Zaproszenie
W dniu 31 grudnia 2018 roku o godz.10.00 pod pomnikiem poległych w I wojnie światowej i powstaniu wielkoplskim odbędzie się uroczystość uczczenia pamięci wszystkich bohaterów tamtych wydarzeń.
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
Polskim oddziałem ochrony miejscowej kieruje właściciel Wójcina, były porucznik armii niemieckiej, Włodzimierz Skrzydlewski. Niezmordowanie pracuje on nad przysposobieniem swego oddziału do czynnego wystąpienia i porachunku z zaborcą. Ćwiczenia odbywają się regularnie, a choć na razie bez broni, jednak wedle zasad wojskowych. Niemniej czynnym jest miejscowy proboszcz, ksiądz [Feliks] Skrzypiński, który wziął na siebie zadanie rozbudzenia i ugruntowania ducha narodowego. Komenda Genzschutzu choć pilnie śledzi poczynania tych patriotów, jednak czynnie na razie nie przeszkadza. Dowódcy oddziału wójcińskiego utrzymują stałą łączność ze Strażą Obywatelską w Wilczynie, położonym po drugiej stronie granicy, w Królestwie. Na jednym z tajnych zebrań postanowiono placówkę wójcińską rozbroić w noc Sylwestrową. Inicjatywę podejmują Kazimierz Taczanowski i Zalewski z Wilczyna. Z nastaniem zmroku przekradają się małe grupki powstańców wójcińskich poza kordon i dołączają do sformowanego oddziału w Wilczynie. Pod dzielnym kierownictwem sierżantów Starzeckiego i Michała Puczyńskiego spadają powstańcy około północy na strażnicę niemiecką i wszystkich żołnierzy rozbrajają. Zaskoczenie było tak sprawne, że wartownicy nie zdołali oddać jednego strzału. Sukces wypadu – to 4 ciężkie, 2 lekkie karabiny maszynowe, 70 karabinów ręcznych, 150 granatów i 27 000 sztuk amunicji. Karabiny maszynowe zabrali królewiacy i odstawili do Kalisza, karabiny ręczne i amunicję pochowali po domach powstańcy wójcińscy. Dnia 1 stycznia z rana przysłała niemiecka komenda ze Strzelna karną ekspedycję do Wójcina. Stanowcze wystąpienie Skrzydlewskiego spowodowało, że Niemcy odeszli z kwitkiem, a na przekroczenie granicy i szukanie odwetu w Wilczynie się nie odważyli.
Zniesienia Grenzschutzu w Wójcinie było pierwszym zbrojnym czynem w powiecie strzelińskim i wywarło duży moralny wpływ na dalszy tok wypadków w powiecie.
Źródło: Franciszek Nowicki, Zarys historii wojennej 59-tego Pułku Piechoty Wielkopolskiej, Warszawa 1929, s 9-10.
Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze
oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym
Nowym 2019 Roku
składa
Dyrektor i Pracownicy Szkoły
Harcerze przygotowali 100 kartek świąteczych, by w tygodniu poprzedzającym Święta wyruszyć z życzeniami i przekazać etlejemskie Światło Pokoju zaprzyjaźnionym instytucjom i rodzinom.
Tegoroczne hasło BŚP brzmi: „ Światło, które łączy”
W Polsce zapłonęło po raz 28
Betlejemskie Światło Pokoju, przypomina nam dzisiaj wielkie wydarzenia jako znaki, które nas łączą. W sposób szczególny przywołujemy tu wielkie rocznice: 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 – lecie Związku Harcerstwa Polskiego odczytując rolę harcerek i harcerzy w kształtowaniu wolności i niepodległości.
