Dnia 15 listopada 2015r. w świetlicy wiejskiej w Wójcinie odbyło się integracyjne spotkanie seniorów zamieszkałych w sołectwie Wójcin. Z tej okazji uczennice z naszej szkoły przygotowały program artystyczny pod kierunkiem pani Małgorzaty Lewandowskiej. Zaprezentowały piosenki i życzenia dla seniorów oraz piosenki o tematyce patriotycznej nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości.
Dnia 30 listopada 2015r. miała miejsce druga edycja imprezy czytelniczej ,, Czytanie łączy pokolenia”. Spotkanie, które odbyło się w Bibliotece szkolnej polegało na wspólnym czytaniu ulubionych utworów przez uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami, dziadkami , czy też starszym rodzeństwem. Każdy uczestnik mógł wybrać tytuł utworu, również spośród nowych pozycji z listy ,,Książki naszych marzeń”, o które wzbogacił się księgozbiór naszej biblioteki.
We wspólnym czytaniu udział wzięli następujący uczniowie:
Franciszek Stefański –klasa 4
Z klasy 5
Amelia Drzazgowska, Maciej Leszczyński, Paweł Korzycki, Mateusz Drzazgowski, Stanisław Erdmann
Z klasy 6
Agata Hyży, Dominika Dzwoniarkiewicz, Miłosz Dobrochowski, Filip Konieczka, Katarzyna Lewandowska
Uczestnicy imprezy, czyli uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście stoczyli również ,,pojedynek na argumenty” na temat ,,Dlaczego warto czytać książki?”.
Spotkanie zakończyło się miłym akcentem w postaci słodkiego poczęstunku.
Organizatorem imprezy była Arleta Derecka
24 listopada 2015r. miało miejsce podsumowanie i rozdanie nagród Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Ilustracja do lektury szkolnej”. Na konkurs organizowany przez naszą szkołę, wpłynęło 20 prac ze szkół z Jezior Wielkich i Wójcina.
Powołana w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce Iga Woźniakowska (SP Jeziora Wielkie)”Akademia Pana Kleksa”
II miejsce Julia Siwińska (SP Wójcin)”W pustyni i puszczy”
III miejsce Agata Hyży (SP Wójcin)”Zaczarowana zagroda”
Wyróżnienie otrzymali Hubert Kawczyński(SP Wójcin)”W pustyni i w puszczy”.
Organizatorem konkursu był pan Paweł Politowski.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy.
28 listopada 2015r. o godzinie 10.00 odbył się na sali gimnastycznej IV Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego. Celem imprezy była popularyzacja sportu i propagowanie rodzinnego spędzania czasu wolnego. W turnieju uczestniczyło 13 par składających się z uczniów szkoły , rodziców, członków rodziny. Sędziowanie objęła pani Anna Masłowska. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale a pozostali dyplomy i upominki.
I miejsce zajął Michał Kozłowski z kolegą
II miejsce zajęła Katarzyna Lewandowska z bratem
III miejsce zajęła Agata Hyży z kuzynem
Organizatorami konkursu byli: G. Ziółkowski, M. Zawadzka i R. Podhorodecka.
Do obejrzenia zdjęć zapraszamy jeszcze do albumu fotograficznego.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy na wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych.
Harcerze i Samorząd Uczniowiski
Warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci w naszej szkole
Dnia 27 października 2015r. odbyły się w naszej szkole warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci uczęszczających na terapię. Rodzice razem z dziećmi wykonywali szereg różnych ćwiczeń. Na początku były to zadania mające na celu przygotowanie narządów artykulacyjnych do pracy. Zaczęliśmy od ćwiczeń oddechowych, mających na celu rozruszanie przepony. Rodzice i dzieci przenosili rzeczy za pomocą słomki. Następnie na drugim stoliku przygotowano „Loteryjkę” z serii „Zostań mistrzem wymowy z lwem Leonem” do wykonywania ćwiczeń motoryki artykulacyjnej. Rodzice wraz z dziećmi przed lustrami mogli usprawnić język, wargi i podniebienie miękkie.
Po usprawnieniu aparatu artykulacyjnego, rozpoczęto doskonalenie słuchu mownego. Rodzice i dzieci musieli dopasować obrazki przedstawiające wyrazy złożone z różnej liczby sylab do kartoników z liczbami. W dalszej części różnicowali słuchowo głoskę [c] i [cz].
