Uczniowie klas IV – VIII w miesiącu październiku mieli możliwość zaprojektować i przedstawić graficznie logo naszej szkoły a tym samym wziąć udział w konkursie plastycznym na „LOGO SP W WÓJCINIE”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zabrali się do pracy. Pojawiały się wciąż nowe, ciekawe pomysły.
Wraz z upływem terminu, do nauczyciela plastyki, dostarczono 20 prac, które spełniały kryteria określone w regulaminie.
W dniu 13.11.2019r. Komisja Konkursowa w składzie:
Przy ocenie projektów komisja kierowała się następującymi kryteriami:
1) zgodność projektu z danymi naszej szkoły,
2) oryginalność znaku, łatwość zapamiętania,
3) czytelność i funkcjonalność projektu,
4) estetyka wykonania projektu.
Decyzją Komisji Konkursowej przyznano I miejsce projektowi Łukasza Kowalskiego, ucznia kl. VII oraz wyróżniono projekt Dominika Tody, ucznia klasy V.
Projekt Łukasza będzie reprezentował naszą szkołę. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się na apelu w dniu 18.11.2019r.
Dziękuję bardzo za zaangażowanie uczniów, którzy wykazali się dużą pomysłowością oraz za pomoc wszystkim rodzicom.
Łukaszowi serdecznie gratuluję.
Wojtasik Agnieszka
ZAPRPOSZENIE
W dniu 31 grudnia 2019 roku o godz.10.00 pod pomnikiem poległych w I wojnie światowej i powstaniu wielkoplskim odbędzie się uroczystość uczczenia pamięci bohaterów tamtych wydarzeń.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, mieszkańców, przedstawicieli instytucji i organizacji terenowych.
ODDAJMY CZEŚĆ BOHATEROM!
Dyrektor i Rada Pedagogiczna
W zeszły piątek uczniowie z klas V-VI wybrali się do Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie, gdzie czekało na nich ponad 50 różnych makiet i dioram o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Wyjątkowość parku tkwi przede wszystkim w tym, że przedstawiane są wydarzenia, a nie tylko budowle. Niektóre makiety były interaktywne. Makiety przedstawiały sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski i świata. Wybraliśmy się na pełen wrażeń film w kinie 6D. Mnóstwo radości sprawiły nam warsztaty z drukarką 3D.
Po raz piąty przyłączamy się do akcji „Świąteczna paczka” trwającej od 1 do 9 grudnia 2019 roku. Zainteresowanych pomocą charytatywną prosimy o przynoszenie trwałych produktów żywnościowych do naszej szkoły.
Każdy z nas może pomoc!!!
Organizator akcji:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Jeziorach Wielkich
Akcja ma na celu pomoc naszym rodakom mieszkająym na Kresach Wschodnich. Często są to osoby, które kiedyś narażały swoje życie za naszą Ojczyznę, a dziś przyszło im żyć w biedzie i zapomnieniu. stowarzyszenie Odra - Niemen, które jest pomysłodawcą i głównym organiztorem akcji, postanowiło wyjść temu naprzeciw. Chcemy w tym szczególnym czasie jakim są Święta Bożego Narodzenia, pokazać, że pomimo dzielących nas kilometrów i granicy, pamiętmy.
Akcja trwa od 4. 11.2019r. do 03.01.2020 r.
Zbieramy żywność długoterminową, znicze (białe i czerwone) oraz jak co roku kartki z życzerniami świątecznymi (najlepiej własnoręcznie zrobione przez dzieci, koniecznie WYPISANE i podpisane)
Żywność zbieramy do pojemnika wystawionego obok sekretariatu.
Czytaj więcej na stronie https://rodacybohaterom.pl/
https://rodacybohaterom.pl/o-akcji/
spis artykułów: Rodacy_Bohaterom_-_Lista_artykulow_do_paczki.pdf
Dnia 11 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich odbył się turniej rozrywkowy „MIXTURA”. Naszą szkołę w kategorii klas VI – VIII reprezentowała uczennica klasy VIb – Karina Lewandowska, która zajęła II miejsce. Gratulacje!!!
Wyniki:
Kategoria III - kl. VI-VIII
I miejsce - Celina Czyściecka
II miejsce - Karina Lewandowska
III miejsce - Wojciech Czyściecki
14 listopada 2019 roku gościliśmy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Artyści zaprezentowali nam utwory muzyczne pod hasłem muzyki patriotycznej z okazji obchodzonego Święta Niepodległości. Na początek wysłuchaliśmy utworów Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Mieliśmy okazję utrwalić znajomość polskich tańców narodowych: mazura, oberka, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę legionową pt. „Przybyli ułani”. W dalszej opowieści muzycznej zabrzmiały utwory filmowe (piosenka z filmu „Noce i dni”), bajkowe, współczesne. Na zakończenie wraz z artystami zaśpiewaliśmy piosenkę Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy”.
