Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2024/2025 Szkolny zestaw podręczników PROCEDURA UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ REGULAMIN ŚWIETLICY Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie Regulamin przyznawania stypendium za wyniki w nauce i osiagnięcia sportowe. Zwolnienie z wych. fiz. STATUT SZKOŁY - FRAGMENTY FRAGMENTY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO Regulamin dowozu uczniów do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie Ceremoniał SZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW NAUCZANIA Ewaluacja wewnętrzna szkoły GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI Dożywianie RODO CYBERBEZPIECZEŃSTWO Standardy Ochrony Małoletnich

dokumenty

FRAGMENTY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO

 

 

STATUT

Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie.

(fragment)

ROZDZIAŁ VIII

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO UCZNIÓW

 

§ 57

Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć;

ustalanie kryteriów oceniania zachowania;

ustalanie ocen bieżących i śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny  zachowania;

przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;

ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny zachowania;

ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny  zachowania;

ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.

Ocenianiu podlegają:

osiągnięcia edukacyjne ucznia;

zachowanie ucznia.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:

informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;

udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji
o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;

udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;

motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;

dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;

umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:

wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (lub efektów kształcenia określonych  w podstawie programowej)

wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania

Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny:

bieżące;

klasyfikacyjne:

śródroczne i roczne,

końcowe.

Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.

Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.

Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.

Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć ucznia
z zajęć edukacyjnych oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć.

Klasyfikację śródroczną przeprowadza się w naszej szkole raz w ciągu roku szkolnego w terminie do 31 stycznia każdego roku szkolnego. 

Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć.

Klasyfikacji końcowej dokonuje się w klasie programowo najwyższej szkoły. Na klasyfikację końcową składają się:

roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ucznia, ustalone odpowiednio w klasie programowo najwyższej;

roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ucznia, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych.

Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej otrzymuje
z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim lub tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.

W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym klasyfikacji śródrocznej i rocznej dokonuje się  z uwzględnieniem ustaleń  zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

W szkole śródroczną i roczną, ocenę klasyfikacyjną
z zajęć edukacyjnych dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne

Oceny bieżące oraz śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne
z obowiązkowych zajęć, a także śródroczne i roczne oceny zachowania dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę zachowania.

Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej, stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.

Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.

W szczególnych  przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.

Na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.

Uczniowie w klasach IV-VIII otrzymują promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych uzyskali roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne (wyższe od ocen negatywnych).

O promowaniu do klasy programowo wyższej ucznia posiadającego orzeczenie
o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia rada pedagogiczna, uwzględniając ustalenia zawarte w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne.

Uczeń szkoły podstawowej, który nie spełnił powyższych warunków powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej.

O ukończeniu szkoły przez ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia rada pedagogiczna, uwzględniając ustalenia zawarte
w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia odpowiednio w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.

 

§ 58

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikające z realizowanego przez nauczyciela programu nauczania, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:

posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;

posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - na podstawie tego orzeczenia;

posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania - na podstawie tej opinii;

nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w pkt. 1-3, który jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w Szkole - na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów;

posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego - na podstawie tej opinii.

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny w szczególności określa zakres i sposób dostosowania odpowiednio programu wychowania przedszkolnego oraz wymagań edukacyjnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka lub ucznia,
w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem lub uczniem.

Obowiązkiem nauczyciela jest sformułowanie wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych ocen śródrocznych i rocznych z obowiązkowych  zajęć edukacyjnych, które:

na początku każdego roku szkolnego do 30  września, wychowawca w imieniu nauczycieli informuje uczniów oraz ich rodziców o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania - na pierwszym zebraniu z rodzicami uczniów organizowanych przez wychowawcę klasy;

 

§ 59

Uczniowie oraz ich rodzice informowani są o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:

osiągnięcia uczniów są sprawdzane za pomocą prac pisemnych: sprawdzianów, testów, prac klasowych przeprowadzanych po opracowanym dziale, wypowiedzi ustnych, kartkówek, prac domowych, aktywności na lekcji, ćwiczeń praktycznych, oraz innych form oceny bieżącej nie wymagającej zapowiedzi;

prace pisemne: sprawdziany, testy, prace klasowe są punktowane; przeliczenie punktów na stopnie odbywa się według następującej skali procentowej w stosunku do ilości wszystkich możliwych do uzyskania punktów:

- 98 do 100% - celujący

- 89 do 97% - bardzo dobry (bdb)

- 74 do 88% - dobry (db)

- 64 do73 % - dostateczny + (dst+)

- 55 do 63 % - dostateczny (dst)

- 39 – 54 % - dopuszczający (dop)

- 0 do 38 % - niedostateczny (ndst)

każdej ocenie śródrocznej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę. Obowiązuje trójstopniowa wartość wag – od 1 do 3, w hierarchii ocen – orientacyjny wkład pracy ucznia w uzyskanie tej oceny:

niski stopień trudności uzyskania oceny np

kartkówka

praca na lekcji

aktywność (+++++ - bdb)

zadanie domowe

zadania dodatkowe o małym stopniu trudności

praca w grupach na lekcji

prezentacja

prowadzenie zeszytu przedmiotowego

średni stopień uzyskania oceny np.

sprawdzian

odpowiedź ustna

ćwiczenia wykonywane samodzielnie przy tablicy

testy próbne (egzamin ósmoklasisty)

badanie umiejętności

zadanie dodatkowe o średnim stopniu trudności

wysoki stopień trudności uzyskania oceny np.

praca klasowa

testy

udział w konkursach wojewódzkich, międzyszkolnych, wewnątrzszkolnych lub uczeń wykonał pracę lub zdobył wiedzę wykraczającą poza treści programowe

prezentacje multimedialne

ocena za I semestr

w przypadku plastyki, muzyki i wf, biorąc pod uwagę specyfikę tych przedmiotów, wszystkie działania (odpowiedzi, praca na lekcji, prace plastyczne, działania muzyczne i sprawności fizyczne) otrzymują wagę 1. Nauczyciel może wyznaczyć dodatkowe kryterium dla określonej pracy, ale wcześniej powiadamia o tym uczniów.

