ZHP

Betlejemskie Światło Pokoju 2018

„ Światło, które łączy” to hasło Betlejemskiego Światła Pokoju w tym roku

W Polsce zapłonie po raz 28

Betlejemskie Światło Pokoju, przypomina nam dzisiaj wielkie wydarzenia jako znaki, które nas łączą. W sposób szczególny przywołujemy tu wielkie rocznice: 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 – lecie Związku Harcerstwa Polskiego odczytując rolę harcerek i harcerzy w kształtowaniu wolności i niepodległości.

Betlejemskie Światło Pokoju przynosi pokój i jest światłem łagodnym, spokojnym, jest światłem pokoju. Jest jak światło nocy Bożego Narodzenia – bezpretensjonalne. Daje siebie i obdarowuje pokojem. Takie jest.

Niesiony harcerskimi dłońmi płomień trafił do wielu już zaprzyjaźnionych instytucji i rodzin. Przekazujemy go także Pani/ Panu

wraz z życzeniami spokojnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia upływających w szczęściu i radości oraz samych dobrych dni w Nowym 2019 Roku

39 Drużyna Harcerska

z Wójcina

Hufiec Mogilno

Betlejemskie Światło Pokoju 2015r.

Hasło: "Zauważ człowieka"

"XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki.  Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb ? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.

My, harcerze ZHP, przekazując Batlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość  na cudze potrzeby." /www.swiatlo.zhp.pl /

Nasza Drużyna tradycyjnie odwiedzała przyjaciół: instytucje, kościoły, rodziny, aby przekazać Betlejemski ogień i złożyć życzenia świąteczne. Wszędzie byliśmy przyjmowani życzliwie. podczas składania życzeń miały miejsce wzruszające rozmowy. Wiele osób wspominało przy tej okazji swoje lata szkolne i przynależność do ZHP. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie.

Hasło  BŚP 2014

POKÓJ JEST W NAS!

Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju – płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjmijmy zachętę do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Niech nam przypomina, że „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle, bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy.

„Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

Święty Jan Paweł II.

Pokój jest owocem, który rodzi się w nas, ale przychodzi jako dar Ducha. Przenika nas całych, choć najbardziej odczuwamy go w naszym sercu i naszej duszy. Jego skutki są również widoczne na zewnątrz i promieniują na ludzi wokół nas. Prawdziwy pokój ducha z

mienia nasze patrzenie na siebie samych, na ludzi, świat – daje nam coraz pełniejszą wolność.

Latarenka. Świeczka. Lampion. Kaganek. Znicz. Nie ważne w jakiej formie, ważne by jeden, żywy ogień prosto z Betlejem mógł zagościć w każdym domu. To jest misja, której podejmują się skauci z całej Europy i wielu innych państw na świcie.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia pragniemy podzielić się tym szczególnym darem, dać namacalny dowód pojednania, współpracy, braterstwa, poświęcenia, wiary i nadziei. Choć, na co dzień staramy się czynić świat nieco lepszym, to poprzez Betlejemskie Światło Pokoju chcemy by tego zadania podjął się każdy człowiek!

Co roku nasza betlejemska sztafeta przyjmuje inne hasło przewodnie. Adwent to czas oczekiwania i refleksji. Niosąc słowa Pisma Świętego motywujemy siebie i innych do podjęcia się pracy nad sobą, zmiany nawyków, pomocy innym, tworzenia lepszego świata!