Już po raz kolejny 2 października 2023 r odbył się wyjazd uczniów z klasy I - III na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną w Miradzu. Dzieci pod przewodnictwem leśniczego Radosława Roszaka zwiedziły kilka przystanków tematycznych, spacerując piękną, leśną alejką pogłębiały wiedzę na temat roślin i zwierząt tam żyjących. Zobaczyły pomniki przyrody, widziały duże mrowisko, zbiorniki retencyjne, kapliczkę św. Huberta. Utrwaliły sobie wiadomości na temat warstwowej budowy lasu. Ten dzień był pełen wrażeń, a lekcja przyrody w terenie bardzo ciekawą formą zdobywania wiedzy.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września. Jest to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie. Został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Z okazji tego święta nasza placówka przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego European Day of Languages Festival, organizowanego przez Didacto Polska. Na zajęciach językowych odbywały się różne aktywności związane z DJO. Uczniowie poznali zwrot powitalny „Cześć” w wielu językach, angielskie nazwy języków oraz przygotowali flagi krajów europejskich. Dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących języków obcych przedstawionych w prezentacjach multimedialnych i na gazetce szkolnej. Mogli dowiedzieć się więcej o symbolach narodowych i kulturze Zjednoczonego Królestwa, wykonali lapbooki o Wielkiej Brytanii i państwach europejskich. Rozwiązywane były też quizy językowe, sprawdzające wiedzę o krajach i językach naszego kontynentu, dopasowywali symbole narodowe do różnych państw. Wykonywali również zadania dotyczące stosowania języka angielskiego na całym świecie z użyciem plakatu „The world of English”. Najmłodsi z grupy przedszkolnej wykonali plakaty o mieszkańcach czterech państw Europy na podstawie prezentacji.
Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat krajów i języków europejskich, upewnili się, że znajomość języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć granice oraz przy okazji dobrze się bawić.
Dzieci z klas I – III i oddziałów przedszkolnych przystąpiły do V edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "DZIECI UCZĄ RODZICÓW". Naszą edukacyjną przygodę rozpoczęliśmy lekcją "Bezpieczni w drodze". To były ciekawe zajęcia, na których omówione zostały następujące zagadnienia: bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym, bezpieczeństwo w szkole/przedszkolu, odblaski, numery alarmowe. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w lekcji. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia, które będą już za miesiąc.
We wrześniu w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „KOLOROWE KREDKI-WIELKI KREDKOWY RECYKLING” zainspirowana Fundacją „Dom Kredek”. Przedsięwzięcie polegało na przynoszeniu starych kredek, które dostaną drugie życie, gdyż trafią do dzieci w szkołach przyszpitalnych, Świetlicach Środowiskowych, Domach Dziecka i innych instytucji pomagających dzieciom. Zbiórka przerosła najśmielsze oczekiwania. W krótkim czasie udało nam się uzbierać koszyk kredek wypełniony po brzegi. Były to nie tylko używane kredki, ale także całkiem nowe, do tego: linijki, pisaki, pastele, kolorowanki i temperówki. Wszystko starannie zapakowane zostało wysłane na adres Fundacji, która przekaże zbiórkę najbardziej potrzebującym instytucjom. Dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za ogromne zaangażowanie.
Na stronie https://ose.gov.pl/pkc ogłoszono wyniki konkursu na pracownię mobilną. Przejrzyjcie uważnie zamieszczone tam listy. Informujemy, że jest tam nasza szkoła. Moźecie się już cieszyć. Oznacza to, że otrzymamy pracownię składającą się z 16 laptopów, mobilnej szafy i monitora. Wkrótce sprzęt do nas dojedzie. Gdy nadejdą jesienne, deszczowe dni będzie okazja testować wygrany w konkursie sprzęt komputerowy. Tymczasem czekamy cierpliwie ponieważ na liście wygranych jest około 600 szkół w całej Polsce.
Zwycięskie zadanie w konkursie wykonała klasa VIII w czerwcu 2023r. pod kierunkiem wychowawczyni Natalii Jędros i koordynatora konkursu Doroty Olejniczak.