W końcu pojawiły się ćwiczenia właściwe, polegające na wymowie prawidłowej wymowy zaburzonych głosek. Na warsztatach były 4 grupy i każda miała inny zestaw zadań w zależności od występującej wady wymowy. Ćwiczono zaburzone głoski [sz] w izolacji i sylabach, [s- sz] w wyrażeniach, [c-cz] w wyrażeniach, [s] w izolacji i sylabach.
Na zakończenie logopeda szkolny wręczył dzieciom dyplomy Mistrza Wymowy oraz wszystkim uczestnikom słodycze w nagrodę za sumienną pracę na zajęciach.
W czwartek 20 listopada 2015 r. uczniowie klasy 6 uczestniczyli w warsztatach nt. uzależnień przedstawionych metodą dramy.
Dnia 19 listopada 2015r. w klasie 2a odbyło się spotkanie czytelnicze pn "Czytać każdy może", w którym uczetniczyli uczniowie, nauczyciele i ich goście. Przed spotkaniem uczniowie wykonali zaproszenia, które potem zaadresowali do rodziców, rodzeństwa i dziadków. W dniu dzisiejszym okazało się, że goście dopisali. Byliśmy uradowani, że nasze spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnikom zaproponowaliśmy następujący porządek:
1. Przeprowadzenie ankiety o stanie czytelnictwa w domu uczniów kl.2a
2. Prezentacja multimedialna "Ponieś wzrok znad komputera"
3. Czytamy swoje ulubione książki.
4. "Czytać każdy może" - czytają dorośli
5. Zabawa w postaci bajkowe - "Kim jestem"
6. Spotkanie przy kawie i ciastku.
7. Zwiedanie wystawki księgozbioru: uczniów, rodziców i nauczycieli.
Dziękujemy gościom za przybycie.
wychowawca i uczniowie kl.2a
Klasy I- III w dniu 18 listopada 2015r. pojechały do kina w Koninie. 71 uczniów obejrzało film pt. "Rabusie fistaszków". Po filmie pracownicy kina przygotowali prezetację dotyczącą życia roślin i zwierzat w lesie oraz ich ochrony. W drugiej części odbył się konkurs dotyczący wiedzy na temat oglądanego filmu. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy pamiątkowe zakładki do książek.
D.Olejniczak
Dnia 12.11.2015r. w oddziale przedszkolnym „C” odbyło się wspólne zajęcie dzieci i rodziców, podczas którego przygotowano zdrowe, kolorowe kanapki. Na zajęciu dzieci pracowały w grupach utworzonych poprzez losowanie chustek. Podkreślono znaczenie spożywania zdrowych produktów. Uświadomiono konieczność spożywania warzyw ze względu na zawartość witamin. Rozwijano kreatywność i wyobraźnię podczas robienia kanapek. Oceniano oryginalność kanapek i sposób ich podania. Dzieci pamiętały o podstawowych zasadach higieny. Degustowano przygotowane kanapki. Dzielono się wrażeniami smakowymi. Do ewaluacji zajęcia zastosowano metodę ruchomej tarczy . Dziękuję za pomoc w przygotowaniu kanapek Paniom: Joannie Zawadzkiej oraz Katarzynie Szydłowskiej . Ponadto dziękuję Pani Asi za sponsorowanie produktów niezbędnych do wykonania kanapek, a Pani Kasi za sponsorowanie materiałów zapewniających estetykę podania kanapek.
Wychowawczyni: D. Myślińska
Dnia 11.11.2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich odbył się turniej rozrywkowy „MIKSTURA 2015”. W turnieju uczestniczyło 10 osób w dwóch kategoriach wiekowych klasy I – III 7 uczniów i klasy IV – VI 3 uczniów. Uczniowie musieli wykazać się w następujących kategoriach: przebranie, taniec, śpiewanie piosenki, rozpoznawanie przedmiotów i skojarzenia wizualne. Z naszej szkoły udział wzięli Filip Konieczka z klasy V, który zajął II miejsce i Mikołaj Waszak z klasy IV, który zajął III miejsce.
