Z okazji obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano w klasch I- IV szkolny konkurs plastyczny. Konkurs przeprowadzono w lutym 2018 roku. W konkursie wzięło udział 57 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasa I
I miejsce – Kinga Mochańska
II miejsce – Jakub Nabagło, Jessica Goodman,
III miejsce – Julian Andrzejczak, Marcin Andruszczak
Klasa II
I miejsce- Alan Banasik, Patryk Zalewski
II miejsce – Marcin Pilichowski
III miejsce – Miłosz Molenda, Paweł Wysocki
Klasa III
I miejsce- Fabian Jabłoński, Brajan Skowroński
II miejsce – Zofia Gierba
III miejsce – Hanna Andrzejczak, Artur Zalewski
Klasy IV a i IV b
I miejsce - Kornelia Jabłońska, Anna Nalazek, Filip Gościak, Natalia Wojtasik
II miejsce – Sergiusz Banasik, Filip Michalak
III miejsce – Kamil Masłowski, Oskar Plaskiewicz, Paweł Siwiński, Filip Wysocki /S/
15 marca 2018 r. o godzinie 9:00 odbył się Kangur Matematyczny. W Polsce organizacją konkursu zajmuje się Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, jednak testy są na poziomie międzynarodowym. W naszej szkole z zagadkami matematycznymi i logicznymi zmagało się aż 37 uczniów w 4 kategoriach wiekowych. W najmłodszej kategorii – „Żaczek” – uczniowie klasy II: Jakub Lewandowski, Miłosz Molenda, Alan Banasik, Paweł Wysocki i Tomasz Kamiński. Kolejna grupa uczniów to klasa III: Dominik Toda, Bartosz Szyszka, Marcel Kocha, Hanna Andrzejczak i Oleksandra Kosmalska, którzy rozwiązywali test „Maluch”. W tej samej kategorii zadania rozwiązywali uczniowie klas IV: Anna Nalezek, Filip Michalak, Kacper Hejman, Dominik Korzycki, Filip Wysocki, Kinga Szydłowska, Natalia Wojtasik, Wojciech Politowski, Michał Podhorodecki i Filip Gościak. „Beniamin” to kategoria dla klas V i VI, które reprezentowali: Oliwia Andruszczak, Hanna Wróblewska, Patrycja Kozłowska i Jakub Winiecki oraz Hubert Kawczyński, Adam Kozłowski i Mikołaj Waszak. Najstarsza grupa wiekowa w naszej szkole to „Kadet” dla klas VII, która bardzo licznie wzięła udział w konkursie: Paweł Korzycki, Stanisław Erdmann, Maciej Leszczyński, Szymon Michalak, Weronika Paluszyńska, Monika Szyszka, Dominik Nalazek, Oliwia Szpulecka, Mateusz Drzazgowski i Julia Karaszkiewicz. Każdy uczestnik otrzymał zabawkę – zagadkę zręcznościową z drucika. Na wyniki czekamy około 6 tygodni. Mamy nadzieję, że będą wysokie i zadowalające dla uczestników.
Dnia 21 marca powitamy wiosnę. W tym dniu planujemy przedstawić inny program niż w poprzednich latach. Będzie tradyjne palenie marzanny, ale też planujemy korowód z gaikiem - maikiem oraz kabaret. Wcześniej planowane jest sopotkanie z poezją i piosenką patriotyczną, którą wybrano na 100 - lecie odzyskania niepodległości przez uczniów i ich wychowawców. Zaprezentują się wszystkie klasy, łącznie z przedszkolakami. Ponizęj załączamy szkolną antologię, którą możecie wydrukować.
W drugiej połowie marca w oddziałach przedszkolnych i w każdej klasie odbywały się warsztaty wielkanocne z udziałem rodziców. Wykonano wiele ozdób świątecznych, które trafiły na wystawę w sali wiejskiej w Wójcinie z okazji organizowanej w niedzielę 18 marca wystawy stołów wielkanocnych. Uczniowie klas I- III pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowali się w programie artystycznym.