Dnia 22 września 2023r. drużyna harcerska działająca przy naszej szkole pojechała na halę sportową do Mogilna. Wyjazd odbył się w ramach realizacji zadania publicznego Wójta Gminy Jeziora Wielkie dotyczącego upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Podczas tego wyjazdu harcerze udali się na ściankę wspinaczkową. Wspinanie odbywało się pod fachowym okiem instruktora i było dużym wyzwaniem dla harcerzy. Okazało się jednak, że każdy popróbował swoich sił, nikt się nie poddawał, wszyscy podchodzili do zadania kilkakrotnie. Druhny Nikola i Zuzia udowodniły, że ponad sześciometrową ściankę można zdobyć bez problemu i weszły na sam szczyt. Wyjazd nie tylko pozwolił uczestnikom rozwijać swoją sprawność fizyczną, ale był ciekawą formą spędzenia aktywnie czasu. Uczestnicy wyjazdu to: Nikola Paluszyńska, Zuzanna Szpulecka, Magdalena Czaplicka, Helena Szymczak, Gabriela Dymarkowska, Błażej Kurczewski, Oskar Sadowski i Aleksander Sikorski oraz drużynowa Dorota Olejniczak.
Uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy i numeru 112 przeprowadzonym przez Centrum Powiadomienia Ratunkowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Szkolenie odbyło się w trzech grupach. Panie prowadzące zapoznały uczniów z działaniem systemu powiadamiania ratunkowego w kraju. Uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z numeru alarmowego 112. Przeprowadzone zostało również praktyczne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
15 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – święto odkrywania własnych talentów, kreatywności i wiary we własne możliwości. W tym roku z po raz pierwszy do obchodów tego święta włączyli się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Założyliśmy ubrania „w kropki”. Na lekcjach uczniowie obejrzeli film „The Dot”, czyli „Kropka”, który powstał na podstawie książki Petera H. Reynoldsa, będącej inspiracją do organizacji tego święta. Następnie uczniowie rozmawiali o swoich talentach, wykonywali prace plastyczne, drzewa talentów, szyfrowali wiadomości za pomocą Alfabetu Morsa i Braille’a oraz wykonywali wiele innych zadań „z kropką” jako motywem przewodnim. Wszyscy świetnie się przy tym bawili!!
Dnia 12 września 2023 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Szczególnie rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów z miejscowości Markowa województwo podkarpackie, którzy za ukrywanie ośmioro osób narodowości żydowskiej zostali rozstrzelani wraz z siedmiorgiem swoich dzieci przez żandarmów niemieckich. Z tej okazji uczniowie klasy ósmej odczytali referat, a uczniowie klasy szóstej recytowali wiersze. Uczennica kl. VI Magdalena Kuchnicka odczytała informacje o uroczystościach beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września w Markowej. Uczniowie zapoznali się z tematyką oglądając krótkie filmy (linki poniżej). Na zakończenie odbyła się pogadanka utrwalająca dotycząca poznanych faktów. W prelekcji wystąpili: Alan Banasik, Magdalena Koch, Miłosz Molenda, Jakub Lewandowski, Magdalena Kuchnicka, Weronika Derenda, Helena Szymczak, Gabriela Dymarkowska, Nikola Chudy. Dziękujemy za przygotowanie uczniów paniom: Alicji Ossowskiej, Arlecie Dereckiej, Aleksandrze Maciejewskiej i Dorocie Olejniczak.
