Dnia 20 maja klas 8a i 8b udała się do teatru im. Aleksandra Fredry do Gniezna, by obejrzeć spektakl pt. ,,Mały Książę". Widzowie mieli szansę odbyć podróż w ciekawy wizualnie świat, pełen pułapek, zagadek i szyfrów do odgadnięcia, w baśń jak z dziecięcych snów. Piękna scenografia, wspaniała muzyka i gra aktorska pozwoliły sie przenieść w piękny, choć trochę zwariowany świat i zrozumieć, że przesłanie tej powiastki filozoficznej jest ponadczasowe i uniwersalne. Wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń.
NOC BIBLIOTEK
Dnia 13 maja Biblioteka Szkolna zorganizowała Noc Bibliotek. W wydarzeniu wzięło udział 21 uczniów z klas II-VII.
Na uczestników czekały różnorodne zabawy czytelnicze, krzyżówki, zgadywanki, szyfry, wykreślanki w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową. Poszczególne drużyny w atmosferze zabawy mierzyły się z zadaniami. Można było wykazać się znajomością różnorodnych utworów-od baśni po lektury szkolne. Przysługiwało jedno ,,koło ratunkowe” w postaci pytania do dorosłego, a byli nimi pan dyrektor Paweł Politowski, Pani Halina Kowalska-bibliotekarz gminny i Angelika Ciesielczyk-praktykantka w naszej szkole.
W drugiej części wieczoru uczestnicy zmierzyli się z zadaniem w formie Escape Roomu. Zabawa polegała na rozwiązywaniu zagadek różnego typu (logicznych, słownych, „książkowych” itp.).W pomieszczeniach panowała nastrojowa ciemność, a do rozwiązywania zadań przydawały się latarki. Po odgadnięciu hasła-klucza uzyskiwało się dostęp do sejfu, w którym czekały na drużyny atrakcyjne nagrody.
Wieczór był pełen emocji i niezapomnianych wrażeń!
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kotyliony z logo Nocy Bibliotek.
Dnia 5 maj 2022r. grupa 35 uczniów z klas: 8a, 8b, 6 i 4 pojechała na wycieczkę do parku trampolin „Jump Now!” do Gniezna. Dwie godziny spędzone w parku były czasem intensywnych ćwiczeń na arenie głównej oraz na bocznych np. gra w koszykówkę, wspinaczka po ściance, walki gladiatorów czy ćwiczenia akrobatyczne. Po aktywnej zabawie wycieczka udała się na posiłek do McDonald's
4 maja 2022r. w ramach programu „Poznaj Polskę” śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę ,, Poznajemy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Park Etnograficzny oraz Katedrę w Gnieźnie. Po dotarciu do Ostrowa Lednickiego uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa uczestniczyła w warsztatach z animatorem ,,Średniowieczny kosz tajemnic". Druga grupa z przewodnikiem udała się promem na wyspę gdzie mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Po godzinie grupy zamieniły się rolami. Po zwiedzeniu Lednicy uczestnicy dotarli do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego gdzie mogli zobaczyć rekonstrukcję wsi, dworu i folwarku. Uczniowie poznali wyposażenie domostw, dekoracje i narzędzia oraz historię rekonstrukcji kościoła. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach terenowych ,, Tradycyjne zabawki, gry i zabawy". Po godzinie 13.00 grupa przejechała do Gniezna gdzie po pysznym obiedzie udała się wraz z panią przewodnik na zwiedzanie Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskich. Pełni wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi uczniowie bezpiecznie wrócili do domów.
Natalia Wojtasik uczennica klasy 8b zdobyła III miejsce w konkursie organizowanym przez Zespół – Szkół Weterynaryjno – Przyrodniczych w Kobylnikach. Praca konkursowa polegała na przeprowadzenie doświadczenia, udokumentowania go oraz wyciagnięcia wniosków. Wręczenie nagród odbyło się 28.04.2022r. Gratulujemy!!!
W dniu 28 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie odbył się Powiatowy Konkurs historyczny pn. „Polskie Państwo Podziemne – 80. rocznica powstania Armii Krajowej”. Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa w Wójcinie i Gminna Izba Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu. Patronat nad konkursem objęli Instytut Pamięci Narodowej i Starosta Powiatu Mogileńskiego. Autorem konkursu był p. Paweł Politowski, dyrektor i nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Wójcinie i zarazem kustosz Gminnej Izby Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu. W konkursie wzięło udział 18 uczniów ze szkól podstawowych z terenu powiatu mogileńskiego. Uczestników wcześniej wyłoniono w etapie szkolnym. Do udziału w etapie powiatowym zgłosiły szkoły: SP w Jeziorach Wielkich, SP 2 Mogilno, SP 1 Mogilno, SP Markowice, SP Kwieciszewo, NSP Parlin, ZSP „Michelson” Strzelno, ZSP nr 2 Strzelno, SP Wójcin. Podczas konkursu dokonano otwarcia wystawy „Polskie Państwo podziemnie”. Pytania konkursowe przygotował członek Polskiego Towarzystwa Historycznego z Radziejowa.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Wojciech Politowski – SP Wójcin
II miejsce – Dominik Sośnicki – SP 3 Mogilno
III miejsce – Jakub Wiśniewski – SP3 Mogilno
IV miejsce – Oleksandra Kosmalska – SP Wójcin
V miejsce – Bartosz Zaćmiński – SP Markowice
VI miejsce – Maja Skrzypczak – ZSP nr 1 Strzelno
W dniu 25 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Matematycznym. do etapu gminnego zakwalifikowały się:
Marcelina Leszczyńska - kl. 5
Wiktoria Stachowiak - kl. 7
Nicola Boniec - kl. 7
Oleksandra Kosmalska - kl. 7
Gratilujemy i życzymy kolejnych sukcesów matematycznych.