W tym roku delegacja naszego Hufca na czele z komendantką hm Barbarą Bultrowicz udała się w dniach 15- 16 grudnia br. do Zakopanego, by na Głodówce wspólnie z harcerzami z całej Polski odpalić Światełko Betlejemskie i wyruszyć z nim, każdy w swoją stronę, nasza delegacja do Mogilna. Słoneczna zimowa aura i górskie widoki towarzyszyły harcerzom podczas pobytu. Zdjęcia z tej wyprawy można obejrzeć na profilu Hufca na Facebooku. Od poniedziałku mamy Światło w naszej drużynie. W dniu 18 grudnia pojechaliśmy do Urzędu Gminy, by spotkać się z Wójtem - Panem Dariuszem Ciesielczykiem i na jego ręce złożyć życzenia świąteczno – noworoczne dla Przewodniczącego Rady Gminy, Radnych, i Pracowników Urzędu. Pan Wójt przyjął nas serdecznie i porozmawiał o ważnych dla nas sprawach. W dalszej kolejności harcerze poszli do zaprzyjaźnionych instytucji, zakładów pracy, rodzin, Szkoły i do Kościoła. W tym roku naszej wędrówce towarzyszył zimowy i śnieżny krajobraz. Poprzez stronę internetową raz jeszcze dziękujemy wszystkim, których odwiedziliśmy za gościnne przyjęcie, życzliwość i radość która towarzyszyła nam podczas odwiedzin.
„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…
Wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko, co chcemy wyrazić”
Dyrektor i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie dziękują wszystkim sponsorom i przyjaciołom szkoły, którzy w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 udzielili pomocy materialnej i finansowej dla dobra całej społeczności szkolnej, a w szczególności naszych uczniów.
Bardzo dziękujmy:
- Firmie Kotłów Derenda z Wójcina,
- Zakładowi Tapicerskiemu Monika Andrzejczak z Wójcina,
- Państwu Drzazgowskim z Nowej Wsi,
Pani Doktor Bogumile Kabacie z Wójcina,
Radnej Gminy Jeziora Wielkie i Sołtys Wójcina Pani Halinie Płachcińskiej,
Radnej Gminy Jeziora Wielkie Pani Annie Winieckiej z Wójcina,
Pani Kindze Chudy z Wójcina,
Panu Mariuszowi Kosmalskiemu.
14 grudnia uczniowie klas IV - VI odwiedzili Toruń. Swoją wycieczkę zaczęliśmy od trzygodzinnych zajęć w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Tam z przewodnikiem zawitalismy na kilka ciekawych wystaw i zajęć. Obejrzelismy wystawę matematyczną, fizyczną, optyczną, biologiczną, wodę, pszczołę, wystawę praktyczną i pomiarową, a także wnętrze rakiety w kosmosie. Wysłuchaliśmy ciekawostek na temat eksponatów, a później sami mogliśmy ich dotknąć i wpróbować, wiele rzeczy nas zakoczyło, wiele rozbwiło. Poza sferą edukacyjną nie zabrakło rozrywki w formie konkursu na najbardziej kreatywną budowlę, wyścig aut, czy inne równie nietypowe zajęcia i eksponaty choćby związane ze światłem, środkiem ciężkości i wiele, wiele innych. Po takich wrażeniach przejechaliśmy do Żywego Muzeum Piernika, aby uczestniczyć w żywej lekcji pieczenia pierników z pomocą aktorów - kucharzy. W formie przedstwienia pokazano nam przepis i sposób robienia ciastek. Każdy z nas mógł ukazać swoje kuchenne umijętności i upiec piernika, kórego otrzymywał do domu. Po zajęciach uczniom wręczono Dyplomy Czeladnika. W muzeum wysłuchaliśmy wykładu na temat maszyn i wyrobu pierników na dużą skalę, poznaliśmy historię Torunia i piernika trouńskiego, nacieszyliśmy oczy pięknymi zdobieniami pierników. Udało nam się obejrzeć pomnik Kopernika, Ratusz i słynne zabytki Torunia w zimowo - świątecznej scenerii. Organizatorami wyjazdu były panie Karolina Kierzkowska i Natalia Ossowska, które sprawowały opiekę podczas wycieczki razem z paniami: Dominiką Płotkowiak i Elżbietą Mochańską.