uczeń, który ze sprawdzianu lub pracy klasowej otrzymał niezadowalającą go ocenę (niedostateczną, dopuszczającą, dostateczną) może ją poprawić w ciągu siedmiu dni od jej otrzymania, możliwość poprawy oceny z danej pracy przysługuje tylko jeden raz w czasie pozalekcyjnym; każda ocena otrzymana z poprawy wpisywana jest do dziennika z wyjątkiem ponownie uzyskanej oceny niedostatecznej z tej samej pracy; poprawa wyżej wymienionych ocen dotyczy uczniów klas IV-VIII;

ocenie podlegają zeszyty przedmiotowe;

na każdym etapie edukacyjnym przeprowadzana jest diagnoza wstępna, pozwala ona bowiem na oznaczenie poziomu umiejętności danego ucznia i określeniu planu działania wobec konkretnego dziecka i zespołu klasowego.

w czasie zagrożenia, gdy podstawa programowa jest realizowana za pomocą zdalnego nauczania ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na monitorowaniu wytworów jego pracy poprzez:

zdjęcia lub filmiki z wykonanych zadań,

rozmowy telefoniczne, videokonferencje,

komunikację za pomocą dostępnych komunikatorów np. Messenger,

teksty on-line, pliki tekstowe,

pliki audio-video, w tym prezentacje multimedialne.

karty  pracy, notatki, testy, kartkówki, sprawdziany odesłane  przez pocztę elektroniczną , sprawdziany on-line, kartkówki

skala ocen oraz kryteria oceniania są zgodne z dotychczasowym Ocenianiem Wewnątrzszkolnym.

 

Nauczyciele informują uczniów oraz ich rodziców o warunkach i trybie otrzymania    wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.

Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie
z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

Zastrzeżenia, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć edukacyjnych.

W przypadku stwierdzenia, że roczna, ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która w przypadku rocznej, oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną, ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.

W skład komisji, wchodzą:

dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;

nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;

nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

Ze sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół, zawierający w szczególności:

nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian;

imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności;

imię i nazwisko ucznia;

zadania sprawdzające;

ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Do protokołu, dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację
o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.

Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa wyżej, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami.

Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się w formie pisemnej
i ustnej.

Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia z plastyki, muzyki, zajęć technicznych, techniki, zajęć komputerowych, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż
w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem
i jego rodzicami.

Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

Terminy dotyczące oceniania bieżącego:

Prace pisemne: sprawdziany, testy, prace klasowe przeprowadza się po opracowanym dziale oraz w miarę potrzeb. Prace pisemne zapowiadane są na tydzień przed realizacją. Nauczyciel, planując całogodzinną pracę pisemną, uzgadnia ten fakt
z uczniami oraz wychowawcą klasy dbając o to, aby liczba prac w tygodniu nie przekroczyła trzech.

Wypowiedzi ustne, kartkówki, prace domowe, aktywność na lekcji, ćwiczenia praktyczne oraz inne formy oceny bieżącej nie wymagają zapowiedzi.

Zeszyty przedmiotowe sprawdzane są minimalnie raz w półroczu.

Nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę w następujący sposób:

z pracy pisemnej - poprzez jej sprawdzenie oraz wskazanie ustnie lub pisemnie,
co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz  dodanie komentarza, jak powinien dalej się uczyć;

z bieżącej odpowiedzi ustnej, wykonywanego zadania lub ćwiczenia albo obserwacji działalności ucznia w czasie zajęć edukacyjnych - poprzez wskazówki pomocne w dalszym uczeniu się, wskazanie, co robi dobrze, co i jak wymaga poprawy;

z zadania domowego lub analizy notatek w zeszycie przedmiotowym - poprzez wskazanie na systematyczność pracy ucznia, charakter pisma, estetykę, poprawność merytoryczną oraz językową, a także określenie, jak powinien dalej się uczyć;

z działalności praktycznej ucznia lub testu sprawnościowego poprzez szacowanie i wartościowanie wytworu pracy ucznia, stopnia zaangażowania oraz wysiłku wkładanego przez niego w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki danych zajęć edukacyjnych;

ocenę klasyfikacyjną - poprzez informację o przewidywanej ocenie klasyfikacyjnej w odniesieniu do podanych na początku roku szkolnego wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania albo w odniesieniu do kryteriów oceniania zachowania.

Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.

Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, zastrzeżeń oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom.

Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniom na prowadzonych zajęciach edukacyjnych, zaś rodzicom ucznia na terenie szkoły podczas dyżurów lub spotkań, dokumentacji nie wolno kserować, kopiować, fotografować i wynosić poza szkołę.

Nauczyciel udostępnia pisemne prace kontrolne (lub ich kopie) rodzicom na terenie szkoły w uzgodnionym z nauczycielem czasie lub w czasie zebrań z rodzicami, dokumentacji nie wolno kserować, kopiować, fotografować i wynosić poza Szkołę.

Dokumentacja dotycząca egzaminów lub zastrzeżeń oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom przez Dyrektora lub wychowawcę oddziału na terenie szkoły w uzgodnionym miejscu oraz czasie, jednak nie dłuższym niż 7 dni od dnia wpłynięcia wniosku, o którym mowa w ust. 7.

Pisemne prace ucznia przechowują nauczyciele do końca roku szkolnego.

Jedną z form informowania rodziców o postępach uczniów są karty z ocenami  przekazywane na zebraniach z rodzicami oraz bieżące informacje zapisywane w dzienniku elektronicznym.

Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne  informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego  rocznych ocenach klasyfikacyjnych  z zajęć edukacyjnych:

W terminie na jeden miesiąc przed rocznym (śródrocznym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować na piśmie ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego niedostatecznych ocenach klasyfikacyjnych.

W terminie na dwa tygodnie przed rocznym (śródrocznym) klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców
o przewidywanych dla niego rocznych (śródrocznych) ocenach klasyfikacyjnych
z zajęć edukacyjnych.

 

§ 60

Uczeń podlega klasyfikacji:

bieżącej;

śródrocznej i rocznej;

końcowej.

Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie do 31 stycznia.

Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.

§ 61

W klasach I-III szkoły podstawowej:

oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są ustalane według następującej skali:

celujący          cel       6;

bardzo dobry  bdb      5;

dobry  db        4,

dostateczny    dst       3,

dopuszczający dop      2,

niedostateczny           ndst     1,

z możliwym stosowaniem w powyższej skali znaków graficznych "+" i "-"

śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródroczna i roczna ocena zachowania są ocenami opisowymi;

klasyfikacja roczna w klasach I-III polega na podsumowaniu osiągnięć z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej oceny klasyfikacyjnej (opisowej) z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny zachowania (opisowej).

śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w  stosunku do odpowiednich wymagań i efektów kształcenia z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.

W klasach IV - VIII  szkoły podstawowej:

oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są ustalane według następującej skali określonej w odrębnych przepisach:

celujący          cel       6;

bardzo dobry  bdb      5;

dobry  db        4,

dostateczny    dst       3,

dopuszczający dop      2,

niedostateczny           ndst     1,

z możliwym stosowaniem w powyższej skali znaków graficznych "+" i "-"

śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali:

stopień celujący 6 – uczeń biegle się posługuje zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych objętych programem nauczania i wynikających z podstawy programowej, proponuje rozwiązania nietypowe; jest twórczy, rozwija własne uzdolnienia

stopień bardzo dobry 5 – oznacza, że uczeń sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne ujęte w programie nauczania i wynikające z podstawy programowej, potrafi zastosować poznaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach

stopień dobry 4 – oznacza, że uczeń poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności ujęte w programie nauczania, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne,

stopień dostateczny 3 – oznacza, że uczeń opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w programie, wykonuje zadania typowe o średnim poziomie trudności ujętych w programie i wynikających z podstawy programowej

stopień dopuszczający 2 – oznacza, że opanowanie wiadomości i umiejętności przewidzianych w programie jest niewielkie i utrudnia kształcenie w innych dziedzinach edukacji, uczeń potrafi wykonywać zadania o niewielkim poziomie trudności

stopień niedostateczny 1 – oznacza, że uczeń nie opanował wiadomości
i umiejętności ujętych w wymaganiach edukacyjnych i podstawie programowej, nie potrafi wykonać zadań o niewielkim poziomie trudności, co uniemożliwia mu osiąganie celów kształcenia

a pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa w pkt. a-e, zaś negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o której mowa w pkt. f. Przy śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych dopuszcza się stosowanie znaków graficznych "+" i "-";

Nauczyciel zobowiązany jest indywidualizować pracę z uczniem na zajęciach   edukacyjnych odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:

Sposoby indywidualizowania:

indywidualizowane przydziały czasu – dopasowanie ilości czasu do potrzeb ucznia, ważne jest, by każdy otrzymał na wykonanie polecenia tyle czasu, ile potrzebuje ze względu m.in. na tempo pracy i zdolności;

uzupełnienia wiadomości i umiejętności – pozwalają uzupełnić luki, przypomnieć treści wcześniej wprowadzone, istotne dla dalszej pracy, aczkolwiek przez ucznia zapomniane;

zmiany zakresu i układu materiału – mowa tu o zagadnieniu różnicowania materiału, tak by „dawać jednym uczniom treść węższą, innym o szerszym zakresie, a jeszcze innym jakościowo wzbogaconą”, dobór treści poprzez zróżnicowany stopień trudności;

stawianie celów indywidualnych – a więc dopasowywanie celów do konkretnych jednostek, przed uczniem mającym trudności w nauce postawimy inne cele niż przed uczniem dającym sobie bez problemu radę z materiałem;

dobieranie metody nauczania – to wybór najwłaściwszych dla danego ucznia sposobów pracy, które ułatwią mu zrozumienie trudnych zagadnień i osiągnięcie zamierzonych celów;

grupowanie uczniów – przez co aktywizowanie biernych, skłanianie aktywnych do większej aktywności;

wykorzystanie odpowiednich środków dydaktycznych;

prowadzenie lekcji na kilku poziomach nauczania;

praca grupowa ( o zróżnicowanych uzdolnieniach lub zespoły jednorodne);

urządzanie zajęć pozalekcyjnych ( zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów lub z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej);

zróżnicowane zadawanie prac domowych;

stosowanie na lekcjach kart dydaktycznych;

organizowanie różnych konkursów przedmiotowych;

wprowadzenie na lekcje gier dydaktycznych, zabaw, łamigłówek, krzyżówek, domina itp.

Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, techniki, plastyki, muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

Oceny bieżące oraz śródroczne, roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych  zajęć edukacyjnych, a także śródroczne i roczne oceny zachowania dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

W przypadku, gdy uczeń uczęszczał na zajęcia religii lub  zajęcia etyki, do średniej ocen wlicza się ocenę  ustaloną jako średnią z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych
z tych zajęć. Jeżeli ustalona w ten sposób ocena nie jest liczbą całkowitą, ocenę tę należy zaokrąglić do liczby całkowitej.

Począwszy od klasy IV, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą roczną ocenę zachowania, otrzymuję promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą końcową ocenę zachowania.

§ 62

W Szkole ustala się następujące sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:

odpowiedzi ustne na pytania zadawane uczniom w czasie zajęć wprowadzających nowy materiał nauczania lub w czasie zajęć powtórzeniowych przeznaczonych w całości na utrwalanie danego zakresu treści nauczania;

wykonywanie krótkich zadań bądź ćwiczeń (ustnie lub pisemnie) albo innych czynności poleconych przez nauczyciela;

obserwacje działalności uczniów w czasie zajęć edukacyjnych;

testy umiejętności lub ćwiczenia sprawnościowe;

szacowanie i wartościowanie wytworów pracy uczniów;

prace pisemne, dyktanda, sprawdziany, testy, zadania lub prace klasowe;

próbne sprawdziany bądź próbne egzaminy po klasie ósmej;

diagnozy wstępne lub badania wyników nauczania, jako wystandaryzowane testy osiągnięć edukacyjnych uczniów;

zadania domowe albo prace dodatkowe;

analiza notatek sporządzonych w zeszycie przedmiotowym.

Sprawdzanie osiągnięć edukacyjnych uczniów należy prowadzić systematycznie, tj. rozkładając je równomiernie na cały okres nauki (rok szkolny, etap nauczania). Częstotliwość oceniania jest uzależniona od tygodniowego wymiaru godzin danych zajęć edukacyjnych oraz ich specyfiki. Podstawą do wystawienia oceny semestralnej lub rocznej powinny być co najmniej trzy oceny cząstkowe.