W dniu 8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet, święto małych i dużych kobiet. Chłopcy w każdej klasie przygotowali upominki dla swoich koleżanek. Odbyły się spotkania klasowe z tej okazji. Natomiast uczniowie klasy I pod kierunkiem p. M. Lewandowskiej przygotowali program artystyczny, który zaprezentowali na apelu szkolnym. W imieniu mężczyzn życzenia złożył uczeń kl. VII Szymon Michalak. Na uroczystość zaproszono gości – panie z organizacji działających w środowisku.
Dnia 22 lutego co roku harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W tym dniu /1857r./ urodził się założyciel skatingu sir Robert Baden- Powell. Z tej okazji 39 Drużyna Harcerska działająca przy naszej szkole przyłącza się do wielkiej rodziny skautowej z całego świata i przekazuje życzenia przyjaźni i braterstwa. Harcerze starsi wykonali okolicznościowe kartki z życzeniami i przekazali je harcerzom uczestniczącym z zbiórce w Komendzie Hufca w Mogilnie w dniu 22 lutego. W zbiórce udział wzięły: drużynowa phm. Dorota Olejniczak oraz druhny Agata Hyży i Dominka Dzwoniarkiewicz. Komendantka Hufca hm. Barbara Bultrowicz przedstawiła plan działania hufca na bieżący rok. Ważnym zadaniem jest włączenie się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości. Podkreślono, że dwie imprezy stałe: Bieg Patrolowy i Festiwal Piosenki będą przebiegały pod tym hasłem.
14 lutego w sali GOKiR w Jeziorach Wielkich odbyła się kolejna edycja gier i zabaw „Pluszowy Miś”. Szkołę Podstawową w Wójcinie reprezentowały dwie drużyny w składzie:
klasy I-III:
Jakub Lewandowski,
Dominik Toda,
Bartosz Szyszka
klasy IV – VII:
Kamil Masłowski,
Szymon Michalak,
Oliwia Różańska,
Hanna Wróblewska.
Uczniowie brali udział w czterech konkurencjach zdobywając punkty dla drużyny, piąta konkurencja należała do opiekuna, którego punkty zostały doliczone. Dzieci biegały, skakały, robiły przewroty i wiele innych zadań sprawnościowych, ale również nie zabrakło konkurencji umysłowych – łączenie w pary, nazywanie owoców i kwiatów, a także odpowiadanie na pytania dotyczące gminy Jeziora Wielkie i całego kraju. Zmagania w kategorii klas młodszych wygrała nasza drużyna, natomiast w kategorii klas starszych zajęliśmy miejsce II. Każdy z uczestników został nagrodzony indywidualnie, a zwycięska drużyna otrzymała puchar i nagrodę dla szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Karolina Kierzkowska i Gerard Ziółkowski.
5 lutego klasa V z wychowawczynią panią Karoliną Kierzkowską miała okazję przygotować się do Walentynek. Tego dnia z pomocą rodziców zorganizowaliśmy Warsztaty Walentynkowe, które poprowadziły Pani Beata Tabaczka i Anna Winiecka. Dzieci wykonały urocze i nietypowe kartki walentynkowe 3D. Warsztaty odbyły się w przyjemnej i uśmiechniętej atmosferze. Po części plastycznej przyszedł czas na osłodzenie tego wyjątkowego dnia. Przygotowaliśmy słodkie babeczki, które każdy mógł ozdobić według uznania, a następnie zjeść. Dziękujemy za świetną zabawę i pyszne smakołyki.