„Zielona Ziemia” - to wyjątkowa lekcja ekologii, która odbyła się w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III w dniach od 22 – 30 kwietnia w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców" przygotowana z okazji Dnia Ziemi. Podczas tej lekcji dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady oraz poznały znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka. Celem lekcji było ukazanie dzieciom istoty działań proekologicznych. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, samodzielnie wykonywały karty pracy, z dużym zainteresowaniem poznawały i utrwalały podstawowe i najważniejsze zasady z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
WYCIECZKA KLAS 1-3 do Poznania w ramach programu „Poznaj Polskę” śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego odbyła się 22 kwietnia 2022 roku. Uczestnicy wyruszyli o godzinie 7:00 do Poznania. Od godziny 9:00 do 11:45 – uczniowie poznawali historię Poznania poprzez animowane zwiedzanie, występując w roli pomocników detektywa, rozwiązując zagadki poprzez realizację programu wycieczki szkolnej pt.: „Detektywi Historii” (w ramach programu uczniowie zobaczyli najważniejsze zabytki Poznania od Ostrowa Tumskiego po Stary Rynek ). W ramach realizowanego animacyjnego programu uczniowie zobaczyli dwa miejsca z listy punktów programu „Poznaj Polskę” - Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Poznań - historyczny zespół miasta. O godzinie 12:00 oglądali poznańskie koziołki. Od godziny. 12:30 – grupa uczestniczyła w warsztatowym pokazie rogalowym w Muzeum Rogala Marcińskiego, od około 13:30 uczniowie mieli czas na spacer po Starym Rynku i zakup pamiątek. Około 14:15 udali się w drogę powrotną. Po drodze około 14:45 wszyscy zjedli posiłek we własnym zakresie w MacDonald’s w Swarzędzu. Następnie szczęśliwi, pełni wrażeń, zadowoleni bezpiecznie wrócili do domu.
Sprzątamy Dla Polski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Akcja sprzątania odbyła się 22 kwietnia (piątek) w setkach miejscowości w całej Polsce.
Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z atrakcyjnych form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.
Nasi uczniowie chętnie włączyli się w akcję.
Powiatowy Konkurs Gwary Kujawskiej i Poznańskiej Godejma, nie tylko po naszymu.
31 marca w Domu Kultury w Strzelnie odbył się I Powiatowy Konkurs Gwary Kujawskiej i Poznańskiej Godejma, nie tylko po naszymu. W konkursie recytatorskim naszą szkołę prezentowało 5 uczniów: Maja Czaplicka i Aleksandra Zawadzka z klasy V, Amelia Zachwieja z klasy VIIIa oraz Wojciech Politowski i Kinga Szydłowska z klasy VIIIb.
Występy recytatorów oceniało jury w składzie: Zofia Nowak-Paczkowska (przewodnicząca), Dorota Czarnecka, Maria Basińska, Marian Przybylski, które przyznało następujące miejsca:
III miejsce: Wojciech Politowski SP w Wójcinie za fragment prozy,, Dej, ci pomogę” Marka Szymańskiego.
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Zawadzka , Amelia Zachwieja i Kinga Szydłowska.
Gratulujemy wspaniałych występów!
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji harcerze co roku podejmją akcje mające na celu działania na rzecz przyrody poprzez kształtowanie proekologicznych postaw. Podejmowane działania mają także zwiększać świadomość poprzez uwrażliwianie na otaczający świat, szczególnie w naszych małych, lokalnych społecznościach. Już na początku kwietnia (2.04) harcerze 39 DH z Wójcina wraz z całym Hufcem sadzili las na terenie Nadleśnictwa Miradz. Jednak na tej akcji nie poprzestali. Ze szkółki leśnej otrzymali około 70 drzewek jarzębiny i jodły pospolitej. Kilka posadzili na terenie przyszkolnym, a pozostałe zostały rozprowadzone wśród harcerzy i pracowników szkoły. W dalszych planach jest pozyskanie kolejnych kilkudziesięciu młodych drzewek i rozprowadzenie ich wśród mieszkańców Wójcina i okolic. Za kilka lat będziemy mogli podziwiać czerwone owoce dorosłych jarzębin.
