• Niecodzienna uroczystość

    10 listopada br. w naszej szkole odbyło się pożegnanie Pani Doroty Olejniczak, która po 40 latach pracy na stanowisku nauczyciela postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę. Pani Olejniczak, nauczyciel historii, a także informatyki i techniki miała również okazję pracować z dziećmi przedszkolnymi i klasami 1-3. W swojej pracy zawodowej poświęcała dużo czasu na dodatkową działalność, jak chociażby prowadzenie drużyny ZHP, opieka nad wolontariuszami naszej szkoły w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, redagowanie gazetki szkolnej "Smyk", prowadzenie strony internetowej, oraz zespołu wokalno-instrumentalnego "Jutrzenka". To najważniejsze  z działań Pani Doroty, o których wspomniał w pożegnaniu Pan Dyrektor Paweł Politowski. W ramach wdzięczności przedszkolacy, uczniowie i rodzice obdarowali przyszłą emerytkę kwiatami, podarunkami i podziękowaniami. Na koniec rozległo się gromkie "Sto lat". Wzruszona Pani Dorota podziękowała wszystkim za współpracę, a dzieci obdarowała słodyczami. Panią Olejniczak pożegnał też Wójt Gminy Pan Dariusz Ciesielczyk, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. Będzie co wspominać!

  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci z oddziału przedszkolnego B pod opieką p. Malwiny Siwek oraz uczniowie z koła regionalnego pod opieką p. Beaty Jąkalskiej i p. Pawła Politowskiego przygotowali program artystyczny. Wszyscy ubrani byli w strój galowy, któremu towarzyszyły przypięte kotyliony bądź biało-czerwone flagi. O godzinie 11:11 po uprzednim wprowadzeniu sztandaru szkoły, przystąpiliśmy do akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie część artystyczną otworzył taniec narodowy- polonez w wykonaniu 5-latków. Dzieci zaprezentowały również wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, a także stworzyły symboliczny taniec z biało-czerwonymi sercami do znanego utworu "Polskie Drogi". Koło regionalne w pięknych strojach kujawskich zaśpiewało kilka piosenek, w które włączyli się wszyscy uczestnicy apelu. 

  • Profilaktyka dotycząca nadmiernego korzystania z technologii cyfrowych

    W ramach zebrania z rodzicami w czwartek 9 listopada br. w szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mogilnie. Tematem były e-uzależnienia. Internet zmienił wiele obszarów ludzkiego funkcjonowania. Dzieci i młodzież mogą z niego korzystać z niemal każdego sprzętu (telefony, tablety, smartfony). Jest on źródłem informacji, narzędziem do nauki i rozrywki. Generuje jednak liczne konsekwencje. Podczas spotkania omówiono zasady higieny cyfrowej. Jedna z tych zasad mówi, że nie powinno się korzystać z ekranu na godzinę przed snem. Rodzice powinni kontrolować, ile czasu dzieci spędzają przed mediami. Zgodnie z kolejną zadsadą nie powinniśmy pozwalać dzieciom na korzystanie z telefonu, tabletu czy konsoli podczas spożywania posiłku lub w toalecie. W czasie spotkania rozdano ulotki z zasadami grania w gry komputerowe, bezpiecznego korzystania ze smartfona i social mediów. Specjaliści podkreślili, że nie należy zabierać sprzętów za karę, ale ustalić "Domowe zasady ekranowe". Uzyskane w czasie spotkania informacje z pewnością zapobiegną licznym zagrożeniom współczesnego świata. 

  • Akcja Kolega- koledze

    W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji wspierania dzieci z państw ogarniętych kryzysem - Syrii i Libanu. Akcja przebiegająca pod hasłem "Kolega-koledze" jest ogólnopolską akcją organizowaną przez Caritas Polska, do której przystąpiła także Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Polega na zbiórce przyborów szkolnych. Obecna trudna sytuacja gospodarcza i polityczna na Bliskim Wschodzie sprawia, że dzieci mają utrudniony dostęp do edukacji. Każda wyprawka szkolna przekazana dzieciom z krajów objętych kryzysem pozwoli na zminimalizowanie problemów i zapewnienie udziału w zajęciach edukacyjnych.

    Zebrane przez nas przybory szkolne zostały przekazane do Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

    Dziękujemy Wam za duże  zaangażowanie i okazane serce! 

  • W ramach profilaktyki

    Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym. Aktorzy z teatru "Kurtyna" odegrali scenki dotyczące uzależnień i przemocy w rodzinie. Uświadomiono dzieciom, że na przemoc fizyczną oraz psychiczną trzeba reagować. Nie można być obojętnym. Warto skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga. Spektakl sfinansował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeziorach Wielkich.

