Maja Derenda uczennica klasy V zdobyła I miejsce w XI Powiatowym Konkursie Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej organizowanym przez Zespół Szkół w Dąbrowie.
W dniu 15.11 uczennice klasy 8 i 7 uczestniczyły w projekcie teatralnym" W labiryncie emocji". Celem projektu było rozwijanie umiejętności współpracy i kreatywności wśród uczniów, pogłębianie wiedzy na temat emocji i sposobów ich wyrażania oraz wspieranie zdrowia psychicznego przez otwartą dyskusję z psychologiem. Do projektu zaprosiła nas dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzelnie P. Edyta Modrzejewska. Serdecznie dziękujemy za miłą współpracę.
12 listopada 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten pełen patriotyzmu i historii dzień rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym nastąpiła część artystyczna. Uczniowie z klasy IV pod opieką p. Joanny Leśniewskiej-Kowalskiej przedstawili program słowno-muzyczny. Natomiast uczniowie z kółka artystycznego pod kierunkiem p. Dominiki Płotkowiak przybliżyli społeczności szkolnej drogę do niepodległości. Uczniowie z koła regionalnego pod opieką p. Beaty Jąkalskiej i p. Pawła Politowskiego przygotowali program artystyczny. Wszyscy ubrani byli w strój galowy, któremu towarzyszyły przypięte kotyliony bądź biało-czerwone flagi. Koło regionalne w pięknych strojach kujawskich zaśpiewało kilka piosenek, w które włączyli się wszyscy uczestnicy apelu. Część artystyczną zakończył taniec z flagami w wykonaniu uczennic z koła regionalnego.
W dniu 24.10.24r. uczennice Magdalena Lewandowska,Helena Szymczak, Nadia Szydłowska wzięły udział w konferencji z cyklu" współistnienie terenu przemysłowego i chronionego".
24 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji KEP ds. Misji zasłużonym misjonarzom i animatorom misyjnym z całej Polski. Przed wręczeniem medali ogłoszono także wyniki konkursu zorganizowanego przez Referat Misyjny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie dla dzieci i młodzieży ze szkół archidiecezji gnieźnieńskiej. Nagrody zwycięzcom wręczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Laureatkami konkursu „50 lat posługi Świętowojciechowych Misjonarzy (1974-2024)” były również uczennice naszej szkoły.
W kategorii wiekowej klas I-III: praca plastyczna „Świętowojciechowy Misjonarz na misjach” Zofia Siwińska z klasy III zajęła II miejsce, natomiast Amelia Walczak z klasy II otrzymała wyróżnienie. Wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie dziękujemy, a laureatkom gratulujemy!
23 października 2024r . to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I. Wychowawczyni powitała przybyłych gości: Pana Dyrektora, rodziców, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem . Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I. Starsze koleżanki przygotowały krótki test dla naszych pierwszaków, który zdali na szóstkę. Pierwszoklasiści wspierani przez swoją panią , recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Pasowanie na ucznia „wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty przygotowane przez kolegów z SU, Pana Dyrektora, wychowawcę i rodziców . Na zakończenie wszyscy przybyli goście oraz główni bohaterowie uroczystości spędzili czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
16 października obchodziliśmy w naszej szkole XXIV Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II. Ewangelia cierpienia i starości". Uczennice kl. V, VII i VIII przedstawiły montaż słowno muzyczny. Ukazały nauczanie papieża dotyczące przeżywania trudności, choroby, cierpienia i śmierci. Zachęcały do zaufania Panu Bogu, a także okazywania szacunku ludziom chorym i starym. W apelu wystąpiły: Aleksandra Zawadzka, Maja Czaplicka, Nadia Szydłowska, Magdalena Lewandowska, Helena Szymczak, Weronika Derenda, Nikola Maciejewska, Nikola Chudy, Gabriela Dymarkowska, Magdalena Kuchnicka, Zuzanna Szpulecka, Maja Derenda.
Po raz kolajny odbył się konkurs na najpiękniejszy różaniec. Trzecioklasiści zaprezentowali własnoręcznie wykonane różańce. I miejsce przyznano Oli Kunickiej, II- Filipowi Szpuleckiemu, III- Gabrysi Ciborskiej i Pawłowi Cieślewiczowi. Wykonane przez siebie różańce dzieci ofiarowały Matce Bożej podczas niedzielnej Mszy Świętej.
Dzieciom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie.
Dnia 11 października 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy II ofiarowali bukiet pięknych melodii, wiązankę wierszy i taniec. Program artystyczny przygotowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Lewandowskiej. Mottem przewodnim uroczystości były słowa Janusza Korczaka „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Po części artystycznej głos zabrał pan dyrektor Paweł Politowski, który nawiązał do historii tego święta oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom. Przygotowany program artystyczny uczniowie zaprezentowali również w poniedziałek, 14 października przed zaproszonymi do szkoły gośćmi: emerytowanymi nauczycielami, przewodniczącą komisji oświaty panią Pauliną Derendą oraz Radą Rodziców.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
składamy serdeczne życzenia
Panu Dyrektorowi, Gronu Pedagogicznemu
oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły.
Życzymy dużo zdrowia oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.
Dziękujemy sercem za serce
za nauczanie, kształtowanie naszych charakterów i za opiekę.
Samorząd Uczniowski
4 października 2024r. w naszej szkole gościł teatr Magiczna Scena z Krakowa. Uczniowie z klas 0-IV obejrzeli spektakl pt. "Księga życzeń". „Księga życzeń” to wypełniona akcją i muzyką bajka, mówiąca o przyjaźni, dobrym zachowaniu, a w szczególności o szacunku do starszych i drugiego człowieka. Oto wartości wychowawczo - profilaktyczne przedstawienia:
1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwegozachowania się w różnych sytuacjach.