2 lutego w Szkole Podstawowej w Jeziorach Wielkich odbył się etap gminny Powiatowego Konkursu Matematycznego. Naszą szkołę reprezentowało aż 10 osób. Z klas IV – Filip Gościak i Dominik Korzycki, z klasy V – Patrycja Kozłowska i Hanna Wróblewska, z klasy VI – Hubert Kawczyński oraz z klasy VII – Mateusz Drzazgowski, Julia Karaszkiewicz, Paweł Korzycki, Maciej Leszczyński i Monika Szyszka. Uczniowie rozwiązywali po 4 zadania w każdej kategorii mogąc zdobyć w sumie 20 punktów. Z obliczeniami zmagali się przez 75 minut. Walczyli o miejsca na podium oraz przejście do etapu powiatowego, który odbędzie się wiosną w Mogilnie. Nasi matematycy uplasowali się na czołowych miejscach: I miejsce w kategorii klas IV – Filip Gościak, I miejsce w kategorii klas V – Patrycja Kozłowska, II miejsce w kategorii klas V – Hanna Wróblewska, II miejsce w kategorii klas IV zajął Hubert Kawczyński. Cała czwórka będzie walczyła z zdaniami w etapie powiatowym. Uczniów przygotowały panie Karolina Kierzkowska i Wiesława Maciejewska. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dnia 9 lutego 2018r. odbyły się w naszej szkole obchody DNIA JĘZYKÓW OBCYCH. Nauczycielki języków obcych Mariola Szałer i Natalia Ossowska przygotowały szereg atrakcji dla społeczności szkolnej i lokalnej, m.in.
• inscenizacje bajek w języku angielskim – Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Pocahontas, Królewna Śnieżka.
• prezentacje multimedialne nt. Wielkiej Brytanii i Niemiec
• skecze w języku angielskim
• piosenki anglojęzyczne
• pozdrowienia w kilku językach obcych
W czasie Dnia Języków Obcych uczniowie mieli okazję obejrzeć różnorodne prezentacje multimedialne. Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna (np. zabytki w Londynie; położenie geograficzne, kultura i historia Wielkiej Brytanii; kuchnia niemiecka; informacje nt. Dnia Języków Obcych).
Na tego typu wydarzeniu nie może zabraknąć skeczy i inscenizacji bajek w języku międzynarodowym. Formy teatralne bardzo podobają się dzieciom i młodzieży: zarówno aktorom, jak i publiczności. Jest to świetna zabawa, a przy okazji nowe zwroty czy słowa zapadają lepiej w pamięć, kojarząc się z daną sceną.
Dużą popularnością cieszą się także piosenki obcojęzyczne wykonywane przez szkolnych artystów. Szczególnie piosenki tych wykonawców, którzy są obecnymi idolami nastolatek (tj. Justin Bieber, Ariana Grande, Ed Sheeran, Lucas Graham).
Przedstawiono sposoby nauki języków obcych:
- słuchanie i śpiewanie piosenek obcojęzycznych
- czytanie książek w oryginale
- nauka śmiesznych scenek w języku obcym
- poznawanie kultury, historii i tradycji kraju, w którym język urzęduje
- udział w inscenizacjach bajek
W przedstawieniu z okazji DNIA JĘZYKÓW OBCYCH wzięli udział:
1) Postacie bajkowe zagrali:
Amelia Drzazgowska, Monika Szyszka, Amelia Koch, Oliwia Szpulecka, Sandra Wyrębska, Hubert Kawczyński, Artur Siwiński, Oliwia Andruszczak, Hanna Wróblewska, Jakub Winiecki, Oliwia Różańska, Kacper Dokładny
2) Prezentacje multimedialne przedstawili:
Dominik Korzycki, Wojciech Politowski, Filip Gościak, Filip Wysocki, Mateusz Drzazgowski, Oliwia Szpulecka, Julia Karaszkiewicz, Marta Szałer, Paweł Korzycki, Maciej Leszczyński, Szymon Michalak, Stanisław Erdmann
3) W skeczach wystąpili:
Artur Siwiński, Łukasz Kowalski, Kacper Dokładny, Kacper Ziółkowski, Patrycja Kozłowska
4) Tłumaczyły kwestie angielskie w skeczach:
Julia Śmiłowska, Natalia Wiśniewska
5) Śpiewały piosenki:
Jessica Goodman, Julia Karaszkiewicz, Amelia Koch, Monika Szyszka, Hanna Wróblewska
6) Gościnnie wystąpiły absolwentki naszej szkoły, obecnie gimnazjalistki z Zespołu Szkół ze Strzelna: Dominika Dzwoniarkiewicz, Agata Hyży, Katarzyna Lewandowska, Agata Siwińska
7) Gospodarzem obchodów DNIA JĘZYKÓW OBCYCH była: Julia Żelazowska
Scenariusz przedstawienia opracowały Mariola Szałer- nauczyciel j. angielskiego i Natalia Ossowska- nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego.
