PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z TECHNIKI
W KL. IV- VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Program nauczania : Bogumiła Bogacka-Walicka, Danuta Łazuchiewicz, Karta rowerowa, Bądź bezpieczny na drodze, wyd. WSiP, kl.4
Ewa Bubak, Technika na co dzień, WSiP, kl. 5-6
Podręcznik – : Bogumiła Bogacka-Walicka, Danuta Łazuchiewicz, Bądź bezpieczny na drodze, karta rowerowa, podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych, WSiP
Ewa Bubak, Technika na co dzień, podręcznik z ćwiczeniami i projektami do zajęć technicznych dla szkoły podstawowej, WSiP, cz.1
Ewa Królicka, Marcin Duda, Technika na co dzień, podręcznik z ćwiczeniami i projektami do zajęć technicznych dla szkoły podstawowej, WSiP, cz.2
Na początku roku szkolnego, we wrześniu, wychowawca zapoznaje uczniów i rodziców z WSO. Nauczyciele zapoznają z PSO. Zasady WSO i poszczególnych PSO są również przypominane na początku drugiego semestru.
- stopień celujący (cel, 6);
- stopień bardzo dobry (bdb, 5);
- stopień dostateczny (dst, 3);
- stopień dopuszczający (dop, 2);
- stopień niedostateczny (ndst, 1).
Dopuszcza się stosowanie przy bieżących ocenach cząstkowych dodatkowo znaku „+”. Przy ustalaniu średniej arytmetycznej ocen cząstkowych znak „+” odpowiada wartości 0,5.
Ustalono następujące ogólne wymagania i kryteria stopni:
1) stopień celujący – osiągnięcia wyraźnie wykraczają poza poziom osiągnięć edukacyjnych w realizowanym programie, są oryginalne i twórcze oraz wskazują na dużą samodzielność w ich uzyskiwaniu,
2) stopień bardzo dobry – oznacza, że uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w programie nauczania,
3) stopień dobry – oznacza, że uczeń opanował zakres wiadomości i umiejętności przekraczających podstawę programową,
4) stopień dostateczny - oznacza, że uczeń opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w programie, co może oznaczać kłopoty przy poznawaniu trudniejszych treści kształcenia z danego przedmiotu w przyszłości,
5) stopień dopuszczający - oznacza, że opanowanie wiadomości i umiejętności przewidzianych w programie jest niewielkie i utrudnia kształcenie w innych dziedzinach edukacji,
6) stopień niedostateczny - oznacza, że uczeń nie spełnia oczekiwań określonych w programie nauczania, co uniemożliwia mu kontynuację opanowywania kolejnych treści przedmiotu i zasadniczo utrudnia kształcenie w innych dziedzinach.
Ocenie podlegają:
1. Umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami i przyrządami stosowanymi do obróbki drewna, tworzyw sztucznych, materiałów włókienniczych oraz metalu (prace wytwórcze uczniów).
2. Zasób opanowanych wiadomości obejmujących poszczególne klasy.
3. Umiejętność sporządzania i odczytywania dokumentacji technicznej.
4. Znajomość przepisów ruchu drogowego.
5. Staranność prowadzenia zeszytu przedmiotowego.
6. Aktywność na lekcji.
7. Przygotowanie do lekcji oraz zaangażowanie podczas wykonywania prac wytwórczych.
Formy ocen :