Dziękujemy za wspaniałą ucztę muzyczną.
Dnia 10 listopada 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Wójcinie odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Uczniowie klas II i III przygotowali program artystyczny. Były piękne życzenia, piosenki, skecze i tańce.
Oddziały przedszkolne i klasy I – III przystąpiły do akcji edukacyjnej pn. #”Dzieci uczą rodziców”.
Cele akcji :
W ramach akcji każdego miesiąca będą przeprowadzane zajęcia związane z bezpieczeństwem, ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Zdjęcia z przeprowadzonych zajęć można będzie zobaczyć w naszej galerii. Zapraszamy!
Dnia 27 listopada 2019 r. /środa/ zapraszamy uczniów na dyskotekę andrzejkową.
Klasy I - III w godz. 16.00 - 18.00, klasy IV - VIII 16.00 - 19.00. Podczas dyskoteki będzie można skorzystać z wróżb andrzejkowych przygotowanych przez harcerzy.
Dnia 19 listopada 2019 r. o godz. 17.00 odbędzie się zebranie rodziców dzieci z przedszkola i uczniów klas I - VIII. W godz. 16.30 - 18.00 można będzie skorzystać z porady pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej z Mogilna. Zapraszamy.
Dnia 8 listopada 2019 r. obchodziliśmy w szkole Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie przyszli w odświętnych strojach, z przypiętymi kotylionami, a młodsi również z chorągiewkami. O godz. 11.11 odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu rozpoczął się uroczysty apel. Uczniowie klas V- VIII przedstawili program okolicznościowy. Pierwsza część miała charakter poetycko – muzyczny, a druga to przedstawienie teatralne pt. „Triumf wolności”. W programie wystąpili: Hubert Kawczyński, Dawid Rojewski, Julia Śmiłowska, Anna Nalazek, Roksana Komasińska, Oleksandra Kosmalska, Zofia Gierba, Karolina Kozłowska, Kinga Szydłowska, Wojciech Politowski, Kacper Dokładny oraz Hanna Wróblewska, Ewa Sutor, Filip Wysocki (K), Patrycja Kozłowska, Oliwia Andruszczak, Martyna Szymczak, Natalia Wojtasik, Kinga Rojewska, Filip Wysocki (S), Dominik Korzycki. Uczniów do występu przygotowały: Dorota Olejniczak i Joanna Leśniewska – Kowalska.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu". W dniu 8 listopada 2019 r. o godz. 11.11, przed uroczystym apelem z okazji Narodowego Świąta Niepodległości cała szkoła i przedszkole odśpiewały cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".
"Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Do udziału w akcji zostały zaproszone wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w Polsce oraz polskie szkoły za granicą.
– Odśpiewanie w szkołach hymnu narodowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa – powiedział minister Dariusz Piontkowski. – Wiem, że tym najmłodszym to jeszcze niewiele mówi, dla nich jest to coś oczywistego, ale starsi pamiętają, że nie zawsze tak było. Nie zawsze Polska była niepodległa – dodał szef MEN Dariusz Piątkowski..
Minister edukacji podkreślał, że Narodowe Święto Niepodległości ma radosny charakter i w ten sposób powinno być celebrowane. Wskazywał, że wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie".
W ramach udziału w konkursie ,,SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW” w piątek 8 listopada uczniowie klasy II wspólnie czytali książki o tematyce ekologicznej oraz te ofiarowane przez rodziców jako nagrody za udział w projekcie. W tym dniu również wykonali Magiczne Drzewo Słodziaków z przyniesionych materiałów.
Dnia 25 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka.
Dnia 7 listopada 2019r. od 8.00 w naszej szkole odbędą się badania stomatologiczne dla wszystkich dzieci organizowane przez dentystę ze Strzelna ul. Gimnazjalna. Aby zostać objętym opieką stomatologiczną, rodzice muszą podpisać zgodę, którą dzieci otrzymały w szkole.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do udziału w akcji "Szkoła pamięta".
Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta”
"Zachęcamy do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.:
• uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;
• odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
• zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
• posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
• odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
• wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
• zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;
• zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;
• zorganizować wycieczkę patriotyczną. Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji.
Zachęcamy do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych.
Przedszkola, szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii. "
Więcej na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta
18 października 2019r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Dwudziestu sześciu uczniów zaprezentowało się w programie słowno-muzycznym recytując wiersze i śpiewając piosenki o tematyce uczniowskiej i szkolnej. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez Pana Dyrektora-Pawła Politowskiego na uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie. Uroczystemu wydarzeniu towarzyszyli dumni ze swoich pociech rodzice, wychowawczyni- Renata Podhorodecka oraz samorząd szkolny wraz z pocztem sztandarowym.
