.2020 r. na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekała niespodzianka w postaci drobnych upominków i słodkości ufundowane przez rodziców.

Z tej okazji, koło teatralne działające w naszej szkole pod kierunkiem pani Joanny Leśniewskiej-Kowalskiej, przygotowało film dla młodszych kolegów. Głównym bohaterem był oczywiście Mikołaj, który czytał listy wcześniej napisane i wysłane przez dzieci. Mikołaj obiecał, że wszystkie marzenia zostaną zrealizowane.

Ponadto dzieci z oddziału 5 – latków, z inicjatywy jednego z rodziców, otrzymały od Mikołaja Certyfikat Grzeczności oraz Indywidualne Dyplomy Grzecznego Dziecka.

Dla podkreślenia mikołajkowego nastroju dzieci założyły ubrania w czerwonym kolorze oraz mikołajowe czapki.

Był to dzień, który sprawił dzieciom wiele radości.

Dzieci wraz z wychowawczyniami bardzo wszystkim dziękują.

 

Jak każdego roku, radna gminy pani Halina Płachcińska, przekazała dla wszystkich dzieci z oddziałów przedszkolnych słodki upominek w postaci KALENDARZY ADWENTOWYCH.

W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy.

 

 

 

                                                                          Dzień Chłopca

Dzień Chłopaka 2020 to kolejna uroczystość, która jest nieco inna, ze względu na panujące ograniczenia. Ale warto odchodzić i sprawić, aby dzieci w przedszkolu, szczególnie chłopcy, poczuli się wyjątkowo.

Najstarsi przedszkolacy, z grupy zerowej, otrzymali kolorowe krawaty, w których wyglądali bardzo elegancko.  Chłopcy z grupy  młodszej zostali uhonorowani opaskami na głowę z napisem: „Super Chłopak”. W grupie dzieci najmłodszych rodzice zakupili dwie maty z puzzli piankowych.

Nie zabrakło za
baw, pląsów czy emisji bajek. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dziękujemy!

 

Dzień Przedszkolaka

 

Dnia 18.09.2020r. dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie przygotowały  zabawy rozwijające wszechstronną stymulację dzieci poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych i ruchowych. Były pogadanki, opowieści ruchowe, zabawy przy muzyce, gimnastyka na wesoło, wykonywanie opasek czy medali oraz seans filmowy.  Dzieci wykazały się pomysłowością oraz twórczym działaniem. Spędziły dzień aktywnie, efektywnie i na wesoło.

 

                                                                    Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie
    Wójcin 59, 88-324 Jeziora Wielkie
  • 52 318 73 11
    pspwojcin@interia.pl
    Adres skrzynki ePUAP:
    /SPWOJCIN/skrytkaESP

Galeria zdjęć