  • ,,STOP SMOG” KONKURS PLASTYCZNY KL. 1-3

    Pod koniec października 2023r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,STOP SMOG”, w którym  wzięli udział uczniowie klas 1-3. Organizatorem tego wydarzenia była nasza  szkoła, natomiast fundatorem  nagród był GOPS w Jeziorach  Wielkich.

    Komisja konkursowa w składzie : Małgorzata Zawadzka, Małgorzata Lewandowska, Renata Podhorodecka   wyłoniła następujące miejsca:

    Klasa 1     1 miejsce – Liliana Drzazgowska, Filip Bagrowicz

                     2 miejsce – Julia Lachowicz, Wiktoria Posłuszna

                     3 miejsce  - Gabriela Chudy, Gabriela Zandecka, Igor Toda,

                                        Amelia Walczak

                    4 miejsce – Oliwia Płachcińska, Fabian Domagała

    Klasa 2    1 miejsce – Zuzanna Maciejewska, Jakub Kozłowski

                    2 miejsce – Zofia Siwińska

                    3 miejsce – Anastazja Jędrzejczak, Gabriela Ciborska,

                                      Brajan Domagała

                    4 miejsce – Amelia Jędrzejczak, Antonina Przygoda    ,

                                      Milena Rosielewska, Leon Szumilas

    Klasa 3     1 miejsce – Mikołaj Jabłoński

                     2 miejsce – Anastazja Łukaszewska, Gabriela Wawrzyniak,

                                        Nikola Spiliszewska

                     3  miejsce – Kacper Drzazgowski, Kacper Wyrębski

                     4 miejsce – Małgorzata Kurczewska, Nadia Kaszuba,

                                        Jakub  Fołda, Casper Zalewski    

    Wszyscy w/w uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczniowie dyplomy za udział. Gratulujemy  !!!

  • W trosce o zdrowie

    Corocznie nasza szkoła podejmuje współpracę z Sanepidem w Mogilnie w zakresie realizacji oferowanych przez stację konkursów i programów. Służą one zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia. Uwzględniają tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. "Czyste Powietrze Wokół Nas" to program dedykowany najmłodszym, przedszkolakom. Dla dzieci z klas 1-3 przeznaczony jest program "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" Uczniowie drugiego etapu edukacyjnego realizują treści z zakresu następujących programów: "Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami", "Bieg po zdrowie", "Trzymaj formę", "Dopalacze-trzecia strona zjawiska". W październiku w ramach "Ogólnopolskiego Dnia Tornistra" odbyło się spotkanie z pracownikami Sanepidu, podczas którego dzieci uświadamiane były, że waga tornistra ma znaczenie dla kręgosłupa. Zgodnie z zaleceniami powinna się ona mieścić w granicach 10%-15% masy ciała dziecka. Warto o tym pamiętać i zadbać, aby nasi milusińscy nie nosili ze sobą do szkoły zbędnych rzezczy. To dla ich zdrowia. 

  • HARCERZE PAMIĘTAJĄ

    Przed dniem Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze, by tam czcić pamięć naszych przodków. Harcerze 39 DH z Wójcina pod opieką drużynowej Doroty Olejniczak spotkali się w sobotę 28 października 2023r. na miejscowym cmentarzu, aby zapalić znicze i położyć kwiaty na grobach bohaterów wojennych, powstańców wielkopolskich i zamordowanych podczas II wojny światowej. Przy odwiedzanych mogiłach drużynowa opowiadała o postaciach i wydarzeniach historycznych w których brali udział. Czas zadumy nad przeszłością, przemijaniem i wspomnieniami o losach naszych przodków był wspaniałą lekcją historii dla młodych ludzi. w zbiórce udział wzięli: Helena Szymczak, Weronika Derenda, Magdalena Czaplicka, Błażej Kurczewski, Oskar Sadowski.

    Mogiłę powstańczą w Kościeszkach uporządkowała drużynowa, natomiast w Siedlimowie w piątek (27.10) trwały prace konserwatorskie i będzie można odwiedzić go tuż przed dniem Wszystkich Świętych.  

  • PASOWANIE NA UCZNIA

    24 października 2023r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość „PASOWANIA NA UCZNIA”. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Dyrektor szkoły Pan Paweł Politowski, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem Panią Renatą Podhorodecką, rodzice i opiekunowie.