Działalność wytwórczą ucznia oraz ćwiczenia lub testy sprawnościowe należy poddawać ocenie przy każdej jego aktywności, biorąc pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a także zaangażowanie ucznia w swoją pracę, uzdolnienia oraz predyspozycje.

Testy osiągnięć edukacyjnych, czyli wewnątrzszkolne badanie wyników nauczania, przeprowadza się wg harmonogramu ustalonego w planie nadzoru pedagogicznego.

W klasach I-III szkoły podstawowej:

częstotliwość sprawdzianów pisemnych ustala nauczyciel, dostosowując ich poziom i liczbę do możliwości psychofizycznych uczniów;

sprawdziany pisemne są zapowiadane z 7-dniowym wyprzedzeniem;

poprawa pracy pisemnej przez nauczyciela w ciągu dwóch tygodni polega na podkreśleniu kolorem czerwonym błędów oraz wskazaniu, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.

Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej pisemne prace są obowiązkowe dla wszystkich uczniów. Nauczyciel podaje punktację, tj. liczbę punktów za poszczególne zadania czy polecenia oraz liczbę punktów wymaganych do otrzymania poszczególnych ocen. Nauczyciel ma prawo przerwać pracę pisemną uczniowi, jeżeli stwierdzi niesamodzielność pracy. Stwierdzenie tego faktu może być podstawą ustalenia bieżącej negatywnej oceny.

Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie mógł napisać wypracowania z całą klasą, to ma obowiązek uczynić to w terminie 2 tygodni od dnia powrotu do szkoły. Miejsce i termin pisania pracy ustala nauczyciel na wniosek ucznia.

Poprawa przez ucznia pracy pisemnej jest możliwa tylko w ciągu dwóch tygodni od daty rozdania poprawionych prac. Miejsce i termin poprawy pracy pisemnej ustala nauczyciel na wniosek ucznia. Stopień uzyskany z poprawy pracy pisemnej wpisuje się do dziennika lekcyjnego obok pierwszego stopnia otrzymanego z pracy pisemnej, z wyjątkiem uzyskania kolejnej oceny niedostatecznej.

Zasady: nieodrobienia pracy domowej, braku zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń albo niewłaściwej pracy na zajęciach, wykonania dodatkowej pracy nadobowiązkowej, szczególnej aktywności określają nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych
i podają je uczniom do wiadomości.

Szczegółowe sposoby bieżącego oceniania, w tym zasady i warunki poprawiania bieżących ocen, określają nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych i podają je uczniom do wiadomości.

§ 63

W Szkole dopuszcza się następujące sposoby przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia:

kontakty bezpośrednie: zebrania ogólnoszkolne, zebrania klasowe, indywidualne rozmowy bądź zapowiedziane wizyty w domu ucznia;

kontakty pośrednie: rozmowy telefoniczne, korespondencja listowna, adnotacje w zeszycie przedmiotowym, internetowy portal szkolny, poczta elektroniczna albo dziennik elektroniczny.

Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców Dyrektor Szkoły może wprowadzić obowiązkowe dyżury nauczycielskie wg harmonogramu zamieszczonego w planie pracy Szkoły.

Ustala się następujące warunki i sposoby przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia:

bieżące oceny, spostrzeżenia, komentarze i uwagi zamieszczają nauczyciele oraz wychowawcy w dzienniku elektronicznym, do którego rodzice uczniów mają dostęp.

sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane rodzicom na terenie Szkoły podczas organizowanych zebrań z rodzicami.

przy każdej zaistniałej potrzebie nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne lub wychowawca oddziału powiadamiają rodziców o postępach i trudnościach w nauce lub zachowaniu ucznia albo o szczególnych jego uzdolnieniach wg wybranego przez siebie sposobu przekazywania informacji;

wychowawcy oddziałów organizują klasowe spotkania z rodzicami uczniów, na których informują ich o postępach i trudnościach w nauce, szczególnych uzdolnieniach i zachowaniu poszczególnych uczniów;

informację o śródrocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz o śródrocznej ocenie zachowania wychowawca oddziału przekazuje rodzicom uczniów na spotkaniu ogólnoklasowym.

Każdy kontakt z rodzicem lub rodzicami ucznia należy udokumentować w dzienniku elektronicznym lub innej dokumentacji przebiegu spotkania.

 

§ 64

Na dwa tygodnie przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału w formie ustnej informują ucznia o przewidywanych dla niego śródrocznych lub rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej ocenie  zachowania.

Na miesiąc przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne albo wychowawca oddziału informują w formie pisemnej ucznia i jego rodziców o przewidywanej dla niego negatywnej śródrocznej lub rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i ocenie zachowania. Rodzice są zobowiązani zwrócić potwierdzoną informację w terminie 3 dni od jej otrzymania.

Na dwa tygodnie przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej wychowawca oddziału informuje rodziców, w formie pisemnej, o przewidywanych dla ich dziecka śródrocznych lub rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej z zachowania. Rodzice są zobowiązani zwrócić potwierdzoną informację w terminie 3 dni od jej otrzymania.

W przypadku, gdy uczeń lub jego rodzic nie zgadzają się z ustaloną śródroczną lub roczną oceną klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych lub przewidywaną oceną zachowania, mogą wystąpić z pisemnym, umotywowanym wnioskiem o ustalenie oceny wyższej niż ustalona z zachowaniem warunków i trybu jej otrzymania.

Uzasadniony wniosek z określeniem oceny oczekiwanej, o którym mowa w ust. 4, może być złożony do Dyrektora Szkoły w terminie 2 dni od dnia uzyskania informacji, o której mowa w ust. 3.

Dyrektor Szkoły bada zasadność wniosku, a w przypadku spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 5, lub uchybienia trybowi, o którym mowa w ust. 2 lub 3, a także obecności ucznia na kwestionowanych zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia, w tym udziału ucznia w większości obowiązkowych prac pisemnych, organizuje sprawdzian umiejętności i wiadomości ucznia.

W ciągu 5 dni od daty otrzymania wniosku, Dyrektor powołuje komisję do przeprowadzenia sprawdzenia umiejętności i wiadomości ucznia, w skład której wchodzą: wychowawca oddziału jako przewodniczący komisji, nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne oraz nauczyciel tych samych lub pokrewnych zajęć.