Uczniowie kl. I: Andruszczak Maciej, Andrzejczak Henryk, Andrzejczak Maria, Drzazgowska Kaja, Erdmann Nikodem, Tadeusz, Grabarczyk Antoni, Goodman Samantha, Monika, Hejman Julia, Jabłoński Igor, Jędrzejczak Wiktor, Kościelska Nadia, Kościelska Sandra, Kunicka Samanta, Kurczewski Błażej, Leszczyński Sebastian, Matczak Dorota, Nadzieja Kacper, Nowicki Marcel, Rojewska Aleksandra, Sadowski Oskar, Sikorski Aleksander, Stachowiak Patrycja, Staśkowiak Lena, Waszak Dominika, Waszak Weronika, Wysocka Eliza.
Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "BOHATER-ON - włącz historię" . Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego "bohater" oraz angielskiego ON, czyli "włącz". kampania ma na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego 1944 roku. Najpierw uczniowie uczestniczyli w lekcji dotyczącej przyczyn, przebiegu i skutków powstania, później wysłuchali pieśni i piosenek powstańczych oraz zapoznali się z wybranymi życiorysami bohaterów tamtych wydarzeń. Na koniec uczestnicy wykonali gazetkę na korytarzu szkolnym.
W dniu 15 października 2019 r. 39 Drużyna Harcerska z Wójcina zorganizowała uroczystość znakowania tablicami miejsc pamięci Powstania Wielopolskiego. Miejsca te, to groby powstańców wielkopolskich poległych w czasie walk powstańczych w roku 1919. Oprócz harcerzy w uroczystościach brali udział zaproszeni goście: wójt gminy Jeziora Wielkie – Dariusz Ciesielczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wójcinie – Paweł Politowski, przedstawiciele Komendy Hufca ZHP w Mogilnie z komendantką hm. Barbarą Bultrowicz, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w Wójcinie z przewodniczącą – Teresą Różalską, przewodnicząca Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet „Malwa” – Emilia Różańska, radni: Aneta Barczak, Halina Płachcińska, Jolanta Toda, Wanda Krzesińska, opiekun MPN – Zygfryd Kubata oraz zainteresowani mieszkańcy gminy oraz uczniowie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.30 na cmentarzu w Wójcinie. Uroczystość prowadziła drużynowa phm. Dorota Olejniczak, która powitała zebranych i zapoznała z przebiegiem uroczystości. Podkreśliła, że 39 Drużyna Harcerska z Wójcina podjęła inicjatywę wojewody kujawsko – pomorskiego w ramach projektu „Niepodległa” pn. „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” oraz propozycję Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej zdobycia Odznaki Opiekuna Miejsc Pamięci. Zadaniem harcerzy było odnalezienie miejsc pochówku powstańców, sporządzenie dokumentacji, zadbanie o te miejsca. Finałem Akcji jest umieszczenie, za zgodą administratorów posesji, jednolitych tabliczek informacyjnych oraz wysłanie dokumentacji „PO” z którym zapozna się wojewoda. Uroczyste podsumowanie i nagrodzenie uczestników nastąpi 27 grudnia w rocznicę wybuchu powstania. Podczas uroczystości oznakowano parkany i groby powstańców: w Wójcinie – Michała Wojdyńskiego, w Siedlimowie – mogiłę zbiorową, w Kościeszkach – mogiłę Wojciecha Kowalskiego. Na każdym cmentarzu w intencji poległych modlitwę prowadzili proboszczowie – administratorzy cmentarzy: ks. Stefan Łątka, ks. Jacek Pawlak i ks. Przemysław Warchał. Harcerki: Anna Nalazek, Martyna Leszczyńska i Zofia Szymczak przekazały zebranym informacje o poległych powstańcach. Zgodnie z intencją wojewody po zawieszeniu tabliczek harcerze sporządzili dokumentację fotograficzną i wraz z uczestnikami uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na zakończenie uczestnicy spotkali się w stołówce szkolnej na poczęstunku. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę okolicznościową przygotowaną przez drużynową oraz wystawę na holu z okazji 130. lecia powstania szkoły w Wójcinie przygotowaną z eksponatów przywiezionych przez dyrektora szkoły z Izby Pamięci i Tradycji z Kuśnierza. Drużyna dziękuje Panu Dyrektorowi za pomoc w zorganizowaniu dowozu i udostępnienie stołówki szkolnej, a za przygotowanie poczęstunku i wystroju stołówki paniom: Marii Palmowskiej, Elżbiecie Mochańskiej i Małgorzacie Cymerman.