2. Podstawowe zasady dbałości o zdrowie własne i innych.
3. Kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji, empatia, sprawiedliwa ocenasiebie i innych, szacunek dla norm, ludzi i zasad, pomoc słabszym.
4. Profilaktyka zdrowia psychicznego.
5. Świadomość zagrożeń płynących z sięgania po alkohol czy inne substancje zakazane.
6. Zdrowe odżywianie oraz komunikacja w zespole klasowym.
Natomiast uczniowie z klas V-VIII wzięli udział w spektaklu pt. " Szkolne dramaty". Spektakl przedstawia historię dwójki najlepszych przyjaciół. Dominik to młody, ale nieco roztrzepany chłopak, natomiast Ruda to młoda i niezwykle przebojowa dziewczyna. Mimo, że świetnie się dogadują, to są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. Dominik pochodzi z wielce zżytej rodziny, która bardzo często się z sobą kontaktuje. Ruda natomiast pochodzi z zupełnie innej rodziny, której więzi są znacznie luźniejsze, a każdy skupia się tylko na sobie. Ruda idąc z duchem czasu i modą kreowaną w social mediach, ceni sobie najbardziej modne ubrania i najnowsze urządzenia elektroniczne. Dzięki pozycji swoich rodziców, stać ją na wszystkie zachcianki. Dominik nie zwraca zbytnio uwagi na rzeczy materialne i szczerze są mu całkowicie obojętne. Wszystko zmienia się podczas wycieczki szkolnej. Ruda wykorzystując szczere intencje swojego przyjaciela i jego sympatię, przekonuje Dominika, że musi zadbać o swoją pozycję wśród rówieśników, a jednym ze sposobów na to jest zdobycie nowego i drogiego telefonu. Ruda obiecuje Dominikowi, że dostanie iphone’a pod warunkiem, że pomoże jej zniszczyć koleżankę z klasy. Chodzi o Maję, która zdaniem Rudej nie pasuje do ich klasy. W chorym planie zniszczenia koleżanki pojawią się używki, a w szczególności alkohol, który Ruda niepostrzeżenie zabrała na wycieczkę. Oto wartości wychowawczo - profilaktyczne przedstawienia:
1. Niebezpieczeństwo używania narkotyków, alkoholu oraz dopalaczy.
2. Zdrowie psychiczne wśród dzieci/młodzieży.
3. Wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków.
4. Uleganie modzie, obowiązującym trendom, co ma niekorzystny wpływ na psychikę młodego człowieka.
5. Nieumiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w wieku dorastania.
6. Niedojrzałość emocjonalna, nierozwinięta w pełni wyobraźnia, a co za tym idzie brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – święto, które ma na celu promocję czytelnictwa i zachęcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych do wspólnego sięgania po książki. Inicjatywa ta powstała w 2001 roku z ramienia Polskiej Izby Książki, która dostrzegła potrzebę popularyzacji literatury w codziennym życiu. Patronką tego wyjątkowego dnia została wybitna polska pisarka Janina Porazińska, a data obchodów – 29 września –nie jest przypadkowa, gdyż przypada na dzień jej urodzin.W naszej szkole już w piątek 27 września celebrowaliśmyto święto w klasach 5-8. Nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele poloniści oraz chętni uczniowie czytali głośno książki.
Głośne czytanie to ważny element rozwoju językowego i emocjonalnego dzieci. Wspólne lektury pobudzają wyobraźnię, budują więzi i stają się pretekstem do rozmów na różnorodne tematy.
Dnia 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych.
Święto to ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Na lekcjach języków obcych zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych aktywnościach. Przyjrzeli się dokładniej mapie Europy oraz flagom europejskim, kolorowali karty pracy promujące poszczególne kraje, rozwiązywali interaktywne quizy, łamigłówki językowe oraz śpiewali piosenkę „Panie Janie” w różnych językach. Uczniowie uczestniczyli w quizie, w którym na podstawie zwrotów i wyrażeń, odgadywali jaki to język.
Wiedza płynąca z nauki języków obcych to nie tylko łatwiejsza komunikacja w czasie podróży, czy też lepsza perspektywa pracy w przyszłości, ale także otwarte horyzonty na inne kultury i obyczaje. Nasza szkolna podróż po Europie (i nie tylko) dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń.
Ruszyła kolejna odsłona akcji Lidl Polska ,,Szkoły Pełne Talentów’’! Nasza szkoła bierze w niej udział. Pomóżmy uczniom rozwinąć ich pasje! Kupony można samodzielnie przypisać naszej szkole na stronie internetowej (link poniżej) lub też włożyć do pudełek przygotowanych w szkole.
Link do strony internetowej:
https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/udostepnenie?cid=50115
Serdecznie zachęcamy do udziału. ❤️
Kolejny raz w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „KOLOROWE KREDKI-WIELKI KREDKOWY RECYKLING” zainspirowana Fundacją „Dom Kredek”. Przedsięwzięcie polegało na przynoszeniu starych i nowych kredek oraz nowych kolorowanek, które trafią do dzieci w szkołach przyszpitalnych, Świetlicach Środowiskowych, Domach Dziecka i innych instytucji pomagających dzieciom. Zbiórka cieszyła się sporym sukcesem. W krótkim czasie udało nam się uzbierać mnóstwo artykułów. Były to nie tylko używane kredki, ale także całkiem nowe. Wszystko starannie zapakowane zostało wysłane na adres Fundacji, która przekaże zbiórkę najbardziej potrzebującym dzieciom. Dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za ogromne zaangażowanie.
W konkursie plasycznym "Kujawsko-Pomorskie oddycha bez spalin" uczennica klasy IV Nikola Spiliszewska zajęła VI miejsce.
Gratulujemy!