    Podczas uroczystości pierwszoklasiści przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „PODRÓŻ W PIERWSZEJ KLASIE”, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Najważniejszą częścią spotkania, na którą wszyscy czekali było ślubowanie na sztandar szkoły oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez pana dyrektora. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.

    Uczniowie klasy pierwszej na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i słodkości. Ten dzień na długo zostanie w ich pamięci. Było to bardzo wzruszające wydarzenie dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

  • DZIEŃ LATAWCA

    Dnia 21 października 2023 roku harcerze spotkali się na zbiórce z okazji „Dnia latawca”. Zbiórka odbyła się w Przyjezierzu. Wydarzenie znalazło swoich zwolenników, zarówno wśród harcerzy jak i ich rodziców. Harcerze mimo słabych podmuchów wiatru wzbijali swoje latawce w górę. W dalszej części zbiórki odbyły się gry i zabawy przygotowane przez zastępowych. Na zakończenie harcerze odbyli zwiad ulicami i ścieżkami leśnymi. Cieszymy się, że udało nam się spotkać w terenie i aktywnie spędzić sobotnie przedpołudnie.

  • SZKOLNY KONKURS RÓŻAŃCOWY DLA UCZNIÓW KLAS III

    Po raz kolejny odbył się konkurs na najpiękniejszy różaniec. Trzecioklasiści zaprezentowali własnoręcznie wykonane różańce. I miejsce przyznano Jakubowi Fołdzie, który przygotował różaniec z owoców dzikiej róży, II miejsce- Nadii Kaszubie, która przygotowała różaniec z migdałów, III miejsce zajął Sergiusz Drzazgowski - rozaniec z żołedzi,Wykonane różańce dzieci ofiarowały Matce Bożej podczas niedzielnej Mszy świętej.

  • XXIII DZIEŃ PAPIESKI

    16 października obchodziliśmy w naszej szkole XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Z tej okazji uczniowie klasy IV, VI i VII przygotowali montaż słowno-muzyczny. Przedstawili nauczanie ojca świętego Jana Pawła II dotyczące znaczenia miłości, wolności i szacunku wobec innych. Z okazji 45 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przypomnieli też życiorys papieża.

     

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    Każdego roku nasza szkoła obchodzi uroczyście "Dzień Edukacji Narodowej". W tym roku 13.10.2023r. również, aby podziękować wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie i edukację dzieci. Uczniowie klasy II przygotowani przez panią Renatę Podhorodecką oraz uczniowie należący do kółka teatralnego, którego opiekunem jest pani Joanna Leśniewska-Kowalska przygotowali program artystyczny, wcielając się w role recytatorów, nauczycieli oraz uczniów. Nie zabrakło w tym dniu serdecznych życzeń, uśmiechów oraz kwiatów.

  • HARCERZE REALIZUJĄ ZADANIE PUBLICZNE WÓJTA GMINY JEZIORA WIELKIE

    WYJAZAD NA KRĘGIELNIĘ DO MOGILNA - 5.10.2023

    W tym roku 39 DH z Wójcina realizuje zadanie publiczne wójta gminy Jeziora Wielkie dotyczące upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Pozyskane środki drużyna przeznaczyła na pokrycie kosztów wyjazdu na pływalnię, ściankę wspinaczkową i kręgielnię. Wszystkie te obiekty wybrano w Mogilnie. Na stronie pisaliśmy już o wyjeździe na pływalnię i ściankę wspinaczkową. Ostatni wyjazd odbył się dnia 5 października 2023 r. W tym dniu drużyna uczestniczyła w zajęciach na kręgielni. Była to ciekawa forma spędzenia czasu i rywalizacji sportowej. Większość  uczestników było na kręgielni pierwszy raz. Udział w zawodach  był dla harcerzy nowym wyzwaniem podczas którego ćwiczyli rzuty do celu, doskonalili swoją sprawność fizyczną, poprawiali skuteczność i sprawdzali swoje wyniki na tle innych uczestników turnieju. Jednocześnie miała miejsce integracja uczestników, co zawsze się przydaje w budowaniu zespołu i wytwarzaniu więzi z drużyną. W realizacji zadania wzięli udział: Nikola Paluszyńska, Helena Szymczak, Weronika Derenda, Gabriela Dymarkowska, Nikola Chudy, Zuzanna Szpulecka, Nikola Maciejewska, Magdalena Czaplicka, Dominika Waszak, Błażej Kurczewski, Oskar Sadowski, Aleksander Sikorski, Wojciech Czaplicki oraz drużynowa Dorota Olejniczak.