5 XII 2018 odbył się etap szkolny Powiatowego Konkursu Matematycznego dla klas IV - VI.
W zmaganiach wzięło udział 7 uczniów klasy IV - Hanna Andrzejczak, Fabian Jabłoński, Marcel Koch, Oleksandra Kosmalska, Wiktoria Stachowiak, Bartosz Szyszka i Dominik Toda, 12 uczniów klas V - Sergiusz Banasik, Filip Gościak, Kacper Hejman, Dominik Korzycki, Filip Michalak, Anna Nalazek, Michał Podhorodeki, Wojciech Politowski, Kinga Szydłowska, Zofia Szymczak, Natalia Wojtasik i Filip Wysocki (S) oraz 4 uczniów klasy VI - Oliwia Andruszczak, Patrycja Kozłowska, Jakub Winiecki i Hanna Wróblewska.
Uczniowie w swoich kategoriach wiekowych rozwiązywali po 5 zadań, mogli za nie zdobyć 30 punktów. Do etapu gminnego kwalifikowano osoby, które przekroczyły próg 18 punktów.
Podium:
Klasa IV
1. Wiktoria Stachowiak
2. Oleksandra Kosmalska
3. Marcel Koch
Klasa V:
1. Filip Gościak
2. Natalia Wojtasik i Dominik Korzycki
3. Kinga Szydłowska
Klasa VI:
1. Patrycja Kozłowska
2. Hanna Wróblewska
3. Oliwia Andruszczak
W etapie gimnnym 14 lutego reprezentować nas będą: Wiktoria Stachowiak, Oleksandra Kosmalska, Filip Gościak, Natalia Wojtasik, Dominik Korzycki, Patrycja Kozłowska i Hanna Wróblewska. Powodzenia!
Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele matematyki: p. Wiesława Maciejewska (klasy V) i p. Karolina Kierzkowska (klasy IV i VI.)
Od 26 listopada w naszej szkole trwała akcja "Góra grosza". Główny patronat nad zbiórką sprawują Poczta Polska i Towarzystwo Nasz Dom. Drobniaki wrzucane do puszki wspomagają pomoc społeczną w Polsce. Dzięki tym pieniążkom zakupowane są sprzęty, meble i doposażenie małych domów dla dzieci. Mały pieniądz, a wielkie wsparcie. Dzięki ofiarności drugiego człowieka można zrobić tak wiele dla potrzebujących. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom i rodzicom za włączenie się do tej akcji. Dziś przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zliczyli zebrane monety. Kwota, którą przekażemy potrzebującym dzieciom to 530 złotych 16 groszy. W naszej szkole akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski z opiekunem.
Od 19 listopada do 14 grudnia 2018 roku w naszej szkole trwała akcja pn. "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, opiekunom oraz wszystkim, którzy włączyli się w zbieranie eletrośmieci. Do oddania organizatorom mamy bardzo dużą ilość baterii, telefonów, akumulatorów, sprzędtu rtv, agd, przedmioty małe i duże. Akcja przerosła nasze oczkiwania. Odbiór sprzętu nastąpi jeszcze przed Świętami. Dzieci zostały nagrodzone pozytywnymi uwagami, a szkoła czeka na rekompensatę w formie bonów na sprzęt sportowy i artykuły papiernicze. Zbiórką zajmował się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Karoliną Kierzkowską. Dziękujemy!!!
Społeczność szkolna już czwarty raz włączyła się w akcję charytatywną „Świąteczna Paczka” . W kilku kartonach znalazły się produkty spożywcze, słodycze, artykuły chemiczne. Wielu bezimiennych ofiarodawców chętnie przynosiło różne produkty by sprawić radość innym. Należy się cieszyć, że są wśród nas osoby o dobrym sercu.
Na rzecz potrzebujących rodzin zebrane artykuły przekaże Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeziorach Wielkich.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów.
|
|
|
O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kościelnych prezes IPN dr Jarosław Szarek.