https://www.youtube.com/watch?v=nKc_Vbtuk-0
Dnia 4 września 2023r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Uroczystości rozpoczęły o godz. 8.30 się Mszą św. w kościele w Wójcinie, którą sprawował proboszcz ks. Stefan Łątka. Do kościoła wprowadzono sztandar szkoły. W poczcie sztandarowym byli: Aleksandra Zawadzka, Maja Czaplicka i Miłosz Molenda. Dalsze uroczystości odbyły się przed szkołą. Prowadząca uroczystość Magdalena Lewandowska powitała zebranych, a w szczególności zaproszonych gości: wójta gminy p. Dariusza Ciesielczyka, radną, przewodniczącą komisji oświaty, p. Jolanę Todę, ks. Stefana Łątkę. Na wstępie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał pan dyrektor Paweł Politowski oraz wójt p. Dariusz Ciesielczyk. Po części oficjalnej dzieci przedszkolne i uczniowie wraz z rodzicami udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
Oby ten rok szkolny obfitował w sukcesy. Starajcie się z całych sił, każdy na miarę swoich możliwości…
Autobus 1
Wilczyn - 6.55
Siedlimowo - 7.05
Lenartowo - 7.10
Wola Kożuszkowa - 7.15
Wola Kożuszkowa (szkoła) - 7.20
Wójcin szkoła - 7.30
Kożuszkowo - 7.35
Pomiany - 7.40
Nowa Wieś - 7.45
Wójcin szkoła - 7.50
Autobus 2
Wysoki Most - 7.05
Gaj - 7.10
Przyjezierze - 7.20
Proszyska - 7.35
Osiedle Wójcin - 7.45
Wójcin szkoła - 7.50
Autobus 1
Wysoki Most - 7.40
Gaj - 7.45
Przyjezierze - 7.55
Proszyska - 8.10
Osiedle Wójcin - 8.20
Autobus 2
Wilczyn - 7.35
Wola Kożuszkowa (Hubert) - 7.45
Siedlimowo - 7.50
Lenartowo - 7.55
Wola Kożuszkowa - 8.00
Wola Kożuszkowa (złom) - 8.05
Kożuszkowo - 8.10
Pomiany - 8.15
Nowa Wieś - 8.20
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się dnia 4 września 2023 roku o godzinie 9.30 na placu przed szkołą. Uroczystośc poprzedzi Msza Św. w Kościele parafialnym w Wójcinie o godzinie 8.30.
Szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego w ramach projektu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych". Konkurs organizowany jest na terenie całej Polski i trwa do 30 czerwca 2023 roku.
Zgodnie z regulaminem konkursu uczniowie wykonali prace określone tematycznie dla każdego etapu edukacyjnego.
Klasy I- III zadanie pt. „ Internetowa szkoła słonia Spacjusza”
Klasy IV- VI zadanie pt. „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”
Klasy VII – VIII zadanie pt. „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”
Kapituła przyzna minimum 500 równorzędnych nagród w postaci zestawów pn. „Mobilna Pracownia Komputerowa (MPK)”, składających się z 16 laptopów wraz z mobilną szafą, zapewniającą możliwość przechowywania oraz zasilania przedmiotowych laptopów. Każdy zestaw będzie uzupełniony o oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami prowadzonymi przez uczniów oraz interaktywny monitor wraz z mobilnym stojakiem, umożliwiający prezentowanie wyników pracy.
Czy uda się wygrać??? Liczymy na to.
Wyłonienie Zwycięzców przez Kapitułę nastąpi do 31.07.2023 r
Nagrody zostaną przekazane zwycięzcom nie później niż do 30 listopada 2023 r.
Koordynatorami konkursu były: Małgorzata Zawadzka, Agnieszka Wojtasik i Dorota Olejniczak
Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 8:30 rozpoczęła się msza święta, natomiast o 9:30 na korytarzu szkolnym odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Na początku Pan Dyrektor Paweł Politowski przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości. W podniosłej atmosferze odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślbowania absolwentów. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Pana Dyrektora i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce oraz stypendiów sportowych i naukowych, które wręczyła Pani Lidia Piotrowska. Uroczystość uświetnili swoim występem uczniowie klasy III. Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych.
Życzymy udanych wakacji!