    Harcerze bardzo dziękują Wójtowi Gminy Jeziora Wielkie p. Dariuszowi Ciesielczykowi za wsparcie finasowe projektu. Dzięki temu mogli skorzystać z obiektów sportowych, których nie ma w miejscu ich zamieszkania.

  • KONKURS PLASTYCZNY „WÓJCIN SIĘ MIENI W BARWACH JESIENI”

    Na przełomie września i października we wszystkich oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Wójcin się mieni w barwach jesieni”. Zadaniem uczestników było stworzyć pracę, która przedstawia znane miejsce/budowlę Wójcina w tle jesiennych kolorów. Wszyscy spisali się znakomicie i otrzymali nagrody.

    I miejsce- Zofia Banaszak

    II miejsce- Antoni Mądry, Pola Ruszkiewicz

    III miejsce- Szymon Leszczyński

    Wyróżnienie- Mikołaj Smokowski, Agata Drzazgowska, Lena Skowrońska, Aleksandra Kozłowska, Aleksander Majdziński, Emilia Szeszycka, Zofia Lewandowska-Rasała.

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

  • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

    Skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024

    Przewodnicząca - Magdalena Lewandowska

    Zatępca przew. - Nadia Szydłowska

    Sekretarz - Helena Szymczak

    Skarbnik - Maja Derenda

    Członek SU - Jakub Lewandowski

  • SUKCES KACPRA DRZAZGOWSKIEGO

    Kacper Drzazgowski z klasy III zajął 1 miejsce w konkursie plastycznym ,,Woda w krajobrazie" organizowanym przez Nadgoplański Park Tysiąclecia.

  • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO TORUNIA

    Dnia 4 października 2023r. odbyła się szkolna wycieczka do Torunia. W wycieczce uczestniczyło 40 uczniów z klas IV – VI. Program wycieczki był ciekawy i atrakcyjny dla uczestników, przede wszystkim dlatego, że Toruń to miasto z bogatą historią, tak jak i współcześnie wciąż przyciąga turystów. Od godz. 9.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Krzywą Wieżę, Katedrę Janów, a następnie Dom Kopernika. Pani przewodnik po drodze opowiadała nam toruńskie legendy. Po zwiedzeniu Starego Miasta udaliśmy się na seans do planetarium. Tam siedząc wygodnie w fotelach spoglądaliśmy na niebo i słuchaliśmy opowieści o planetach i astronomach. Po seansie mieliśmy czas na zakup upominków i obiad w oberży. Ostatnim punktem wycieczki był przejazd do fortu IV, gdzie udaliśmy się do piernikarni i zamieniliśmy się w mistrzów i uczniów w zawodzie piekarza. Pod okiem pań prowadzących warsztaty poznaliśmy przepis na doskonałe ciasto piernikowe, historię pieczenia pierników w Toruniu oraz sami przygotowaliśmy pierniki do wypieku. Zadowoleni wyszliśmy z gotowymi wypiekami i zaraz trafiliśmy w ręce "żołnierza pruskiego", który nieźle nas szkolił z musztry i regulaminu wojskowego. Nikt jednak nie narzekał, bo to była dla nas dobra lekcja ćwiczeń wojskowych, która każdemu może się przydać. Zwiedzaliśmy podziemne lochy przy świetle pochodni i poznaliśmy surowe warunki przebywania i walki w czasie wojennym. Po  dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Wójcina. Wycieczka była okazją do poznania sylwetki wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Organizatorem wycieczki była pani Arleta Derecka, a opiekunami panie: Dorota Olejniczak i Dorota Mądry.

    Wycieczka była realizacją  zadania 20, Modułu II, ,,Znani Polacy"- przybliżenie sylwetki Mikołaja Kopernika, w ramach Projektu ,,Z kulturą mi do twarzy".

     

     

  • „Sprzątanie świata łączy ludzi" 30. Finał Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata 2023

    „Sprzątanie świata łączy ludzi." Pod tym hasłem przebiegał  30 finał Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata 2023. Zbieranie odpadów ma kluczowe znaczenie dla całej naszej planety i dla całej ludzkości. Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

  • SKŁAD POCZTU SZTANDAROWEGO NA ROK SZKOLNY 2023/2024

    Chorąży - Miłosz Molenda

    Zastępca chorążego - Jakub Lewandowski

    Asysta - Aleksandra Zawadzka, Nikola Kozłowska, Maja Czaplicka, Nadia Szydłowska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie
    Wójcin 59, 88-324 Jeziora Wielkie
  • 52 318 73 11
    pspwojcin@interia.pl
    Adres skrzynki ePUAP:
    /SPWOJCIN/skrytkaESP

Galeria zdjęć