Orkiestra gra do końca świata i jeden dzień dłużej... Nasi wolontariusze też „grali” i jak co roku bardzo się angażowali, byli wytrwali i nastawieni pozytywnie, z uśmiechem na twarzy wyruszyli w teren zaopatrzeni w puszki, identyfikatory i czerwone serduszka. W tym roku spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi. Bardzo im dziękujemy za wsparcie w tych trudnych czasach. Kwota zebrana przez SP Wójcin w tym roku wynosi 24 944, 65 zł. Jest to kolejny rekord wolontariuszy z naszej szkoły. Rekordzistką całego sztabu jest uczennica naszej szkoły, Weronika Derenda, która do swojej puszki zebrała kwotę: 4 410,77zł. Sztab międzygminny Strzelna i Jezior Wielkich działający w Strzelnie przy ul. Gimnazjalnej 7 w tym roku zebrał kwotę: 106 633, 65 zł, to najwyższa suma z wszystkich sztabów na terenie powiatu mogileńskiego. Na ten wynik pracowało 144 wolontariuszy z 7 szkół, w tym dwóch z terenu gminy Jeziora Wielkie. Zebrane środki będą przeznaczone na wyposażenie szpitali w sprzęt do diagnostyki i leczenia zakażeń sepsą u dzieci i dorosłych.
Opiekun: Dorota Olejniczak
Ferie w naszej szkole trwają od 30 stycznia 2023 r. do 10 lutego 2023r.
Życzymy udanego wypoczynku, pięknej, białej zimy za oknem, aktywności w swoich ulubionych formach zajęć i zabaw.
29 stycznia 2023r. po raz 31 zagra orkiestra WOŚP pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gamy dla wszystkich - małych i dużych".
Z naszej szkoły kwestować będą:
Gabriela Chudy, Helena Szymczak, Oliwier Kruszyna, Kinga Palauszyńska, Nadia Kaszuba, Pola Ruszkiewicz, Zofia Siwińska, Gniewko Maciąg, Nikola Chudy, Magdalena Czaplicka, Wojciech Czaplicki, Weronika Derenda, Gabriela Dymarkowska, Antoni Kamelski, Marcelina Leszczyńska, Nikola Paluszyńska, Aleksandra Zawadzka, Jakub Lewandowski, Nikola Maciejewska, Dorota Olejniczak
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze inicjatywy i wspierają naszą placówkę. Szczególne podziękowania składamy:
Dnia 18 stycznia 2023 r. przyjechał do szkoły poznański teatr "Kulturka" z przedstawieniem noworocznym pt. "To nie kawał. to karnawał". W przedstawieniu uczestniczyli dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I- III. Spektakl opowiadał o początkach obchodzenia karnawału w Wenecji, strojach, zabawach i tańcach. Dzieci wraz z aktorami uczyli się tańców z różnych epok po współczesność. Zarówno dawniej, jak i współcześnie karnawał to czas wesołych zabaw i tańców.
Łokazało się, że …
W ramach kształtowania tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci oraz młodzieży w pierwszym półroczu na zajęciach koła języka polskiego w klasie piątej realizowane były elementy edukacji regionalnej. Uczniowie recytowali wiersze w gwarze kujawskiej i wielkopolskiej, przygotowali prezentacje na temat języka i zwyczajów regionalnych. Na koniec wszystkich działań odbyło się pieczenie rogali, jako lokalnego przysmaku. Miała oczywiście miejsce wspólna konsumpcja. Wszystkim smakowało!
W środę, 11 stycznia odbył się Przegląd piosenki angielskiej dla klas I-III. Cele konkursu były następujące:
- motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób,
- rozwijanie zainteresowań językiem angielskim,
- praca nad poprawną wymową,
- budzenie wiary we własne siły i talent.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Oliwier Kruszyna z kl. III
II miejsce - Maja Derenda z kl. III
III miejsce - Zofia Siwińska z kl. I
Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie klasy ósmej naszej szkoły w ramach wiedzy o społeczeństwie i lekcji wychowawczej wzięli udział w wycieczce programowej do Urzędu Gminy w Jeziorach Wielkich. Zapoznali się ze strukturą organizacyjną jednostki, poznali nazwiska osób pełniących najważniejsze funkcje. Pani Skarbnik, Jolanta Szydłowska, która była przewodnikiem podczas wycieczki, zapoznała ósmoklasistów ze strukturą budżetu gminnego. Spotkanie w urzędzie zakończyło się wspólnym zdjęciem z Wójtem Gminy Jeziora Wielkie, Panem Dariuszem Ciesielczykiem.