Spotkanie dla klas V-VII
Z JĘZYKIEM ZA PAN BRAT
Dnia 2 lutego 2018r. odbyło się spotkanie w języku angielskim i niemieckim dla klas V- VII pt.: „Z językiem za pan brat”, przygotowane i przeprowadzone przez nauczycielki języków obcych Mariolę Szałer i Natalię Ossowską. Miało ono na celu zastosowanie słów i zdań w rozgrywkach językowych. Spotkanie przebiegało według określonego planu, na początku zostali zaangażowani wszyscy uczestnicy biorąc udział w nauce piosenki „PANIE JANIE” w wersji angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Melodia ta jest bardzo znana, nauka przychodzi szybko, słowa łatwiej zapamiętać gdy na ekranie wyświetlony jest tekst. Następnie uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi. Wszyscy wiemy, że każdy język ma swój stół z powyłamywanymi nogami. Po wylosowaniu trudnego do wypowiedzenia zdania w języku angielskim i niemieckim, ochotnicy próbowali przeczytać tak zwane tongue twisters. Okazało się, że najciekawiej brzmiała fraza wypowiadana przez osobę nieznająca danego języka. Bardzo chętnie uczestnicy zagrali w grze „Milionerzy”, gdzie musieli wybrać polski odpowiednik niemieckich słów. Mogli skorzystać z kół ratunkowych: 50-50, podpowiedź publiczności cz też telefon do znajomego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się rozgrywka polegająca na dopasowaniu przysłowia angielskiego do jego odpowiednika polskiego. Wiadomo, że przysłowia są mądrością narodów. Niekiedy ich odpowiedniki w innych językach są zbliżone, innym razem całkiem inne. Odgadywanie nazwy języka, w którym piosenka jest śpiewana to kolejna rozgrywka. Po wysłuchaniu piosenek w różnych językach uczniowie musieli podać język, w którym ona może być zaśpiewana. Okazuje się, że języki słowiańskie są trudne do rozróżnienia. Jak brzmi słowo „miłość” w różnych językach? Podczas spotkania uczestnicy mogli przekonać się, jakie są różne wersje. Na koniec odbyło się losowanie poleceń do wykonania w języku angielskim. Spotkanie zapoczątkowało obchody Dnia Języków Obcych, które odbędą się za tydzień 9 lutego.
Dnia 09 lutego 2018r. /piątek/
o godz. 11.30
na terenie Szkoły Podstawowej
im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie
odbędą się obchody
DNIA JĘZYKÓW OBCYCH
Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy
Dnia 27 stycznia 2018r. odbył się w Mogilnie XIX Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem przeglądu jest Komenda Hufca ZHP w Mogilnie. Początkowo przegląd odbywał się w Kościele w Dąbrowie, a potem w klasztorze mogileńskim. Ostatnie lata to spotkania kolędowe w sali kina Wawrzyn w Mogilnie. I tak przy współpracy Mogileńskiego Domu Kultury przeglądy cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Prawie od początku soliści i zespoły z naszego środowiska śpiewają kolędy. W tym roku Drużynę Harcerską z Wójcina reprezentowały: Julia Śmiłowska i Roksana Komasińska, a Anna Nalazek szkołę podstawową. Solistki zaśpiewały dwie kolędy: Przybierzeli do Betlejem i Kolędnicy - Wędrownicy. Był to pierwszy występ tych solistek w Mogilnie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dziewczyny pojadą na kolejny jubileuszowy przegląd. Uczniów do występu przygotowała phm. Dorota Olejniczak. Sala kina była wypełniona po brzegi, zarówno kolędnikami jak również widzami. Każdy mógł skorzystać z bufetu, gdzie były gorące napoje i słodycze.
