PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KL. V- VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Program nauczania : Wiesława Surdyk-Fertsch, Bogumiła Szeweluk-Wyrwa, Grzegorz Wojciechowski, Człowiek i jego cywilizacja: program autorski z historii i społeczeństwa dla klasy IV-VI szkoły podstawowej, DKW-4014-175/99, klasa V i VI
Podręcznik
Na początku roku szkolnego, we wrześniu, wychowawca zapoznaje uczniów i rodziców z WSO. Nauczyciele zapoznają z PSO. Zasady WSO i poszczególnych PSO są również przypominane na początku drugiego semestru.
- stopień celujący (cel, 6);
- stopień bardzo dobry (bdb, 5);
- stopień dostateczny (dst, 3);
- stopień dopuszczający (dop, 2);
- stopień niedostateczny (ndst, 1).
Dopuszcza się stosowanie przy bieżących ocenach cząstkowych dodatkowo znaku „+”. Przy ustalaniu średniej arytmetycznej ocen cząstkowych znak „+” odpowiada wartości 0,5.
Ustalono następujące ogólne wymagania i kryteria stopni:
1) stopień celujący – osiągnięcia wyraźnie wykraczają poza poziom osiągnięć edukacyjnych w realizowanym programie, są oryginalne i twórcze oraz wskazują na dużą samodzielność w ich uzyskiwaniu,
2) stopień bardzo dobry – oznacza, że uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w programie nauczania,
3) stopień dobry – oznacza, że uczeń opanował zakres wiadomości i umiejętności przekraczających podstawę programową,
4) stopień dostateczny - oznacza, że uczeń opanował jedynie w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności przewidziane w programie, co może oznaczać kłopoty przy poznawaniu trudniejszych treści kształcenia z danego przedmiotu w przyszłości,
5) stopień dopuszczający - oznacza, że opanowanie wiadomości i umiejętności przewidzianych w programie jest niewielkie i utrudnia kształcenie w innych dziedzinach edukacji,
6) stopień niedostateczny - oznacza, że uczeń nie spełnia oczekiwań określonych w programie nauczania, co uniemożliwia mu kontynuację opanowywania kolejnych treści przedmiotu i zasadniczo utrudnia kształcenie w innych dziedzinach.
KONTROLI I OCENIE PODLEGAJĄ:
Kartkówka. Przez kartkówkę należy rozumieć niezapowiedzianą, pisemną formę sprawdzania wiadomości i umiejętności trwającą nie dłużej niż 15 minut, obejmującą materiał z trzech ostatnich tematów z uwzględnieniem podstawowych wiadomości z omawianego działu.
Odpowiedzi ustne. Nauczyciel powinien ocenić przynajmniej jedną odpowiedź ustną ucznia w ciągu semestru. Ocena z odpowiedzi ustnej powinna być krótko uzasadniona przez nauczyciela.
Sprawdzian pisemny sprawdza stopień opanowania wiadomości i umiejętności z jednego działu. Czas trwania sprawdziany wynosi nie więcej niż jedną godzinę.
Sprawdziany pisemne są punktowane. Przeliczenie punktów na stopnie szkolne odbywa się według następującej skali procentowej w stosunku do ilości wszystkich możliwych do uzyskania punktów.
cel - 98 - 100%
bdb – 97 do 89%
db – 88 do 74%
dst + – 73 – 64%
dst – 63 – 55%
dop. – 54– 39%
ndst – 38 do 0%
Stopień celujący otrzymuje uczeń, który wykonał poprawnie wszystkie zadania na stopień bardzo dobry oraz zadanie dodatkowe, wykraczające poza program nauczania danego działu.
Za ściąganie uważa się :
Uczeń, który otrzymał w wyniku klasyfikacji śródrocznej ocenę niedostateczną, jest zobowiązany do jej poprawy w terminie do 15 kwietnia. Zasady poprawy oceny ustalane są w kontrakcie zawartym między uczniem, jego rodzicem, nauczycielem uczącym i wychowawcą klasy. Niewypełnianie postanowień kontraktu skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej w klasyfikacji końcoworocznej z danych zajęć edukacyjnych.
Uczeń za pośrednictwem rodziców ma prawo do egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego i odwoławczego .Szczegółowe przepisy znajdują się w WSO.
Jeżeli uczeń był w szkole, a zwolnił się z kilku lekcji, wówczas przepisuje notatki oraz ćwiczenia i sam opanowuje wiadomości i umiejętności z tych zajęć.
Jeżeli uczeń jest nieobecny w szkole nie więcej niż tydzień, wówczas uzupełnia notatki, ćwiczenia oraz wiadomości ze wszystkich lekcji, na których był nieobecny; termin uzupełnienia braków do uzgodnienia z nauczycielem.
Jeżeli uczeń jest nieobecny dwa tygodnie i dłużej, wówczas uzgadnia z nauczycielami zakres materiału, sposób i termin nadrobienia zaległości.
Jeżeli uczeń był nieobecny tylko w dniu sprawdzianu (pracy klasowej), powinien go zaliczyć na najbliższej godzinie danych zajęć edukacyjnych.
Jeżeli uczeń był nieobecny na sprawdzianie (pracy klasowej) z powodu długotrwałej choroby, pisze sprawdzian z tego materiału w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
Nauczyciel może wystawić ocenę niedostateczną uczniowi, który nie zaliczył materiału nauczania objętego pracą klasową w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
Ocena ostateczna jest średnią arytmetyczną uwzględniającą pracę klasową i jej poprawę. W przypadku ucznia z opinią z poradni psychologiczno – pedagogicznej o dostosowaniu do indywidualnych możliwości i potrzeb edukacyjnych ocena z poprawy jest oceną ostateczną.
- wymagania szczegółowe na poszczególne oceny: ( załączniki w podstronie)