Sprawdzenie umiejętności i wiadomości ucznia odbywa się w formie pisemnej oraz ustnej i obejmuje określony zakres, zawarty w wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia oczekiwanej oceny.

Ze sprawdzenia umiejętności i wiadomości ucznia sporządza się protokół, zawierający w szczególności: nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności, imię i nazwisko ucznia, zadania sprawdzające, ustaloną ocenę klasyfikacyjną. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Ustalona ocena jest ostateczna.

 

§ 65

Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w terminie nieprzekraczającym 2 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.

 

§ 66

Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.

Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.

Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej lub nieusprawiedliwionej nieobecności może, na swój wniosek lub na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), złożony pisemnie do dyrektora szkoły, do dnia poprzedzającego klasyfikacyjne posiedzenie rady pedagogicznej i za zgodą rady pedagogicznej, może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala dyrektor szkoły w porozumieniu
z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

Egzamin ten zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny tok oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: zajęcia techniczne, technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej.

Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć technicznych, techniki, zajęć komputerowych, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza wyznaczony przez dyrektora szkoły nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności innego nauczyciela prowadzącego takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

Egzamin klasyfikacyjny, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły,
w skład której wchodzą:

nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – przewodniczący komisji;

nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne

Dla ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:

obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, zajęć technicznych, techniki i wychowania fizycznego

dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Uczeń realizujący indywidualny tok nauki jest klasyfikowany na podstawie egzaminów   klasyfikacyjnych.

Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w ciągu jednego dnia.

Podczas egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów –   rodzice ucznia.

Zadania (tematy) części pisemnej oraz pytania części ustnej, a także zadania praktyczne przygotowuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne z uczniem.

Z egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:

nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;

imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

termin egzaminu klasyfikacyjnego;

imię i nazwisko ucznia;

zadania egzaminacyjne;

ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” albo „nieklasyfikowana”.

Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna.

Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom.

 

§ 67

Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej, otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną, z jednego albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć   .

Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i części ustnej.

Egzamin poprawkowy z plastyki, muzyki oraz zajęć technicznych, techniki, zajęć komputerowych, informatyki i wychowania fizycznego, ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

Zadania (tematy) części pisemnej oraz pytania części ustnej, także ćwiczenia praktyczne, przygotowuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne z uczniem.

Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły
w składzie:

dyrektor szkoły lub nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako     przewodniczący komisji,

nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

nauczyciel prowadzący takie same lub inne pokrewne zajęcia edukacyjne.

Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.

Nauczyciel prowadzący dane zajęcia może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:

nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;

imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

termin egzaminu poprawkowego;

imię i nazwisko ucznia;

zadania egzaminacyjne;

ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego
w wyznaczonym terminie może przystąpić do niego w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora szkoły, nie później jednak niż do końca września.

Roczna, ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji
i powtarza klasę. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu drugiego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne będą, realizowane w klasie programowo wyższej.

Powyższe ustalenia stosuje się w przypadku rocznej, oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję, jest ostateczna

 

§ 68

Uczeń  klasy VIII kończy szkołę podstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne i przystąpił ponadto do egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym.  Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

języka polskiego

matematyki

języka obcego nowożytnego.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego lub niemieckiego .Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin odbywa się wg terminu ustalonego przez CKE. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym.‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez  kolejne dni zgodnie z harmonogramem i szczegółowymi zasadami ustalonymi przez CKE.

Każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany jest wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby ‎pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.‎

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym przystępują do ‎egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe ‎informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.

Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu dyrektor szkoły przekazuje uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom), po uprzednim potwierdzeniu odbioru podpisem w księdze zaświadczeń.

 

§ 69

Do kompetencji rady pedagogicznej w kwestii oceniania należą:

 Możliwość postanowienia o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I – III  szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.

Możliwość postanowienia o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju
i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidywanych w programie nauczania dwóch klas.

Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.

Możliwość wyrażenia zgody, żeby uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności mógł  zdawać egzamin klasyfikacyjny.

Do kompetencji rodziców w kwestii ocenia należą:

Możliwość wnioskowania o udostępnienie sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac ich dziecka.

Możliwość zgłoszenia zastrzeżeń do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania  zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen;

zgłoszenie od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej nie później jednak niż 
w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych;

w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego- termin zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.

Możliwość wnioskowania o powtarzanie klasy przez ucznia   klasy I – III  szkoły podstawowej.

Możliwość wnioskowania o zwolnienie dziecka z nauki drugiego języka obcego
(przypadki określone są w kompetencjach dyrektora szkoły).

Kompetencje dyrektora szkoły w zakresie oceniania:

Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ze względu na stan zdrowia, specyficzne trudności w uczeniu się, niepełnosprawność, posiadane kwalifikacje lub zrealizowanie danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na wcześniejszym etapie edukacyjnym.

Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

Zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki na podstawie opinii o braku możliwości  uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.  Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” lub „zwolniona”.

Na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia   z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami  sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. W przypadku takiego ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego  nauczania, może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

Powołuje komisję do przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego.

Powołuje komisję do przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.

Powołuje komisję do przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności  ucznia w przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie  z przepisami dotyczącymi trybu ustalania oceny.

Powołuje komisję do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania
w przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania  została ustalona niezgodnie  z przepisami dotyczącymi trybu ustalania oceny.

Kompetencje wychowawcy oddziału w zakresie oceniania:

Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego do 30 września informuje uczniów oraz ich rodziców o:

warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;

warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

Na tydzień przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej  wychowawca oddziału  informuje ucznia i jego rodziców o przewidywanej  dla niego rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.

Wychowawca oddziału ustala śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania po zasięgnięciu opinii: 

nauczycieli danego oddziału;

uczniów danego oddziału;

ocenianego ucznia.

Procedurę ustalania oceny zachowania dokumentuje się na Karcie oceny zachowania, która stanowi odrębny dokument .                                                                                                                                                                     

Wyraża zgodę lub wnioskuje za zgodą rodziców w sprawie promowania ucznia klasy I  i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.

 

§ 70

 

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców.

Od 1 września 2014 roku obowiązuje zasada wyrażania życzenia w formie oświadczenia pisemnego.

Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. Po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy.

Uczeń może uczestniczyć w zajęciach religii lub etyki, może nie wybrać żadnego z nich.