27 grudnia 2022 r. obchodzimy 104. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Walki o wyzwolenie Wielkopolski z niewoli niemieckiej rozpoczęły się w Poznaniu. Nastroje patriotyczne wzbudził przyjazd światowej sławy pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, który przyjechał pociągiem w dniu 26 grudnia 1918 roku i zatrzymał się w hotelu „Bazar”, po czym wygłosił płomienne przemówienie do mieszkańców miasta. Władze niemieckie w Poznaniu chciały utrudnić pobyt Paderewskiemu i pilnowały porządku w mieście. Trudno jednoznacznie stwierdzić kto oddał pierwsze wystrzały, ale Poznaniacy na drugi dzień (27.12.1918r.) chwycili za broń, a walki w kilka dni rozlały się na całą Wielkopolskę. W Wójcinie powstańcy w dniu 31 grudnia 1918 r. podjęli zwycięski atak na placówkę genzschutzu. Załoga posterunku poddała się bez walki. Powstańcy zabrali broń, którą częściowo wykorzystali w dalszych walkach powstańczych. Na cmentarzu w Wójcinie znajduje się zbiorowa mogiła poległych w walkach na frontach I wojny światowej. Na tablicy pamiątkowej umieszczono 33 nazwiska, tych, którzy nigdy z wojny nie powrócili. Na oddzielnej tabliczce widnieje nazwisko powstańca Michała Wojdyńskiego, który poległ w walkach powstańczych niedaleko Brzozy. Przywódcą oddziału powstańczego w Wójcinie był właściciel majątku ziemskiego w randze porucznika Włodzimierz Watta- Skrzydlewski. Jego grób także znajduje się w na cmentarzu w Wójcinie. W Siedlimowie natomiast pochowano trzech powstańców: Walentego Matczaka, Ludwika Borowskiego i Michała Szydłowskiego. Dzień 27 grudnia został ustanowiony (w roku 2021) Narodowym Dniem Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji delegacje szkoły, instytucji i organizacji działających w naszym środowisku spotkały się na cmentarzu, aby uczcić pamięć bohaterów. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele: Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej w Wójcinie - nauczycieli, Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców, ZHP, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia „Malwa”. Krótki rys historyczny wygłosił dyrektor szkoły p. Paweł Politowski. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Pamięć powstańców uczczono minutą ciszy.
Uczniowie w ramach szkolnej akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" zorganizowali świąteczną paczkę dla osób będących w potrzebie. Zebrane produkty żywnościowe przekazano do GOPS w Jeziorach Wielkich.
W piątek 16 grudnia 2022 roku zakończył się VI konkurs historyczny „Powstańcy Wielkopolscy Patronem Naszej Szkoły”. Ogółem do konkursu przystąpiło 12 uczestników z klas V - VIII. Konkurs przeprowadzono dwuetapowo. Uczesticy musieli zdobyć uataloną minimalną liczbę punktów, która była warunkiem uczestnictwa w dalszym etapie. Taką możliwość uzyskało 5 uczniów. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani i osiągnęli wysokie wyniki. Zwysięzców dzieliła
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Alan Banasik
II miejsce – Oleksandra Kosmalska
III miejsce – Magdalena Lewandowska
Ponadto w konkursie udział wzięli: Weronika Derenda, Dominik Toda, Mikołaj Szydłowski, Izabela Nowak, Alicja Sutor, Nikola Boniec, Helena Szymczak, Izabela Skowrońska, Jessica Goodman.
Gratulacje dla zwycięzców!
W związku ze zmianami w planie lekcji nastąpiły zmiany w godzinach dostępności nauczycieli. Plan przedstawiamy w załączonym pliku.
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Nigdy nie jets tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością." (Jan Paweł II)
Dom dla Dzieci nr 2 jest placówką 14 osobową. Mieszkają w niej dzieci w wieku od 11 do 21 lat. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji "Zbiórka słodyczy dla Dzieci z Domu Dziecka. Ze wszystkich przyniesionych słodyczy zrobliśmy 28 paczek dla wszystkich dzieci z dwóch Domów Dziecka w Więcborku. Paczki w święta zostaną dostarczone dla dzieci do Domu Dziecka nr 1 i 2 w Więcborku na ul. Korczaka 1.
Dnia 8.12.2022r. odbyła się "Mikołajkowa lekcja biblioteczna" z udziałem pani bibliotekarki - Marleny Walczak, która przeczytała dzieciom opowiadanie o Świętym Mikołaju i przeprowadziła quiz na temat przeczytanego tekstu. Pani Marlena przygotowała również słodką niespodziankę oraz pracę plastyczną, która polegała na wykonaniu sylwety Mikołaja. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania. Bardzo dziękujemy!!!
Dnia 9 grudnia br. w sali OSP w Wójcinie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Organizatorem była Rada Rodziców z udziałem uczniów i nauczycieli. Przygotowano wiele atrakcji, między innymi stoiska z ozdobami wykonanymi przez uczniów i rodziców podczas warsztatów, występy dzieci przedszkolnych i koła regionalnego, rodziców oraz nauczycieli pod kierunkiem Pana Dyrektora. Odbyło się kilka licytacji, można było delektować się pysznym ciastem oraz kawą lub herbatą. Swoją obecnością zaszczycili: Pan Starosta Tomasz Krzesiński, Pani Małgorzata Ciesielczyk reprezentująca Wójta Gminy Jeziora Wielkie oraz sekretarz, Pani Beata Dobrochowska. Wśród gości byli też radni, sołtysi, mieszkańcy Wójcina i okolicznych miejscowości. Wszyscy świetnie się bawili i integrowali. Wszystkim dizękujemy za zaangażowanie w ogranizację tego wspaniałego przedsięwzięcia.
Dnia 5 grudnia br. w naszej szkole gościł górnik z kopalni Jóźwnin, Pan Grzegorz Korczakowski. Sztygar zmianowy z 27-letnim stażem bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy w kopalni, gdzie węgiel brunatny wydobywany jest metodą odkrywkową. Pogadanka była wzbogacona filmikiem, który wyjaśnił cały proces wydobycia. Dziękujemy Pani Katarzynie Hyży, która jako rodzic była inicjatorką spotkania, które odbyło się w oddziałach przedszkolnych oraz klasach VI-VIII.
Dzieci 3-4 letnie w minionych miesiącach poznały właściwości warzyw i owoców oraz możliwości ich wykorzystania. Aktywnie uczestniczą w ruchu na świeżym powietrzu i podczas zabaw ruchowych w sali. Utrwalają zdrowe nawyki żywieniowe i higienę podczas spożywania posiłków.
1 grudnia klasy czwarte brały udział w wycieczce do kina w Koninie. Uczniowie obejrzeli film "Bella i Sebastian nowe pokolenie.