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.
Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób, poprzez: zapalenie światła wolności w oknach domów wieczorem, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 37 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie kl. 8 pod kierunkiem p. Pawła Politowskiego wykonali gazetkę okolicznościową na holu szkoły.
Źródło: www.pamięci.pl
Portal Edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej
8 grudnia 2017 o godzinie 9:00 odbył się na sali gimnastycznej VII Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego. Celem imprezy była popularyzacja sportu i propagowanie rodzinnego spędzania czasu wolnego. W turnieju uczestniczyło 10 par składających się z uczniów szkoły, rodziców, członków rodziny. Sędziowanie objął pan Gerard Ziółkowski. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale, a pozostali dyplomy.
I miejsce zajął Brajan Skowroński z tatą Michałem Skowrońskim
II miejsce zajął Kamil Masłowski z mamą Anną Masłowską
III miejsce zajął Łukasz Frąckowiak z bratem Jakubem
Organizatorami konkursu byli: dyrektor P. Politowski oraz nauczyciele: G. Ziółkowski, A. Ossowska i N. Ossowska.
W dniu 6 grudnia przypadają imieniny Mikołaja, a w naszej tradycji to dzień obdarowywania dzieci prezentami. Dzień ten nazywamy mikołajkami. Dzięki wsparciu rady rodziców w każdej klasie był Mikołaj z upomInkiem. Dzieci były zachwycone jego odwiedzinami. Kazde dziecko otrzymało słodycze. Najhojniejszy był Mikołaj dla przedszkolaków.
Dnia 29 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym koncercie muzycznym. W koncercie wystąpili znakomici muzycy z Łodzi: Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Basiński. Łódzki Duet Akordeonowy rozpoczął koncerty w 1981 roku i do dziś występują na terenie całego kraju i niekiedy za granicą. Obaj panowie grają na akordeonach. Pan Kazimierz ciekawie prowadził koncert: rozmawiał z w uczniami, zapraszał ich na scenę, gdzie mogli zagrać jakąś melodię np. znany przebój Sławomira pt. „Miłość w Zakopanem” /Wojtek/ czy melodię do zabawy „Mam chusteczkę haftowaną” /Dominik/. Oczywiście przy pomocy pana Zbigniewa, nieźle im to wyszło. W wykonaniu duetu usłyszeliśmy przede wszystkim utwory klasyczne np. W. A. Mozarta – Marsz turecki, A. Chaczaturiana – Taniec z szablami, B. Volmer – Pociąg, S. Moniuszki – Prząśniczka oraz melodie polskich tańców narodowych. Chętni uczniowie mogli też zatańczyć do piosenki "Kaczuchy". Koncert dostarczył wiele wrażeń artystycznych i wzbudził zadowolenie uczestników oraz był ciekawą lekcją muzyki na żywo.
W dniu 27 listopada gościliśmy w naszej szkolę panią Marzennę Giantsos, kierownika schroniska dla zwierząt w Koninie. Pani Marzenna opowiedziała jak należy postępować i właściwie opiekować się zwierzętami oraz jak można pomóc psom i kotom mieszkającym w schronisku. Jako psi psycholog udzieliła wyczerpującego wywiadu na temat „psiego języka”.
Celem spotkania było kształtowanie właściwej postawy wobec zwierząt oraz odpowiedzialności związanej z ich posiadaniem.
W podziękowaniu uczniowie naszej szkoły przekazali na rzecz schroniska karmę dla psów i kotów, która była zbierana w naszej szkole.