Jeżeli uczeń nie korzysta w szkole z nauki religii lub etyki, szkoła ma obowiązek zapewnić temu uczniowi w czasie trwania lekcji religii lub etyki opiekę lub zajęcia wychowawcze.

Szkoła nie ma prawa domagać się oświadczeń informujących o nieuczestniczeniu ucznia w zajęciach religii lub etyki.

W przypadku rezygnacji z udziału w zajęciach konieczne jest poinformowanie o zmianie decyzji.

Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej ocen ucznia, nie wpływają jednak na promocję.

W przypadku gdy uczeń uczęszczał na zajęcia religii lub  zajęcia etyki, do średniej ocen wlicza się ocenę ustaloną jako średnia z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć. Jeżeli ustalona w ten sposób ocena nie jest liczbą całkowitą, ocenę tę należy zaokrąglić do liczby całkowitej w górę.

Ocena z religii/etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie zachowania. Nie należy wprowadzać jakichkolwiek dodatkowych informacji ujawniających, czy ocena dotyczy religii czy etyki.

§ 71

 

Śródroczna i roczna ocena  zachowania:

w klasach I – III jest oceną opisową;

w klasach IV – VIII ustalana jest według następującej skali:

wzorowe,

bardzo dobre,

dobre,

poprawne,

nieodpowiednie,

naganne,

a pozytywnymi ocenami są oceny, o których mowa w punktach a – e, zaś negatywną oceną jest ocena naganna.

Przy ustaleniu oceny zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

Ocenianie  zachowania ucznia dokonywane jest w ramach klasyfikacji śródrocznej, rocznej i końcowej. Polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w Statucie szkoły.

Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu zachowania ucznia.

Klasyfikację śródroczną przeprowadza się w naszej szkole np. raz w ciągu roku szkolnego w terminie na koniec pierwszego półrocza.

Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznej oceny zachowania.

Na klasyfikację końcową składa się roczna ocena zachowania ustalona w klasie programowo najwyższej.

Ocena zachowania nie ma wpływu na:

oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.

Przy ustalaniu oceny zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

Uczniowi realizującemu obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą nie ustala się oceny zachowania.

Śródroczna i roczna ocena zachowania uwzględnia następujące obszary:

wywiązywanie się z obowiązków ucznia;

postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;

dbałość o honor i tradycje szkoły;

o piękno mowy ojczystej;

dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;

godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;

okazywanie szacunku innym osobom.

Ocena z zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna. Ostateczną decyzję podejmuje wychowawca po uwzględnieniu pozytywnych i negatywnych uwag
w dzienniku elektronicznym.

Informacje o postępach z zachowania gromadzone są w dzienniku w zakładce ,,Uwagi” prowadzonej przez wychowawców, który na początku każdego roku szkolnego   przedstawia warunki, sposób oraz kryteria oceniania zachowania.

Szkolne kryteria oceniania zachowania – system punktowy:

Szczegółowe kryteria oceny zachowania ucznia, tryb i zasady ustalania ocen realizowane są po uzyskaniu opinii Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców oraz po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną.

Ustalenia ogólne:

Ocena z zachowania zostaje wystawiona po zasięgnięciu opinii
Rady Pedagogicznej o spełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych.

Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na oceny zachowania.

Zachowanie ucznia ocenia się następująco:

Zachowanie

Skrót literowy

Liczba punktów

wzorowe

wz.

250 p. i powyżej (*)

bardzo dobre

bdb.

176 p. – 249 p.

dobre

db.

90 p. – 175 p.

poprawne

popr.

51 p. – 89 p.

nieodpowiednie

ndp.

1 p. – 50 p.

naganne

nag.

0 p. i poniżej

 

* Oceny wzorowej nie może uzyskać uczeń:

który posiada na koncie (poza dodatnimi) 30 pkt. ujemnych,

uczeń posiadający 50 pkt. ujemnych nie może mieć sprawowania bardzo dobrego,

 uczeń posiadający 70 pkt. ujemnych nie może mieć dobrego.

Jeżeli uczeń otrzyma naganę dyrektora szkoły, to bez względu na liczbę uzyskanych punktów może uzyskać najwyżej ocenę poprawną.

Pochwała wychowawcy, opiekuna organizacji uczniowskich skutkuje otrzymaniem 30 punktów dodatnich, a pochwała dyrektora szkoły – 40 punktów dodatnich

Nagana  dyrektora szkoły skutkuje otrzymaniem 40 punktów ujemnych.

Obowiązkiem każdego nauczyciela jest systematyczne dokonywanie wpisów do zakładki „Uwagi” w dzienniku elektronicznym.

Szczegółowe kryteria ocen zachowania ucznia:

na początku I i II semestru uczeń otrzymuje 100 pkt.

szczegółowe ustalenia dotyczące samooceny ucznia:

uczeń samoocenia się, wypełniając rzetelnie Kartę Samooceny Ucznia;

wychowawca klasy dokonuje podsumowania, sumując odpowiedzi („krzyżyki”) w każdej z rubryk;

uczeń uzyskuje ocenę, którą oblicza się jako średnią arytmetyczną.

Symbolowi:

„zdecydowanie tak” odpowiada ocena wzorowa (15 punktów),

„tak” - ocena bardzo dobra (10 punktów)

„raczej tak” – ocena dobra (5 punktów)

„raczej nie” – ocena poprawna (0 punktów)

„nie” – ocena nieodpowiednia (-5 punktów)

„zawsze nie” odpowiada ocena naganna (-10 punktów)

Nauczyciel – wychowawca informuje pozostałych członków zespołu klasowego
o samoocenie ucznia (samoocena każdego ucznia jest jawna).

ocenę klasy przeprowadza się w następujący sposób: uczniowie wypowiadają się pisemnie, nauczyciel dokonuje podsumowania i o wynikach informuje klasę. Uczeń uzyskuje ocenę, którą oblicza się jako średnią arytmetyczną;

ocenie wzorowej przypisuje się 15 punktów, ocenie bardzo dobrej 10 punktów, ocenie dobrej 5 punktów, ocenie poprawnej 0 punktów, ocenie nieodpowiedniej -5 punktów, a ocenie nagannej -10 punktów. Ocenie klasy nie podlega uczeń spełniający swój obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego;

kolejną część składową oceny zachowania stanowią punkty dodatnie i ujemne, które oblicza wychowawca klasy po uwzględnieniu pochwał i nagan dyrekcji oraz grona pedagogicznego zapisanych w klasowych zeszytach pochwał i nagan.

Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów dodatnich:

 

PUNKTY DODATNIE

Kryteria oceny

Osoby oceniające

Liczba punktów

Częstotliwość

Wywiązywanie się

z obowiązków ucznia

Laureat konkursu przedmiotowego

o zasięgu wojewódzkim

nauczyciel przedmiotu

150

każdorazowo

Finalista konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim

nauczyciel przedmiotu

100

każdorazowo

Udział w kolejnym etapie konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim (kangur, przyrodnicze, kuratoryjne)

nauczyciel przedmiotu

50

każdorazowo

Udział w etapie szkolnym konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim, z widocznym wkładem pracy dziecka

 

nauczyciel przedmiotu

 

10

 

każdorazowo

Zajęcie I miejsca w konkursie pozaszkolnym, międzyszkolnym

nauczyciel przedmiotu

40

każdorazowo

Zajęcie II lub III miejsca w konkursie pozaszkolnym, międzyszkolnym

nauczyciel przedmiotu

 

30

 

każdorazowo

Zajęcie wyróżnienia w konkursie pozaszkolnym, międzyszkolnym

nauczyciel przedmiotu

20

każdorazowo

Udział w konkursie pozaszkolnym, międzyszkolnym z widocznym wkładem pracy dziecka

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

Zajęcie I miejsca w konkursie szkolnym

nauczyciel przedmiotu

30

każdorazowo

Zajęcie II lub III miejsca w konkursie szkolnym

nauczyciel przedmiotu

20

każdorazowo

Zajęcie wyróżnienia w konkursie szkolnym

nauczyciel przedmiotu

15

każdorazowo

Udział w konkursie szkolnym,  z widocznym wkładem pracy dziecka

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

Zajęcie I miejsca w pozaszkolnych konkursach sportowych i plastycznych

nauczyciel przedmiotu

40

każdorazowo

Zajęcie II lub III miejsca w pozaszkolnych konkursach sportowych i plastycznych

nauczyciel przedmiotu

30

każdorazowo

Zajęcie wyróżnienia w pozaszkolnych konkursach sportowych i plastycznych

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

Udział w pozaszkolnych konkursach sportowych i plastycznych z widocznym wkładem pracy dziecka

nauczyciel przedmiotu

5

każdorazowo

Zajęcie I miejsca w szkolnych konkursach sportowych, plastycznych i ekologicznych

nauczyciel przedmiotu

20

każdorazowo

Zajęcie II lub III miejsca w pozaszkolnych konkursach sportowych, plastycznych i ekologicznych

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

Zajęcie wyróżnienia szkolnych konkursach sportowych, plastycznych i ekologicznych

nauczyciel przedmiotu

5

każdorazowo

Reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

100% frekwencja

 

wychowawca

20

jednorazowo

Postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej

 

Funkcja w szkole (aktywne działanie)/SU/

 

opiekun,

wychowawca

20

jednorazowo

Praca w redakcji gazetki szkolnej.

 

opiekun

30

jednorazowo

Aktywne działanie w organizacjach szkolnych /ZHP/

opiekun

20- 30

jednorazowo

Rozwijanie umiejętności poprzez aktywny udział w szkolnych kołach zainteresowań i innych także poza szkołą

 

opiekun koła

 

20

 

jednorazowo

 

Funkcja w klasie (aktywne działanie)

 

wychowawca

10

jednorazowo

Pomoc kolegom w nauce, koleżeńskość, łagodzenie konfliktów koleżeńskich

wychowawca
i grono pedagogiczne

10

jednorazowo

Pomoc nauczycielowi w przygotowaniu do lekcji

nauczyciel przedmiotu

5

każdorazowo

(max 30/m-c)

Pomoc w drobnych naprawach

Dyrektor,

nauczyciele

5

każdorazowo

(max 30/m-c)

 

Dbałość o honor i tradycje szkoły

 

Pełnienie funkcji w poczcie sztandarowym

- rezerwowi

opiekun samorządu

 

20

 

10

jednorazowo

Udział w uroczystościach:

- szkolnych: chór, prowadzący, artyści

 

-  poza szkolnych: chór, prowadzący, artyści

 

- porządkowi, dekoracje, rekwizyty

 

osoba odp. za organizację

 

10

 

15

 

 

5

 

każdorazowo

 

Praca na rzecz klasy i szkoły

- wolontariat (akcje charytatywne), WOŚP

 

- udział w zbiórce surowców wtórnych

wychowawca
i grono pedagogiczne

 

30

 

 

 

10

jednorazowo

(max 35/m-c)

 

Przyniesienie przedmiotów upiększających sale bądź przydatnych w szkole (kiermasze okolicznościowe, imprezy szkolne, wystawy i inne)

 

wychowawca, opiekun imprezy

5

każdorazowo

(max 30/m-c)

 

Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów ujemnych:

 

PUNKTY UJEMNE:

Kryteria oceny

Osoby oceniające

Liczba punktów

Częstotliwość

                                                              Wywiązywanie się

z obowiązków ucznia

Próba oszustwa (ściąganie)

nauczyciel

wychowawca

- 20

każdorazowo

 

     Oszukiwanie(kłamanie)  nauczyciela

nauczyciel

wychowawca

-20

każdorazowo

 

Opuszczanie lekcji bez usprawiedliwienia /ucieczki z lekcji/

 

nauczyciel

wychowawca

- 20

każdorazowo

 

Spóźnianie się na lekcje

 

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

Odmowa pracy na lekcji: pisania w zeszycie, wykonywania ćwiczeń

Nauczyciel

-5

każdorazowo

Uciążliwe przeszkadzanie na lekcjach.