Dnia 20 czerwca 2023r. odbył się bal ósmoklasistów. W uroczystości uczestniczyli rodzice, nauczyciele, pracownicy i zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Jeziora Wielkie Pan Dariusz Ciesielczyk. Absolwenci obdarowani zostali licznymi nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Dnia 13 czerwca w naszej szkole odbył się "Szkolny Dzień Przedsiębiorczości" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Klasy miały okazję zgromadzić środki pieniężne z przeznaczeniem na potrzeby klasowe. Dzień Przedsiębiorczości miał formę kiermaszu - sprzedaż niepotrzebnych już przedmiotów, ciasteczek, lemoniady. Każda z klas miała swoje stanowisko na korytarzu szkolnym. Była to wspaniała lekcja przedsiębiorczości i zabawa.
Poniżej prezentujemy konkursy anglojęzyczne, które odbyły się w drugim semestrze:
1. "Zine writing"
Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie mieli okazję wykonać swoje ziny, a więc mini-książeczki w języku angielskim. Ta prosta, a zarazem innowacyjna i niezwykle ciekawa metoda pisania, jest idealnym sposbem na rozwijanie umiejętności pisania w języku obcym. Poprzez taki sposób pisania uczniowie mieli okazję sprawdzić oraz poprawić swoje umiejętności pisania w języku obcym, jak i mogli wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Innowacja ta pokazuje, że pisanie w języku obcym może być bardzo ciekawe i inspirujące.
2. Konkurs muzyczno-recytatorski w języku angielskim
W poniedziałek, 12 czerwca uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w konkursie muzyczno-recytatorskim w języku angielskim. Cele konkursu były następujące: pogłębianie wiedzy o poezji anglojęzycznej, doskonalenie umiejętności wokalnych i recytatorskich, doskonalenie umiejętności pamięciowego opanowania tekstu. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Alicja Sutor (kl. 8)
II miejsce - Jessica Goodman (kl. 5)
III miejsce - Aleksandra Zawadzka (kl. 6)
Gratulujemy!
3. Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
19 maja 2023r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas V-VII. Uczniowie musieli wykazać się na temat kultury, historii, geografii oraz zwyczajów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce - Magdalena Lewandowska kl. 6
II miejsce - Jakub Nabagło kl. 6
III miejsce - Jakub lewandowski kl. 7
Wyróżnienie - Miłosz Molenda kl. 7
Gratulujemy!
4. Konkurs na słowniczek języka angielskiego dla klas I-III
W maju odbył się konkurs na słowniczek języka angielskiego dla klas I-III. Cele konkursu były następujące: wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim, pobudzenie uczniów do kreatywności, rozwijanie uzdolnień plastycznych, zachęcanie do pozytywnej rywalizacji.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Anastazja Łukaszewska (kl. 2)
II miejsce - Oliwier Kruszyna (kl. 3)
III miejsce - Nadia Kaszuba (kl. 2)
Gratulujemy!
5. Mistrz słownictwa
W czerwcu odbył się konkurs "Mistrz słownictwa" dla klas VII-VIII. W konkursie udział wzięło 14 uczniów. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
I miejsce - Alicja Sutor (kl. 8)
II miejsce - Oleksandra Kosmalska (kl. 8)
III miejsce - Karolina Kozłowska (kl. 8)
Dnia 7 czerwca harcerze z 39 Drużyny harcerskiej działającej w naszej szkole wzięła udział w obchodach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego do Włocławka. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji mieszkańców. Następnie harcerze spotkali się z marszałkiem p. Piotrem Całbeckim i komendantką Chorągwi Kujawsko- Pomorskiej hm. Beatą Bardzińską. Przybyli harcerze upamiętnili spotkanie wspólnym zdjęciem przed katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włocławku. Po uroczystościach w Parku na Słodowie odbyła się gra terenowa. Dwadzieścia patroli harcerskich wyruszyło na trasę zadaniową, gdzie spotkali m. in. Kopernika, zielarkę, krawca, rozpoznawali drzewa i rośliny, sprawdzali wiedzę o mieście i jego okolicy. Po pokonaniu trasy podsumowano grę wręczając wszystkim patrolom dyplomy i upominki. Uczestnicy na zakończenie zasiedli do wspólnego biesiadowania przy polowej stołówce.