Historia szkoły

Początki szkoły sięgają końca XIII wieku. Była to szkoła parafialna, o której pisał Jan Łaski.  Nauczaniem zajmowali się wówczas ministrzy, odpowiednicy kościelnych. Jednym z nich  był Grzegorz z Gębic, którego utrzymywał wójciński  proboszcz . Jednak szkoła ta upadła, a powstała nowa, ufundowana i utrzymywana przez rząd pruski. Było to pod koniec XVIII wieku. W takiej szkole nauczał jeden nauczyciel. Budynek szkolny tzw. „czerwony” zbudowany został w 1889 roku.  W roku 1963 rozbudowano budynek po byłej komorze celnej w Wójcinie i  adoptowano go  na szkołę. Nauka odbywała się więc w dwóch obiektach. W planach na rok szkolny 1974/75 przewidziano rozbudowę lub budowę nowej szkoły. Po zlikwidowaniu powiatów sprawa budowy upadła, chociaż istniał Społeczny Komitet Budowy Szkoły zbierający fundusze na ten cel. Do roku 1990 nie udało się opracować dokumentacji na budowę. Dopiero w roku 1991 dzięki aktywnemu wsparciu ówczesnego Sejmiku Samorządowego Województwa Bydgoskiego została przez Kuratora Oświaty w Bydgoszczy podjęta decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji. Inwestorem budowy był Kurator Oświaty i Wychowania w Bydgoszczy. Budowę ostatecznie rozpoczęto 11 października 1994 roku z zamiarem oddania do użytku 14 pomieszczeń dydaktycznych, sali gimnastycznej i zaplecza żywieniowego oraz kotłowni węglowej. Ze względów finansowych budowa była realizowana na raty. Po wielu zabiegach i staraniach władz gminy w 1996 roku przystąpiono do kontynuacji budowy, a inwestorem głównym została gmina. To jej kuratorium przekazało całą rozpoczętą inwestycję. Dokonano modyfikacji projektu, rezygnując z budowy piętra. Stało się tak, gdyż pozyskiwane fundusze nie gwarantowały wykonania pierwotnych zamierzeń. Przełomem dla inwestycji był rok 2002, w którym to Rada Gminy w Jeziorach Wielkich, na wniosek Wójta Gminy, podjęła decyzję o emisji obligacji komunalnych. Środki pozyskane z ich sprzedaży pozwoliły na zakończenie budowy. Na wyposażenie placówki w meble i pomoce dydaktyczne otrzymano dotację z MENiS w kwocie 130 tysięcy złotych.  Nowy obiekt oddano do użytku 1 września 2004 roku.  Ostatecznie powstał budynek, który ma 83 metry długości, 28 metrów szerokości i ponad 5 metrów wysokości. Powierzchnia użytkowa to 1541 metrów kwadratowych.  Budynek pomocniczy z salką sportową liczy 356 m kwadratowych.

07 czerwca 2008 roku szkole nadano imię Powstańców Wielkopolskich.  Poczet sztandarowy tworzyli rodzice: Grażyna Leszczyńska, Lucyna Żuchowska, Paweł Politowski. Mszę Świętą odprawiał Ks. proboszcz Andrzej Urbański.  Oficjalny moment nadania imienia szkole nastąpił po tym, jak Przewodniczący Rady Gminy w Jeziorach Wielkich Roman Skowron odczytał uchwałę o nadaniu szkole imienia. Rodzice przekazali dyrektor Alicji Ossowskiej  sztandar, który następnie przejął poczet sztandarowy uczniów. Przewodniczący poszczególnych klas złożyli ślubowanie.

20 czerwca 2013 roku, w piątą rocznicę nadania imienia, odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający Powstańców Wielkopolskich. Przy tej okazji odbyła się promocja książki pt. „ Ziemia jeziorańska i okolice w Postaniu Wielkopolskim” autorstwa absolwenta szkoły Pawła Politowskiego.