WYNIKI:
IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (klasy 8)
DZIEWCZĘTA – VI MIEJSCE
CHŁOPCY – I MIEJSCE
IGRZYSKA DZIECI (klasy 7- 5)
CHŁOPCY – IV miejsce
Klasy 4
DZIEWCZĘTA – I miejsce
INDYWIDUALNIE
Dnia 7 kwietnia 2022r. klasy IV, V, VIIIa udały się na wycieczkę do Rzgowa niedaleko Łodzi na wycieczkę do parku rozrywki "Mandoria". Tematyzacja parku jest oparta o europejskie miasta handlowe z epoki renesansu. Stylizacja renesansowej Europy łączy się z nowoczesnością, a XVI- wieczne miasto handlowe zamienia się w park rozrywki.
Uczestnicy sami wybierali sobie zabawy i stawiali wyzwania wybierając różne zadania np. karuzela łańcuchowa, dwupoziomowa karuzela wenecka, olbrzymi okręt wirujący nad portem, łódki zdalnie sterowane, strzelnica z historycznymi karabinami, karuzela typu magiczne rowery, tratwa, karuzela z łódkami na wodzie, rodzinna zjeżdżalnia z sześcioma torami, rowerki wodne dla dzieci, przezabawna ruchoma ławka, zderzające się auta, ożywające kolorowanki, wspaniała karuzela w winnicy, gigantyczny lustrzany labirynt. Wielkość parku i ilość atrakcji była tak duża, że można by było tam spędzić cały dzień. Oczywiście nie zabrakło punków gastronomicznych i miejsca z pamiątkami. W wycieczce uczestniczyło 43 uczniów.
Dzieci i młodzież z naszej szkoły wzięły udział w akcji pomocy dla Ukrainy. Zbierano potrzebne dla nich produkty w czasie najazdu zbrojnego na ich państwo.
Rekolekcje wielkopostne w wyznaczonym terminie 11 - 13 kwietnia 2022 roku zostały odwołane. Uczniowie przychodzą do szkoły według planu.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - 11- 13 kwietnia 2022r.
AUTOBUS 1
Proszyska - 7.40
Przyjezierze - 7.50
Wysoki Most - 8.00
Gaj - 8.10
AUTOBUS 2
Kownaty – 7.30
Osiedle Wójcin – 7.40
Nowa Wieś – 7.50
Pomiany – 7.55
Kożuszkowo – 8.00
Wola Kożuszkowa – 8.05
Lenartowo – 8.10
Siedlimowo – 8.15
Wola Kożuszkowa II – 8.20
W dniu 2 kwietnia 2022r. (sobota) w leśnictwie Kurzebiela na terenie Nadleśnictwa Miradz harcerze sadzili las. W akcję włączyła się 39 Drużyna Harcerska działająca przy naszej szkole w składzie: Roksana Komosińska, Martyna Leszczyńska, nikola Paluszyńska, Nikola Maciejewska, Weronika Derenda, Zuzanna Szpulecka, Helena Szymczak, Eryk Kaszuba, Antoni Nadolski, Dorota Olejniczak. Inicjatorem akcji była Komenda Hufca ZHP w Mogilnie w porozumieniu z Nadleśnictwem Miradz. Koordynatorem ds. organizacyjnych był pracownik nadleśnictwa p. Radosław Roszak. Akcją kierowali leśnicy: p. Paweł Kaczorowski i p. Marcin Szymczak. W sadzeniu drzewek wzięło udział 100 harcerzy z terenu Hufca. Tak imponująca ilość przeszła oczekiwania organizatorów, a jednocześnie bardzo ucieszyła. Zauważamy, że wśród społeczeństwa wzrasta świadomość dbania o zielone płuca Ziemi.
Dzień pierwszego kwietnia upłynął w naszej szkole bardzo wesoło. Uczniowie wzięli udział w zabawie „Dzień bez plecaka”. Zabawa polegała na tym, że wszystkie potrzebne w tym dniu książki, zeszyty i przybory przyniesino do szkoły, pakując je do innych nosideł niż plecak szkolny. Uczniowie, a także pan dyrektor i niektórzy nauczyciele wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru. Aby przekonać się o tym, zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć.
Wyjazd do teatru „Baj Pomorski- 22 marca 2022r.
Spektakl „Księga Dżungli”
Klasyczne opowiadania ze zbioru ,,Księga Dżungli" R. Kiplinga ułożone zostały w wartką historię chłopca wychowanego w lesie przez wilki. W spektaklu krok po kroku przedzieramy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje, tajemnice i sekrety. Jak się okazało, reguły panujące w świecie zwierząt niewiele różnią się od tych, które tworzą ludzie...
Twórcy spektaklu przekazują widzowi informację, że wszyscy w środku jesteśmy trochę zwierzętami, odważnymi, tchórzliwymi, przebiegłymi, lub zupełnie pozbawionymi sprytu - w każdym siedzi dzikie zwierzę, trochę jak w klatce. Uwolnione... może zrobić dużo dobrego i dużo złego. Ale musimy wiedzieć jedno, że nikt nie ma prawa krzywdzić ani zabijać dla przyjemności. Ani zwierzę, ani człowiek. Takie jest prawo zwierząt, i takie jest prawo dżungli. Ludzie czasem o tym zapominają.
W spektatu uczestniczyli uczniowie klas: IV, V, VI i VII.