1. Odpowiedź ustna obejmująca wiadomości z trzech ostatnich lekcji (1 ocena w semestrze).
2. Krótki 10 minutowy sprawdzian z trzech ostatnich lekcji (max. 2 w semestrze ).
3. Zapowiedziany sprawdzian obejmujący wiadomości z dziedziny ruchu drogowego ( 1 w semestrze w kl. IV).
4. Ćwiczenia w pisaniu pismem technicznym ( minimum 1 raz w semestrze)
5. Rysunek techniczny (w klasie IV zależy od stopnia przygotowania uczniów – 1 raz w roku, a w klasie VI 1 raz w semestrze)
4. Prowadzenie zeszytu przedmiotowego (1 ocena w semestrze).
5. Indywidualne wykonanie pracy wytwórczej (min. 1 ocena w semestrze).
Na ocenę pracy wytwórczej składają się następujące efekty:
1. Raz w semestrze uczeń może zgłosić nie przygotowanie do zajęć ( nie dotyczy to zapowiedzianych sprawdzianów).
Sprawdzian pisemny sprawdza stopień opanowania wiadomości i umiejętności z jednego działu. Czas trwania sprawdziany wynosi nie więcej niż jedną godzinę.
Sprawdziany pisemne są punktowane. Przeliczenie punktów na stopnie szkolne odbywa się według następującej skali procentowej w stosunku do ilości wszystkich możliwych do uzyskania punktów.
bdb – 90 do 100%
db – 75 do 89%
dst + – 65 – 74%
dst – 56 – 64%
dop. – 40 – 55%
ndst – 0 do 39%
Stopień celujący otrzymuje uczeń, który wykonał poprawnie wszystkie zadania na stopień bardzo dobry oraz zadanie dodatkowe, wykraczające poza program nauczania danego działu.
Uczeń, który otrzymał w wyniku klasyfikacji śródrocznej ocenę niedostateczną, jest zobowiązany do jej poprawy w terminie do 15 kwietnia. Zasady poprawy oceny ustalane są w kontrakcie zawartym między uczniem, jego rodzicem, nauczycielem uczącym i wychowawcą klasy. Niewypełnianie postanowień kontraktu skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej w klasyfikacji końcoworocznej z danych zajęć edukacyjnych.
Uczeń za pośrednictwem rodziców ma prawo do egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego i odwoławczego. Szczegółowe przepisy znajdują się w WSO.
Jeżeli uczeń był w szkole, a zwolnił się z kilku lekcji, wówczas przepisuje notatki oraz ćwiczenia i sam opanowuje wiadomości i umiejętności z tych zajęć.
Jeżeli uczeń jest nieobecny w szkole nie więcej niż tydzień, wówczas uzupełnia notatki, ćwiczenia oraz wiadomości ze wszystkich lekcji, na których był nieobecny; termin uzupełnienia braków do uzgodnienia z nauczycielem.
Jeżeli uczeń jest nieobecny dwa tygodnie i dłużej, wówczas uzgadnia z nauczycielami zakres materiału, sposób i termin nadrobienia zaległości.
Jeżeli uczeń był nieobecny tylko w dniu sprawdzianu (pracy klasowej), powinien go zaliczyć na najbliższej godzinie danych zajęć edukacyjnych.
Jeżeli uczeń był nieobecny na sprawdzianie (pracy klasowej) z powodu długotrwałej choroby, pisze sprawdzian z tego materiału w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
Nauczyciel może wystawić ocenę niedostateczną uczniowi, który nie zaliczył materiału nauczania objętego pracą klasową w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
Uczeń, który otrzymał z pracy klasowej ocenę niedostateczną, dopuszczającą i dostateczną ma prawo do jej poprawy. Oceny mogą być poprawiane tylko raz w terminie nie dłuższym niżtydzień od oddania przez nauczyciela ocenionych prac klasowych. Forma poprawy zostaje określona przez nauczyciela. Ponowna ocena niedostateczna jest wpisywana do dziennika.
Ocena ostateczna jest średnią arytmetyczną uwzględniającą pracę klasową i jej poprawę. W przypadku ucznia z opinią z poradni psychologiczno – pedagogicznej o dostosowaniu do indywidualnych możliwości i potrzeb edukacyjnych ocena z poprawy jest oceną ostateczną.
- wymagania szczegółowe na poszczególne oceny: ( załącznik 1)
Opracowała:
Dorota Olejniczak