22 listopada 2018 r. w czwartek odbędzie się dyskoteka andrzejkowa:
klasy I - III od godz. 16.30 do 17:45
klasy IV - VIII od godz. 17.45 do 19;00
Zaprasza
Samorząd Uczniowski
13 listopada 2018 r. uczniowie klas 6, 7 i 8 odwiedzili podziemia Kopalni Soli „Kłodawa”. W wycieczce wzięło udział 40 uczniów, organizatorem wyjazdu była Pani Joanna Leśniewska – Kowalska. Opiekę podczas wyjazdu pełniły panie Karolina Kierzkowska, Dominika Płotkowiak i Elżbieta Mochańska. Młodzież przemaszerowała Podziemną Kłodawską Trasą Turystyczną. Po solnicy oprowadzał nas przewodnik Andrzej, zjechaliśmy 600 m po ziemię z prędkością 6 m/s, aby obejrzeć piękne skały solne w kolorze różowym i białym. Wysłuchaliśmy Legendy o świętej Kindze – opiekunce górników soli. Poznaliśmy wnętrze kopalni, pracę górników, ucieszyliśmy oczy pięknymi solnymi widokami, rzeźbami solnymi. Przewodnik Andrzej przedstawił procedurę wydobywania i przetwarzania soli, oraz jej wartość spożywczą, przemysłową i leczniczą. Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatuje wydobycie na 600, 750, a nawet już 810 metrach pod powierzchnią ziemi. Produkowana jest tutaj naturalna sól kamienna o barwie białej i unikalnej barwie różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj, ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Obejrzeliśmy wyeksploatowane komory solne sięgające nawet 15 m. Zobaczyliśmy maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym, mogliśmy dotknąć i zabrać kawałki soli kamiennej w kolorze różowym. Wyjazd był ciekawą przygodą.
Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej nasza szkoła włączyła się w akcję
"Rekord dla Niepodległej".
Akcja polegała na wspólnym zaśpiewaniu czterech zwrotek hymnu narodowego w dniu 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hymn zaśpiewała cała społeczność szkolna.
W dniu 11 listopada 2018r. obchodziliśmy 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku, że była to niedziela w Wójcinie uroczystość odbyła się w Kościele. Proboszcz parafii ks. Stefan Łątka zaprosił przedstawicieli: Gminy, Radnych, Szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia „Malwa”, Straży Pożarnej i wszystkich Parafian na Mszę Św. na godz. 11.00, którą sprawował w intencji Ojczyzny. Na początku uczniowie naszej szkoły /Filip Gościak, Wojciech Politowski, Kacper Dokładny, Monika Szyszka i Amelia Koch/ wygłosili wiersze o Ojczyźnie. Uczniowie przygotowali się pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Olejniczak i Aleksandry Maciejewskiej. Po zakończeniu liturgii Mszy Św. o godz. 12.00, tak jak w całej Polsce, wszyscy obecni w kościele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu. Po wyjściu z kościoła wiele osób udało się na cmentarz uczcić pamięć poległych w walce o wolność Ojczyzny.
W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę /9.11.2018r./ druhny i druhowie z 39 Drużyny Harcerskiej udali się na patrol ulicami Wójcina, by poznać dzieje sprzed 100 lat i pójść na cmentarz złożyć hołd poległym w walce o wolność. Dh. Amelia Drzazgowska , dh Paweł Korzycki i dh. Zofia Szymczak przeprowadzili zadania w wyznaczonych punktach patrolowych. Zadania dotyczyły postaci powstańców wielkopolskich, ks. proboszcza Feliksa Skrzypińskiego i placówki niemieckiego grenzschutzu w Wójcinie. Po zrealizowaniu zadań grupa patrolowa udała się na cmentarz, aby zaopiekować się grobami tych, którzy walczyli i polegli w czasie I wojny światowej, walczyli w powstaniu wielkopolskim. Porządkowali także grób przywódcy wójcińskich powstańców porucznika Włodzimierza Skrzydlewskiego. Pozostali uczestnicy patrolu to: dh. Kornelia Jabłońska, dh. Jakub Kornacki, dh. Martyna leszczynska, dh. Roksana Komasińska, dh. Anna Nalazek, dh. Oskar Plaskiewicz, dh. Dominik Korzycki, dh. Dariusz Sobyrayski.