Dnia 10 listopada 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Uczniowie i pracownicy przyszli w odświętnych strojach. Przedszkolacy i uczniowie klas I- III przynieśli biało-czerwone chorągiewki. Pod kierunkiem D. Olejniczak wykonano dekorację w stołówce szkolnej. Uczniowie podczas lekcji wychowawczych dowiedzieli się dlaczego 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości. Przedszkolacy też świętowali ten dzień, udając się z chorogiewkami na krótki „Marsz Niepodległości”. Zakończeniem obchodów był udział w apelu pt. „Drogi do niepodległości”, podczas którego uczniowie klas IV – VI i zespół wokalny „Jutrzenka” pod kierunkiem Doroty Olejniczak zaprezentowali program słowno – muzyczny. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć wiersze, teksty i piosenki patriotyczne, a także obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą wydarzenia zawarte w treści programu. Do udziału w obchodach zaprosiliśmy gości z wielu środowisk naszej gminy. Uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni Doroty Mądry udali się na cmentarz, aby oddać hołd bohaterom walki o niepodległość, porządkowali groby powstańcze i zapalili znicze.
Dorota Olejniczak
W październiku dzieci z klas I – III wybrały się na wycieczkę do Miradza. Pogoda od rana dopisała. Przywitał nas pan leśnik Wojtek Wojtasiński, który jako gospodarz oprowadził dzieci po lesie ścieżką przyrodniczo - dydaktyczną. Opowiadał bardzo ciekawie o mieszkańcach lasu, jego budowie, gatunkach drzew, jego funkcji oraz zagrożeniach i właściwym zachowaniu w lesie. Wszystko odbywało się w trakcie spaceru ścieżką dydaktyczną. Dzieci oprócz informacji doświadczały obcowania z przyrodą. Zbierały dary jesiennego lasu do klasowego kącika przyrody. Po zakończeniu wędrówki bawiły się na placu zabaw oraz piekły kiełbaski na ognisku. Wycieczka była bardzo udana.
W październiku uczniowie z klas II – VI miło i przyjemnie spędzili czas na basenie w Mogilnie. Korzystali ze wszystkich atrakcji pływalni. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zjeżdżalnia oraz pobyt w jacuzzi. Wszyscy radośni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
28 października 2015r. uczniowie klasy I i III udali się do Schroniska w Siedlimowie. Przekazali zebraną wśród uczniów szkoły karmę dla piesków.
W ramach promowania czytelnictwa wśród uczniów obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Punktem kulminacyjnym był "Konkurs Pięknego Czytania" dla uczniów klas 3 – 6, który odbył się 26 października 2015 r. Wzięło w nim udział 14 uczniów. Do konkursu stanęli Paweł Korzycki, Amelia Drzazgowska, Szymon Michalak, Monika Szyszka, Amelia Koch, Mateusz Drzazgowski – wszyscy z klasy 5. Natomiast z klasy 6 – udział wzięli Agata Hyży, Dominika Dzwoniarkiewicz, Katarzyna Lewandowska, Zuzanna Kluczyńska, Filip Konieczka. Z klasy 3 startowało 2 uczniów – Patrycja Kozłowska, Kacper Dokładny. Z klasy 4 – Konrad Leszczyński.
Tytuł Mistrza Czytania zdobyła Zuzanna Kluczyńska
Wicemistrzem została Katarzyna Lewandowska
Wyróżnienia przypadły Dominice Dzwoniarkiewicz, Agacie Hyży i Filipowi Konieczce.
W jury zasiedli – p. Grażyna Lewandowska z Mogileńskiego Domu Kultury, p. Halina Kowalska – kierownik Biblioteki Publicznej w Jeziorach Wielkich oraz p. Renata Podhorodecka – nauczyciel, opiekun Samorządu Szkolnego.
Podczas konkursu przeprowadzono plebiscyt wśród widzów, nagrodę publiczności zdobyła Katarzyna Lewandowska.