ZAPRASZAMY
na dyskotekę szkolną w czwartek dnia 25 stycznia 2018r.
do sali gimnastycznej przy naszej szkole.
poczatek - godz. 16.00
zakończenie - godz. 19.00
Organizatorzy
Z przyczyn od nas niezależnych dyskoteka trwa do godz.18.00
Dnia 25 stycznia /czwartek/ 2018 roku o godz. 16.00 w szkole odbędzie się wywiadówka dla rodziców
oddziałów przedszkolnych, klas I-III i IV - VII
Serdecznie zapraszamy
na spotkanie z okazji obchodów 100 – lecia
odzyskania przez Polskę niepodległości
pod hasłem: „POLSKA – TA CO NIE ZGINĘŁA”,
które odbędzie się dnia
25 stycznia 2018 r. o godz. 11.00
w Sali Wiejskiej w Wójcinie.
Organizatorzy
Dyrektor SP Wójcin
14 stycznia 2018 roku 15 wolontariuszy z naszej szkoły będzie działało na rzecz WOŚP. W tym roku celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Sztab do którego należą wolontaeriusze z naszej szkoły działa przy Zespole Szkół w Strzelnie. Szefem Sztabu jest p. Magdalena Buczkowska. W szkole opiekę nad wolontariuszami sprawuje p. Dorota Olejniczak. Wolontariusze to: Oliwia Różańska, Franciszek Stefański, Paweł Korzycki, Julia Śmiłowska, Oliwia Andruszczak, Amelia Koch, Hubert Kawczyński, Mateusz Drzazgowski, Julia Żelazowska, Marcin Andruszczak, Maciej Leszczyński, Jakub Winiecki, Stanisław Erdmann, Natalia Wiśniewka, Dorota Olejniczak.
Już po raz 27 zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.
Z Betlejemskim Światłem Pokoju nieśmy naszą harcerską moc i nadzieję.
Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie.
Nadszedł czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Budujmy w XXI wieku “cywilizację miłości”.
W Tobie jest światło
Każdy mrok rozjaśni
W Tobie jest życie
Ono … zwycięża
Niesiony harcerskimi dłońmi płomień trafił do wielu już zaprzyjaźnionych instytucji i rodzin. Przekazujemy go także księdzu Proboszczowi i Parafianom.
Życzenia spokojnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia upływających w szczęściu i radości oraz samych dobrych dni w Nowym 2018 Roku
życzy
39 Drużyna Harcerska
z Wójcina
"Cicha noc, święta noc
pokój niesie ludziom wszem...".
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia
w imieniu współpracowników i własnym
życzę spędzenia tego szczególnego czasu
w prawdziwie rodzinnej, serdecznej atmosferze,
a w Nowym Roku wiele energii do podejmowania nowych wyzwań
oraz wszelkiej pomyślności.
Dyrektor szkoły
Alicja Ossowska
Dnia 13 grudnia 2017r. uczniowie klas I-III czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych bajkę pt: „Czerwony Kapturek” po angielsku. Kolejne spotkanie dla najmłodszych z cyklu „Z angielskim za pan brat” miało na celu umożliwić im dodatkowy kontakt z językiem obcym. Główną narratorką była uczennica kl. I – Jessica Goodman, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Spotkanie przygotowały również dzieci z kl. III – Hanna Andrzejczak, Nicola Boniec, Zofia Gierba, Marcel Koch, Oleksandra Kosmalska, Karolina Kozłowska, Wiktoria Stachowiak, Dominik Toda, Amelia Wróblewska.
Jak wiadomo, czytanie anglojęzycznych bajek ma znaczący wpływ na naukę języka angielskiego. Co więcej, czytanie bajek po angielsku służy nie tylko do nauki tego języka, ale powoduje, że dzieci stają się bardziej otwarte na otaczający ich świat. Dzieci czytające wraz z ich rodzicami bajki są bardziej pewne siebie jeśli chodzi o używanie języka i styczność z nowymi wyzwaniami.
Warto pamiętać o tym, że anglojęzyczne bajki traktowane są jako materiały autentyczne, czyli takie, które nie są bezpośrednio przeznaczone dla obcojęzycznych uczniów, ale dla dzieci mówiących po angielsku. Oznacza to, że nasze maluchy będą miały okazję poznać całą różnorodność struktur i słownictwa używanych właśnie przez anglojęzyczne dzieci. Spotkanie zorganizowała Mariola Szałer.