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

 

Samowolne wyjście z klasy
podczas lekcji

nauczyciel

-5

każdorazowo

 

Samowolne opuszczenie terenu szkoły

 

nauczyciel

wychowawca

-10

Każdorazowo

 

 

 

Godziny nieusprawiedliwione 1 h

 

wychowawca

- 5

każdorazowo

Postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej

Korzystanie podczas lekcji i przerwy z  telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych

 

nauczyciel

wychowawca

 

- 10

 

każdorazowo

Brak zmiennego obuwia

Nauczyciel,

Wychowawca

- 5

każdorazowo

Umyślne niszczenie:

- mienia szkolnego

- rzeczy kolegów,

 

nauczyciel

wychowawca

 

 

-20 do -30

 

każdorazowo

Niestosowny, wyzywający wygląd niezgodny z zapisem w statucie szkoły (makijaż, biżuteria, fryzura)

 

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

Godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią

 

Podważanie i komentowanie poleceń nauczyciela na lekcji, podczas przerwy

 

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Aroganckie odzywanie się do n-la lub pracowników szkoły

 

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Wulgarne słownictwo, hejt w internecie, obraźliwe gesty lub rysunki

nauczyciel

wychowawca

- 20 do-50

każdorazowo

Używanie przezwisk nieakceptowanych przez ucznia

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Niestosowne rażące zachowanie na przerwie, podczas apelu, na wycieczce (zagrażające bezpieczeństwu)

 

nauczyciel

wychowawca

 

- 20

każdorazowo

 

Samowolne jedzenie, picie oraz żucie gumy na lekcji

 

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

Zaśmiecanie otoczenia

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

Inne skandaliczne nieprzewidziane zachowanie ucznia

 

wychowawca

 

-20

 

każdorazowo

Dbałość o bezpieczeństwo
i zdrowie własne oraz innych osób

 

Przebywanie na przerwach w miejscach niedozwolonych – za salą gimnastyczną, na placu zabaw, w szatni, stołówce

 

nauczyciel

wychowawca

 

- 10

 

każdorazowo

 

Odmowa wyjścia na przerwę

 

nauczyciel,

nauczyciel dyżurny

-5

każdorazowo

 

Przynoszenie do szkoły niewłaściwych, zbędnych przedmiotów

 

nauczyciel

wychowawca

- 20

każdorazowo

 

Brak  odpowiedniego stroju uczniowskiego /galowego/, brak stroju na lekcje wych fiz.

 

nauczyciel

wychowawca

 

- 5

każdorazowo

 

Niewywiązywanie się z podjętych zobowiązań i funkcji

 

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

 

Niewykonywanie poleceń nauczyciela.

 

nauczyciel

wychowawca

- 5

każdorazowo

Okazywanie szacunku

innym osobom

 

Podrobienie podpisu rodzica lub usprawiedliwienia

 

nauczyciel

wychowawca

- 50

każdorazowo

 

Zachowanie negatywne w czasie odwozów i w drodze na odwóz

 

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Dbałość o bezpieczeństwo
i zdrowie własne oraz innych

 

Bójka:

-  z uszkodzeniem ciała

 

-  szarpanina (popychanie, kopanie, uderzenie), dokuczanie

 

nauczyciel

wychowawca

- 50

 

- 20

każdorazowo

 

Namawianie innych do łamania norm i zasad współżycia społecznego, regulaminu szkoły

 

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Bierne uczestniczenie w aktach agresji

nauczyciel

wychowawca

- 10

każdorazowo

Kradzież

nauczyciel

wychowawca

- 70

każdorazowo

 

Wyłudzanie pieniędzy lub rzeczy wartościowych

 

nauczyciel

wychowawca

- 50

każdorazowo

 

Umyślne zniszczenie rzeczy innej osoby

 

nauczyciel

wychowawca

-10

każdorazowo

 

Jeżeli uczeń otrzyma ocenę nieodpowiednią z zachowania, to zakazuje mu się udziału w wycieczkach, dyskotekach i imprezach szkolnych przez I semestr.

Jeżeli uczeń otrzyma ocenę naganną z zachowania, to zakazuje mu się udziału
w wycieczkach, dyskotekach i imprezach szkolnych przez cały rok szkolny.

Jedną z form informowania rodziców o trudnościach wychowawczych jest zaproszenie rodziców na rozmowę do szkoły. W przypadku trudności wychowawczych danej klasy, wychowawca lub dyrektor mogą organizować dodatkowe spotkania. Wywiadówki odbywają się minimum 3 razy w roku szkolnym.

Środki zaradcze wobec uczniów sprawiających trudności wychowawcze.

Indywidualna rozmowa z uczniem.

Przekazanie informacji (uwagi) rodzicowi.

Rozmowa z rodzicem.

Ograniczenia możliwości udziału w niektórych formach aktywności szkolnej i pozaszkolnej.

Rozmowa z pedagogiem szkolnym (indywidualnie lub w obecności rodzica).

Rozmowa z dyrektorem szkoły (indywidualnie i w obecności rodzica lub pedagoga szkolnego).

W wyjątkowo trudnych sytuacjach dalsze kroki podejmuje wychowawca lub dyrektor szkoły.

Zawiera się KONTRAKT jako specjalną umowę między uczniem- rodzicem oraz nauczycielem mającą wpływ na poprawę sytuacji dydaktyczno- wychowawczej ucznia w szkole.

Do zlikwidowania szkody wyrządzonej przez ucznia zobligowany jest jego rodzic.

W szkole obowiązuje procedura postępowania z uczniami sprawiającymi największe problemy wychowawcze oraz procedura postępowania w przypadku dewastacji lub kradzieży mienia należącego do innego ucznia lub szkoły.

Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

Zastrzeżenia, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych.

Na dwa tygodnie przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej wychowawcy oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach zachowania.

W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która w przypadku rocznej oceny zachowania - ustala roczną ocenę zachowania.

W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor powołuje komisję w skład, której wchodzą:

dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;

wychowawca oddziału;

nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danym oddziale;

pedagog

psycholog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;

przedstawiciel samorządu uczniowskiego;

przedstawiciel rady rodziców.

Komisja, ustala roczną ocenę zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Ocena jest ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

Z posiedzenia komisji, sporządza się protokół, zawierający w szczególności:

imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji;

 termin posiedzenia komisji;

 imię i nazwisko ucznia;

wynik głosowania;

ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

Protokoły, stanowią załączniki do arkusza ocen ucznia.

Ustalona przez komisję roczna ocena zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie
    Wójcin 59, 88-324 Jeziora Wielkie
  • 52 318 73 11
    pspwojcin@interia.pl
    Adres skrzynki ePUAP:
    /SPWOJCIN/skrytkaESP

Galeria zdjęć