W czasie imprezy miał miejsce ,,Książkowy pokaz mody”. Uczniowie klas 4-6 wcielili się w postaci znanych i powszechnie lubianych bohaterów. Wśród bohaterów, którzy pojawili się na ,,wybiegu” byli:
Kopciuszek – Nikola Kozicka
Królewna Śnieżka – Monika Szyszka
Czerwony Kapturek – Oliwia Szpulecka
Ania Shirley – Julia Siwińska
Pan Kleks – Filip Konieczka
Śpiąca Królewna – Amelia Koch
Kot w butach – Stanisław Erdmann
Tomek Sawyer – Mateusz Drzazgowski
Pinokio – Dawid Kamelski
Mary Lennox – Nicola Nadolska
Ernest Nemeczek – Norbert Waszak
Wśród zaproszonych gości utworzono 3 drużyny, których zadaniem było odgadnąć o jakich postaciach mowa, z jakich książek pochodzą oraz podać autora utworu.
Pierwszą drużynę tworzą rodzice pod przewodnictwem – Anny Czaplickiej , drugą emerytowani nauczyciele naszej szkoły – pod wodzą p. Ireny Ossowskiej, a trzecią – samorządowcy, którą dowodziła Sołtys Wójcina p. Halina Płachcińska.
Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy była Arleta Derecka.
Dnia 21.10. 2015r.dzieci z oddziału przedszkolnego „C” udały się z wizytą do biblioteki szkolnej, gdzie zapoznały się z pojęciem biblioteki, jej wyposażeniem oraz zasadami korzystania. Po czym Pani Arleta Derecka rozpoczęła cykl „Bajkowych spotkań” czytając wybrane wiersze z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem”. Książka przekazuje w ciekawej i zabawnej formie bardzo ważną i potrzebną wiedzę o tym, jak postępować z koleżankami i kolegami w przedszkolu. Następnie rozmawiano na temat wysłuchanej treści.
Dziękujemy Pani Arlecie Dereckiej za mile i efektywnie spędzony czas.
Cele przyświecające tym spotkaniom to:
-podniesienie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców,
-wpływ na kształtowanie się i rozwój osobowości, na zachowania i postawy,
-wprowadzenie pozytywnego wzorca,
-zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów,
-zachęcanie do codziennego czytania bajek,
-kształtowanie nawyków czytelniczych.
Oto lista rodziców, którzy będą czytać bajki:
-Pani Anna Czaplicka
-Pani Paulina Andrzejczak
-Pani Katarzyna Nabagło
-Pani Agnieszka Andruszczak
-Pani Agnieszka Szymczak
D. Myślińska
Dnia 14 października 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Drogim nauczycielom, pracownikom i wszystkim gościom w ramach podziękowania za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie klasy II b ofiarowali bukiet pięknych melodii i wiązankę wierszy wraz z odrobiną humoru. Program artystyczny przygotowali pod kierunkiem p. Małgorzaty Lewandowskiej.
Dnia 13.10.2015r.w oddziale przedszkolnym „C” odbyło się wspólne zajęcie dzieci i rodziców, podczas którego przygotowano szaszłyki owocowo – warzywne. Zanim przystąpiono do działań poszerzono wiedzę na temat zdrowego stylu życia wykorzystując metodę „Kosza i walizki”. Wspólnie wykonano mapę pojęciową na temat: „Co można zrobić z owoców i warzyw?”.Przypomniano też dzieciom o podstawowych zasadach higieny, czyli umyciu rąk, owoców i warzyw. Kiedy wszystko było gotowe, przedszkolaki rozpoczęły swą przygodę kulinarną i przygotowały zdrowe szaszłyki. Chwilą przyjemną było spożywanie przygotowanego posiłku. Dziękuję za pomoc w przygotowaniu szaszłyków Paniom: Paulinie Kaźmierskiej oraz Ewelinie Fołda .
Wychowawczyni: D. Myślińska
Dnia 05.10.2015r.odbył się Dzień Przedszkolaka. Dzieci integrowały się w trakcie zabaw: „Ojciec Wirgiliusz”, „Nasi goście mili”, „Mam parasol kolorowy” oraz „Balonik” .Miały miejsce wspólne pląsy przy muzyce tanecznej. W ramach obchodów dzieci pojechały do kina w Koninie na film „Bystry Bill”. Miłym akcentem było obdarowanie dzieci upominkami , dzięki sponsorom Państwu Karolinie i Jerzemu Kamelskim. Organizatorkami imprezy były nauczycielki : Wiesława Maciejewska, Danuta Myślińska, Agnieszka Wojtasik. Pomocą służyła Pani Małgorzata Cymerman.